Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare. Am ocazia sa intru in posesia unui opel vectra b (noiembrie 95), motor 2000 benzina, variante CDX, 150 de cai,are ca optiuni 4 geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite,incalzire scaune, AC, tempomat....etc. doresc sa stiu ce parere aveti de aceasta masina si as fi tare curios sa stiu consumul si dak chiar merita sa iau aceasta masina. La ce ar trebui sa ma uit in special? ms

Sunt nou pe aici asa ca nu stiu daca am postat bine. In caz contrar, rog un moderator sa mute anuntul. Va multumesc
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand nu stiu ce motor de 2L de pe Vectra B are 150 CP, este X20XEV care are 100kW adica 136CP.
Cat despre fiabilitatea motorului nu stiu ce sa spun ii las pe cei care il au in posesie sa se exprime.
Despre masina ce sa spun daca nu prezinta rugina, nu a fost lovita, este o masina ok se comporta destul de bine.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
persoana de la care o iau mi-a spus ca are 150 de cai. ii posibil sa aibe doar 136. inca nu am vazut actele masini. rigina are putin la aripa dreapta spate ( boala lor) . aia nu este o problema atat de mare. cel mai mult ma intereseaza consumul la aceasta masina. pt cei ce au acest model de motor, ii rog frumos sa imi spuna si mie consumul. ms
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu te astepti la un raspuns care te poate lamuri. Consumul este influentat de foarte multi factori ... vorba aia ... depinde Smile . Sa stii ca pe forum s-au mai inregistrat diferente de consum ptr acelasi tip de motor de pana la 5L/10Km ...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La capitolul verificare este Nicu in Arad care "e de-al nostru", deci fara testul lui nu cumpara.
La capitolul consum cam papa lejer 15 urban si 8 afara daca mergi omeneste.
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
consumul normal este de 12% urman si 8% afara. daca ai un regim de mers mai sportiv atunci acest consum creste direct proportional cu nr de la pantof. Very Happy
eu am un omega cu acest motor si in bucuresti imi consuma intre 14.2 - 14.7 % dar omega are vreo 200-250 kg in plus fata de vectra, si un trafic de.... bucuresti.
in afara consuma intre 8.2 si 10.4%, depinde de viteza( 140- 190km) calcul facut de BC.
este o masina ok iar motorul este fiabil, daca are ulei bun si schimburile facute la timp.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
persoana de la care iau masina mi-a spus ca dak mergi frumos cu ea.....schimbi vitezele la 2300-2500 iti mananca aprox 8 in oras maxim 9. acuma nu stiu ce sa zic. mai trebuie sa ii schimb flansele de la telescoape, umplut clima si desfundat radiator incalzire, ala din interior , si nu merge tempomatul...cica din soft. cam atat mi-a spus ca are masina. acuma nu stiu ce sa zic. eu ii dau un golf 3 + 500 euro. eu unul sunt tentat pt ca are 4 usi, AC si geamuri electrice. voi ce parere aveti?
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
merita schimbul, parerea mea
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
9 in oras nu va consuma in veci.un 13 e mai plauzibil.afara posibil sa scoti si 7 daca mergi cuminte.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
13 %? pai am citit in cartea tehnica a masini, ca consumul maxim este de 8,2 mediu si afara 10,1 nici nu vreau sa aud de ea dak consuma 13 %. dak o pun pe test arata consumul?
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
matzocu02 a scris:persoana de la care iau masina mi-a spus ca dak mergi frumos cu ea.....schimbi vitezele la 2300-2500 iti mananca aprox 8 in oras maxim 9. acuma nu stiu ce sa zic.

in principiu cred ca ar fi dispus sa-ti zica ca are consum mai mic decat tico numa sa o cumperi. 9% in oras? FII REALIST!

matzocu02 a scris:mai trebuie sa ii schimb flansele de la telescoape, umplut clima si desfundat radiator incalzire, ala din interior , si nu merge tempomatul...cica din soft.

avand in vedere ca un umplut de clima nu costa mai mult de un 200 de lei, de ce nu a facut operatiunea asta proprietarul ca sa aiba un atu la vanzare (adica clima functionala)? pentru ca, cu siguranta problema nu e doar o simpla reincarcare de clima!
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
proprietarul nu a circulat cu masina.....vrea sa o inmatriculeze.....de 6 luni sta pe dreapta ( din cunostinte proprii) trebuia sa fie a lu nevastasa , da ei nu ii trebe asa masina mare.. si acuma o vinde, respectiv o da la schimb dak o iau eu. nu asta conteaza foarte mult. ma intereseaza un consum real al masini. mentionez k azi mi-a spus ca a scos catalizatorul si a pus admisie si evacuare sport. scoaterea catalizatorului ce probleme presupune?
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bobo a remarcat f corect, nu cred ca e vb doar de incarcare cu freon! Si sa stii ca tot ce tine de AC costa! Daca are compresorul defect, e scump tare. Nici sa nu iei in calcul consum mai mic in oras de 13%.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
atunci....sa va mai intreb ceva....se merita schimbul ?eu ii dau un golf 3 + 500 euro
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
matzocu02 a scris:proprietarul nu a circulat cu masina.....vrea sa o inmatriculeze.....de 6 luni sta pe dreapta ( din cunostinte proprii)


din pacate habarn-am ce euro ar trebui sa fie motorul asta... euro 2 poate Rolling Eyes. oricum, numa sa nu te trezesti cu o taxa de lesinat.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai inainte sa o iau...el inmatriculeaza masina. Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
consum de 9% in oras? eventual cu motorul oprit, si tractata de un 1.7 dti... un motor de 1.6 iti rade 10-11% lejer in oras, si pe Astra, nu pe Vectra.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa uiti de ea sau mergi la Nicu ca iti spune el pe viu, numai sa o inmatriculeze. A schimbat evacuare si catalizator pe direct ca era varza, deci consum de ulei, oricum nu vad cum trece de RAR. La AC sa faca el daca crede ca e simplu, sa vedem cit tine "minunea".
La consum stai linistit ca papa de te rupe, de unde 8-9 in oras ? Sa schimbi la 2300-2500 e cam timpenie, motorul asta se simte bine abia dupa 3000.
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok. se pare ca trebuie sa uit de ea din pacate Sad. va multumesc foarte mult pt sfaturi.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu ai regrete, mergi la baiatul de pe clubopel de care iti spun colegii, NICU! Abia apoi te poti hotari. Nu ezita, suna-l, intalneste-te cu colegul nostru sa vada si el masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR