Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa un drum pe autostrada mi s-a aprins beculetul check engine( Vectra B2, 1.6 16v)...Pana aici nimic surprinzator.La tester mi-a iesit defecta sonda lambda, mai exact incalzirea din sonda.De aici incepe ciudatenia: eu tocmai schimbasem sonda lambda cu 2 saptamani inainte de incident(am o una singura inainte de catalizator), masina imi consuma multa benzina adica 13 in oras si 8 afara, mirosea a gaze nearse pe esapament...sonda pusa de mine era una Bosch universala cu 4 fire.Am cumparat deci o noua sonda lambda, tot universala din lipsa de bani si surpriza cand desfac filetul sondei, nu e sonda!Sa fiu mai exact era retezata de la capat adica de unde se termina filetul!Am montat sonda noua si problemele mele au luat sfarsit...deocamdata!Aveti grija ce cumparati si cereti macar o luna garantie.Cu respect!
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
S-a rupt sau nu ti-au montat-o? Sau ai pus-o tu si a disparut?
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
S-a rupt, iar acum este prin catalizator fiindca se aude zornaind pe acolo
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eduard_vectra, de ce nu spui toata povestea? Smile Cu meseriasul care ti-a schimbat dupa ureche sonda lambda, fara nici un fel de diagnoza in prealabil si in procesul de demontare a distrus-o iremediabil pe cea originala, "neintentionat" desigur.

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema cu sonda lambda acum. EGR-ul iti mai face figuri?
Skip ads

  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc murzick pentru diagnoza!Da intradevar "meseriasul" mi-a dat masina peste cap complet, mi-a schimbat sonda lambda total aiurea si degeaba, i-a taiat firele si a aruncat-o, mi-a pus una universala care imi dadea eroare de incalzire(in sonda), dar spre surprinderea mea nu mai era deloc senzorul pe ea era pur si simplu retezat.cam atat am de spus.aveti grija ce schimbati si unde, stati langa ei...
Acum masina merge bine, nu mai face EGR-ul nicio figura, consumul s-a redus simtitor adica cu 30ron fac in Bucuresti 80km!asta la un mers normal
  • pinkisor30

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Vreau sa mentionez ca.....sunt cam...foarte incepator in domeniul asta. Recent am cumparat masina....e din 1993 si de altfel sunt foarte multumit de cum merge...doar consumul....... Sad
Iata cateva poze...
Am si eu o vectra 1,6 benzina, masina imi cunsuma cammult ...cam 8,5 extra urban,nu e cam mult...totusi?
Am tot citit de sonda Lambda...am deftacut firulde la Sonda....cel putin asa cred ca asta este
Am scos firul si nici o schimbare motorul merge la fel, n-ar trebui sa fie vre-o diferenta.....?
As face testul cu agrafa de care am citit dar......nu ma prea pricep unde sau mai exact care este mufa...si care sunt cei doi pini pe care trebuie sa-i conectez....poate cineva sa ma ajute, am sa pun poza care cred eu ca arata mufa..cu pricina..daca nu gresesc daca gresesc..sa ma jute cineva va rog
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pinki spor la documentat.
Testul agrafa click
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR