Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat toata directia fata (capete de bara, amortizoare, o gramada de bucsi, etc) si la roata stanga fata, cand virez aproape de maxim, se aude un scartait puternic, ca si cum as merge prin derapaj. Mecanicul a spus ca nu a facut unghiul de fuga pt. ca nu are dotarea necesara, dar totusi, daca masina nu trage stanga/dreapta pe drum drept se poate sa fie doar din reglajul ungiului de fuga? Am garantie si pot sa ma duc peste el, dar ar trebui sa stiu ce sa-i cer.
Multumesc, vreau raspunsuri din experienta dvs. Masina principala a casei este Opelul, dar pt. siguranta sotiei care conduce aceasta masina numai in Bucuresti, cu copii dus/intors de la scoala/activitati, va rog sa-mi dati niste sfaturi.
Skip ads

  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cam aceleasi simptome avem la servici cu un peugeot boxer si din cate am inteles de la cei de la service este pompa servo
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a crescut tensiunea la 20 Mad . Dupa ce am bagat 1.600 Ron in ia (cam tot ce inseamna directie, filtre, ulei, placute, etc) sa trebuiasca sa schimb si pompa servo? Are 65.000 KM. O vand, trimit nevasta si copii cu taxiul si iau amanta, ca ies mai ieftin.
Alte sfaturi? (nu ce ochi si caroserie sa aiba amanta) Laughing
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vederea descrierea facuta eu inteleg ca scartaitul e provocat de anvelopa/e. Este asa sau nu ? Rolling Eyes Scartaitul se aude in mers la viraje sau si pe loc ?
Daca se aude si pe loc eu tind sa cred ca e fulia(rola) de la alternator.
Salta capota si pune sotia sa vireze volanul pana la acel punct cand se aude zgomotul. Incearca sa depistezi zona din care vine .

Nu te intreb dar banuiesc ca nivelul lichidului de servo e ok.
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am o intrebare poate off topic.. Cat te a costat schimbul curelei de alternator?> ai luat si rola intinzatoare si rola de ghidaj?

super prostie francezele astea... azi am cumparat filtre pt un 206 a pretenei si filtre pt astra mea. La opel preturi mult mai bune decat la leut.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cozmino: Se aude ca si cum anvelopa ar merge derapand. Se aude totusi numai cand virez volanul aproape de maxim spre stanga/dreapta, doar la roata din stanga, si fara sa am viteza. Pur si simplu cand fac o manevra de intoarcere, deci fara viteza.
kapp: scuze, am cautat factura detaliata si nu o am acasa, este la servici. Maine nu merg la servici, pentru ca incerc totusi sa fac ceva cu "supozitorul" , ceva nu este sigur in regula. Joi o sa o scanez si o postez.

Multumesc pentru sfaturi.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Geometria trebuie facuta oricum.
Te duci maine la un service si-i faci geometria. Dupa aia o scoti la test drive si vezi cum se comporta. Daca nu esti multumit din diverse motive, incepe sa traga intr-o parte/scartaitul nu a disparut , te intorci la service si ii pui sa verifice/refaca geometria pana iese bine .

Multa bafta !
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa te duci la Autosoft pe Dudesti sau Fundeni
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR