Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sunt foarte bune, mai bune decat continental eco
Skip ads

  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutari
Din experienta mea (si am ceva) am tras urmatoarele concluzii :
1. cauciucuri de firma
2. iarna nu-i ca vara - o stiu inainte sa ne spuna Basescu
3. all season = compromis de tot rahatul. Am avut un Lacetti cu cauciucuri all season si pe ploaie, la 100 km/h, nu mai aveam stabilitate. Ma depaseau toate Daciile. Cu asta nu am prins zapada. Acum am un Tucson tractiune fata si iarna trcuta, cu all season, nu puteam pleca de pe loc decit cu a 2-a si atunci chinuit. Asta s-a intimplat in prima zi in care a nins. Seara am cumparat 4 cauciucuri de iarna Goodyear, le-am pus pe masina si am avut o revelatie : demaraje in forta si frine de dadeam cu nasul in volan. Ma bagam unde era zapada mai mare si m-am distrat asa toata iarna. Am fost fericit si acum astept cu nerabdare sa ninga iar ! Drept urmare, pentru Opel (Vivaro) am luat o pereche de cauciucuri de iarna tot Goodyear. Nu arata ca alea de le a pe Tucson si cred ca voi fi dezamagit la greu. Au cauciucul mai tare si lamelele mai rare. Desi se zica ca asa treuie sa fie anvelopa cargo (C-urile) eu am vazut C-uri Dunlop si Kleber mult mai moi si cu lamelarea mult mai fina.
Sfatul meu pentru anvelope de iarna : nu conteaza marca dar sa fie de firma, sa fie moi la pipait pe calea de rulare, sa fie lamelate cit mai fin si, de preferinta, sa nu aiba santuri logitudinale.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am incaltat masina de iarna cu Dunlop WinterResponse 3D pentru a avea seturile vara- iarna de acelasi producator. Dupa rezultatele testelor am gume excelente atat de vara (SP FastResponse 205/55 R 16) cat si de iarna (WinterResponse 3D195/65 R15). Sunt foarte multumit de amandoua seturile pentru ca se comporta excelent! Recomand calduros Dunlop!
Numai bine tuturor.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ALL -SEASON sunt foarte bune pentru regiuni ale lumii unde este rece dar drumul nu e umed sau are zapada deci nu pentru Romania.
La noi ALL-SEASON se tocesc prea repede vara si nu confera aderenta necesara pe timp de iarna.
Un set ALL-SEASON tine 1 an jumate maxim 2
Un set de iarna plus unul de vara tine chiar pana la 4 ani tinand cont ca un set e bun pentru 3 chiar si 4 sezoane.
deci daca te gandesti la pret e mai avantajos asa plus ca iarna ai aderenta mai buna iar vara sunt mai silentioase

Dunlop face gume bune intradevar.
Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall si La Multi Ani !

Mai fratilor, ati vazut voi palton si de vara si de iarna?
La fel si cauciucurile: all-seazon sunt o pacaleala de marketing, si atat. Ne carpim cu ele cand nu avem banuti de 2 perechi, specializate pt fiecare sezon.
Spunea cineva mai sus ca si-a luat all-seazon si ca e multumit. Ai mers vreodata pe frig si zapada cu anv de iarna sa vezi diferenta man? Iti spun eu: parca e alta masina, e Altceva..!
Si inca o precizare: cauciucurile de iarna nu sunt numai pt zapada, cum cred unii. Sunt in principal pt temperaturi sub 7*C, pt pastrarea aderentei..

Discutii mai generale despre TOATE anvelopele - https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78548
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:eu am avut all season de la vredestein si am fos foarte multumit de ele atat iarna cat si vara, acum nu mai am pentru ca nu prea se mai gasesc.
se gasesc eu mi am luat anul acesta in octombrie si sunt f multumit de ele! Astept iarna sa le vad comportamentul mai bine dar ce sa zic am citit lucruri bune de ele !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vredestein e posibil sa fie mai bune ca anvelope de iarna deoarece au cauciucul mai moale.
insa pentru vara se uzeaza cam repde...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am avut Dunlop Winter Sport 3D ,205/55/R16(montate pe un Passat),am mers cu ele aproximativ 45000km(doar 2 ierni),s-au uzat destul de repede,iar ce in ceea ce priveste pretul au fost destul de scumpe(aproximativ 450 lei/buc).
Anul trecut am incaltat masina din semnatura cu Nokian,225/50/R17 si pot afirma ca s-au comportat excelent,uzura aproape insesizabila,zgomot redus,este adevarat ca pretul a fost considerabil mai mare.
Anul acesta am achizitionat pentru Passat ,4 anvelope Nokian,205/55/R16,cu 300 lei/buc+TVA,urmand ca dupa aceasta iarna sa fac comparatia cu Dunlop-urile de anul trecut.Am sa va tin la curent.
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am facut iarna trebuta vreo 20000 cu un set de DUNLOP WINTER SPORT si am fost foarte multumit. Si la Sinaia gasesti zapada din noiembrie pana in martie...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR