Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt proaspat posesor de Vectra A CC (C20NE automatica, varianta CD), si ma dau de ceasu mortii ce sunt chestiile din pozele de mai jos. Sunt doua protuberante in interior, la imbinarea dintre plafon si stalpul B. Au cate o gaura in fata si una in spate, de grosimea unui deget, acoperite cu un fel de mic grilaj de plastic. Nu se poate baga degetu Smile







Probabil observati, cea din partea dreapta a masinii are un led la mijloc, iar cea din partea stanga (a soferului) are un buton in loc de led. La un moment dat am apasat de cateva ori butonul, si singurul lucru care s-a intamplat a fost ca ledul din partea cealalta a clipit de cateva ori.

Seamana intrucatva cu senzorii volumetrici de la alarme, dar eu nu am alarma, nici macar inchidere cu telecomanda, cu doar centralizata simpla.

Va rog, care ati mai vazut asa ceva, luminati-ma si pe mine Smile
Saru'mana.
Skip ads

  • raduhappy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dupa cum arata sunt ceva senzori de prezenta. am avut ceva semantor pe astra G
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai alarma originala.
sa stapanesti sanatos masina.
din ce stiu alarma s activeaza tinand mai mult cheia in pozitia inchis.
asta daca mai e completa.
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Interesant. N-am mai vazut asa ceva (cel putin pe Vectra A...ca la ele sunt mai atent Laughing) . Poate cineva sa detalieze rolul acelor chestii de pe plafon? Very Happy
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru urari.

Am descoperit intr-un final ce sunt: senzori ultrasonici de la alarma antifurt Very Happy




Alarma pe care nu stiam ca o am, si pe care nu stiu sa o folosesc.
Iar in documentatiile disponibile pe-aicea, nici de-a dracu nu gasesc Manual de Utilizare pt Vectra A. Doar manual de reparatii, sau manual de service, sau Etzold... si in astea evident ca nu e explicat modul de functionare al alarmei Very Happy

Mai cautam Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@xflo ai incercat cum am scris mai sus?cheia pe inchis mai mult timp?sau a doua oara? e identic ca la calibra.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cool...

ti-ai luat o cometa !
era sa il injur pe "proaspatu'" posesor al masinii tale (G-ul)... si apoi vad ca nu esti tu... si mult mai tarziu aflu ca ai dat-o ! Very Happy

sper sa vii azi la intalnire, sa iti admir cometa !


sunt off topic? asa-i?.... nah, sorry !
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am eu manualul original de utilizare, siguranta si intretinere. Dar nu am gasit inca nimic despre alarma. Iar fiind in nemteste nu prea sare in ochi. Mai caut Smile
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:@xflo ai incercat cum am scris mai sus?cheia pe inchis mai mult timp?sau a doua oara? e identic ca la calibra.

N-am mai avut rabdare, si am coborat repede sa vad Very Happy
1. Daca tin >1 secunda pe incuiat, mi se ridica geamurile (cool); trapa nu mi se inchide (not cool), si nu se intampla nimic referitor la alarma. Nu pot sa tin mai mult de cateva secunde cheia pe "incuiat", pentru ca mi se inchid de tot geamurile si nu mai am pe unde sa deschid usa.....
Mai apoi, doh, mai am si in spate geamuri -- manuale -- dar numai acu' 10 secunde m-am prins Embarassed deh, obisnuit cu 2 usi... o sa incerc sa intru pe acolo ceva mai pe seara, cand termin cu lucrul.
2. Daca dau de 2-3-4-5 ori consecutiv pe "incuiat", tot nimic. Ledul nu face nimic, si cand bag mana pe geam si intru, nu se intampla nimic.

Cum imi dau seama cand e armata alarma ? N-ar trebui sa clipeasca semnalizarile, sau vrun led undeva ?
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit Razz . Pe ultima pagina scrie despre "chestii". Iar pe celelalte ... diverse detalii despre inchis-deschis, armat-dezarmat etc. Se poate traduce cu google doar ca nu am avut rabdare la mai mult de o treime de pagina Very Happy . Paginile sunt 35,36,37 , pentru referintele de la una la alta.


Edit: am omis o pagina. 38


  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci daca iti urca geamurile ai modul confort.trapa e posibil sa nu faca parte din asta sau nu e configurata.pt configurare trebuie sa tii apasat pe inchis la trapa cateva secunde.la fel si la geamuri.
la activarea alarmi nu ai semnale sonore din cate stiu eu.poate vreun led sa clipeasca.

misto masinuta ti-ai luat.poate faci si tu o prezentare.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mi-o tradus un preten cam ce zice in manual, si treaba e asa: ca sa armezi alarma, trebe sa rotesti cheia 90 de grade spre dreapta -- dar la mine nu merge mai mult de 45 de grade, de unde deduc ca cel putin incuietoarea nu stie de alarma. Chiar daca am senzorii aia, si is functionali.

Sau poate o fi ceva blocat in butuc, o sa aflu cu proxima ocazie cand desfac fata de usa.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Am sa-i fac masinutei un topic separat la "ai un opel", sper weekendu asta sa-mi fac timp. Intre timp, a fost mai important s-o "branduiesc" cu stickere de clubopel Very Happy
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aha... stickere... Cool

culmea ca la mine merge la 90 grade, dar nu se opreste la 45, cum se opreste la el pt geamuri ! Sad
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La vectra B la alarma originala ori inchid de 2 ori cu cheia ,ori apas de 2 ori pe telecomanda.O data se incuie se aprind avariile,si a doua oara se mai aude un mic sunet si iar se aprind avariile.Trebuie apasat de 2 ori la interval de 1 secunda.Daca stai in masina si armezi alarma,la prima miscare incepe sa claxoneze.La mine cel putin e pe claxon pusa.In schimb nu suna daca da unu cu barosu in ea Smile)
  • deivid

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si cum se opreste cand incepe sa claxoneze?...poate suna k o intrebare tampita, da` te rog sa`mi raspunzi
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Descui masina,spesi pe butonul de la telecomanda pe deschis si se opreste.Mai suna si atunci cand lasi un geam deschis si infractorul incearca sa bage mana inauntru pe geam Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR