Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

ªtiu cã s-a mai discutat despre acest fenomen, însã nu am gãsit nimic concret cu privire la modalitatea de rezolvare a zgomotului, sau un video cu problema ca sã ºtim cu toþii la ce ne referim.

Ca sã vedeþi exact la ce mã refer, am postat aici un filmuleþ cu aceastã problemã/zgomot care mã seacã:



Aleatoriu. acest zgomot (ticãit, zgomot de arc întins) la rotirea volanului apare ºi dispare, în funcþie de temperaturã vãd. Din ce am observat, odatã cu frigul apare ºi el ºi dispare complet când vine vara. Acum face mai rãu ca niciodatã, la rotirea volanului, nu doar pe loc, ci ºi în mers.

Cei de la reprezentanþã mi-au zis sã schimb CIM-ul, însã mie asta mi se pare o soluþie radicalã, sã-þi ia banul ºi atât, mai ales cã nu am probleme cu CIM-ul. Am mai citit pe undeva ceva legat de aplicarea unei benzi adezive undeva la prinderea volanului, sau de ungerea anumitor subansamble din volan, dar nimic concludent.

Voi cum aþi rezolvat problema asta? Vreau neapãrat sã o rezolv.

Mulþumesc anticipat.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La mine dupa 2 ani a disparut singur Smile))) Am citit ca la reprezentanta iti baga vaselina dupa ce da jos volanul, dar dureaza vaza aia cam 1 an sau maxim 2.. La mine a trecut si nu am mai auzit acel arc ... Este o boala comuna !

P.S - Recomandarea lor cu CIM-ul; este chiar fantastica... ma mir cum de nu au zis ca trebuie schimbat motorul complet...
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mersi pentru reply. Am atelier unde dispun de toate cele necesare sã demontez volanul, dacã trebuie doar uns cu vaselinã (siliconicã presupun?) ºi soluþia asta þine 1-2ani, este perfect.

ªi la mine apare, dispare dupã 1-2 luni, reapare dupãîncã 4 luni ºi tot aºa.

La reprezentanþã când le-am spus, nici nu s-au uitat la maºinã - "trebuie alt CIM, când sã facem o programare?" Rãspuns sec ºi din ce ziceau ei, vin destui cu aceastã problemã.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da... tipic Smile

Field Remedy: 1960
Subject: CIM steering column - Noises during steering wheel motion
Models: Engines: Option:
Astra-H 2004...,Zafira-B 2005... All,All
Complaint: Noises from CIM during steering wheel motion.
Cause: Due to relative movement between center steering wheel and the unlocking mechanism of the winding spring chafing noises can be occur.
Production: All Astra-H vehicles are potentially affected.

Remedy:
In case of customer complaint dismantle the steering wheel, see working procedure "Steering wheel replace, group "M", Service Instruction Astra-H (Document Number 00601214). Take care when removing the steering wheel not to move the position of the steering angle sensor otherwise the sensor must be recalibrated. Add the adhesive foil (Partnumber: 90421606 / Cataloguenumber: 1 57 951) to the center steering wheel in the area of the winding spring unlocking mechanism see picture I, arrow.

Note: To improve the adhesion of the foil degrease the hub. Ensure that you wait 45 minutes before the re-installation of the steering wheel to allow the adhesive foil sufficient time to cure.
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am gãsit ºi eu ceva asemãnãtor, dar fãrã ce era mai important: part number. Mersi frumos, rãmân dator c-o bere!

La un simplu search dupã acel part number, se gãsesc pe Google o grãmadã de thread-uri de pe afarã cu problema asta.

Sper sã am timp în weekend sã mã ocup, mersi încã odatã.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Poate faci si un tutorial pe tema aceasta ce zici? Ma gandesc ca sunt multi care au aceasta problema dar le este lene sa posteze ce si cum.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Chiar aveam în plan sã fac un tutorial. Acuma rãmâne de vãzut de unde fac rost de acea bandã adezivã; momentan o sã încerc cu ceva bandã adezivã din comerþ, dar ce calitate. Sper sã dea rezultate.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am fost de folos , iti urez spor la treaba, si sa rezolvi problema . Wink
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bun, sâmbãta asta pentru cã a fost timpul ok ºi am avut timp sã mã ocup, m-am apucat sã rezolv problema.

Zilele astea am tot cãutat sã gãsesc banda autoadezivã cu teflon pe care o foloseºte reprezentanþa, dar am gãsit sã comand doar la rolã de 10m, 120ron. Eu aveam nevoie de 2-3cm, ar fi fost stupid sã cumpãr o rolã întreagã. Am dat telefoane în stânga ºi-n dreapta la diverse service-uri/reprezentanþe ºi nimic.

Acestea fiind zise, am fost la Dedeman ºi am cumpãrat o rolã de bandã teflon pentru gaz cu doar 4lei, pe care am lipit bandã dublu adezivã de calitate ºi astfel am creat o replicã a bandei GM.

Paºii au fost urmãtorii:

1. Am demontat volanul (se gãsesc paºii exacþi pe www, cu tot cu video).
2. Am degresat/curãþat spatele volanului (la prindere) ºi partea de contact a acestuia cu CIM-ul.
3. Am aplicat banda de teflon pe coloana volanului. Trebuie folositã bandã dublu adezivã cât mai subþire ºi de calitate. Eu am folosit ceva bandã creatã special pentru lipirea linoleumului ºi a mochetei (o aveam prin casã).



4. Am gresat cu vaselinã siliconicã CIM-ul.
- ce este încercuit cu roºu - cel mai probabil de acolo vine zgomotul, de la sistemul de blocare al volanului. Piesa aceea micã de metal freacã direct plasticul ºi la apãsarea acesteia fãcea un zgomot asemãnãtor, ca de arc. Foarte posibil în mecanismul ei chiar sã existe un arc, nu ºtiu exact. Dupã gresare zgomotul a dispãrut.
- ce este marcat cu verde - zonele unde am aplicat vaselina siliconicã pentru a fi gresatã bine toatã zona.



Aºa arãta CIM-ul înainte sã montez volanul.



5. Am gresat ºi coloana volanului suplimentar, pentru orice eventualitate cu niºte vaselinã Texaco de calitate ce nu curge la cald ºi nici nu se usucã prea uºor. Aºa arãta volanul înainte sã-l montez la loc.



6. Rezultatul? Zgomotul a dispãrut complet, sper sã ºi þinã, dar la câtã vaselinã am bãgat acolo, nu cred cã mai am treabã câþiva ani. Acum rãmâne de vãzut.

Costul operaþiunii a fost de 4lei, bandã dublu adezivã aveam, la fel ºi vaselinã. Doar banda de teflon a trebuit achiziþionatã.

Succes!
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasta problema, de 1-2 ani cred. Tu avea si niste pocnituri asa?
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
La mine fãcea fix ca în clip-ul postat mai sus (e chiar maºina în cauzã); altfel de pocnituri nu am avut.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La cata vaselina ai acolo, eu cred ca 10 ani e garantata treaba ! Tutorial reusit !
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mersi, Vlad. Sincer sã fiu, cred cã nici nu era nevoie de banda de teflon, e de ajuns sã ungi bine acele mecanisme metalice ce se freacã pe plastic.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Defapt asa face si la mine, cand virez putin volanul, se aud pocnituri, o sa pun un filmulet si eu. E ceva periculos daca merg asa?
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred cã e periculos, nu prea ar avea ce. Pe mine mã termina psihic acel zgomot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR