Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Legat de servodirectie, gasesti raspuns la orice pbl la Trami. E un tip din Targoviste, da-i cu search. Suna-l, vorbeste cu el sau fa-o o vizita daca ai drum pe acolo. Din ce am citit pe forum , e profesor in servodirectii.
Skip ads

  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu zic sa o schimbi ca nu vrei sa patesti ca mine,mie imi curgea la inceput cum iti curge tie apoi dupa un timp a inceput sa imi curga pe picioare ,am distrus 5 perechi de adidasi,si mocheta masinii,asa ca repar-o sau schimb-o
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
petre astra roket a scris:eu zic sa o schimbi ca nu vrei sa patesti ca mine,mie imi curgea la inceput cum iti curge tie apoi dupa un timp a inceput sa imi curga pe picioare ,am distrus 5 perechi de adidasi,si mocheta masinii,asa ca repar-o sau schimb-o

Pai ce treaba are burduful barei de directie cu mocheta masinii si adidasi ? Wink
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
are ca intrand mizerie in burduf sau apa etc,se duce pe copca directia,intelegi?eu stiu ce am avut si ce am patit,asa ca ....e de schimbat,adidasii si mocheta mi le-a distrus uleiu care curgea din caseta
Skip ads

  • Cypry

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
10kok a scris:Salutare !
De ceva timp, capatul burdufului de la bara de directie este umen si mai picura din cand in cand. Lichid de servodirectie nu pierd mult ( de vara trecuta pana in prezent am completat cam 300 ml ).
M-am tot uitat la diferite discutii pe forum si am observat ca multi zic ca trebuie alta cu asta data la schimb. Altii mi-au zis ca nu e cine stie ce, trebuie schimbat semeringul !
Voi ce parere aveti ?
Mie nu-mi vine sa cred ca chestia asta cu scapatul lichiduli pe la burduf necesita alta caseta noua sau reconditionata, sau reconditionarea acesteia ! Sad


Buna,
Si eu am avut o problema asemanatoare, chiar mai grav decat a ta. Pierdeam lichid de servodirectie intr-o veselie in special cand aveam curba foarte stransa. Problema ta nu trebuie lasata sa se agraveze. Va trebui sa gasesti pe cineva care schimba-repara semering-uri si ai rezolvat problema. Asa am rezolvat si eu. Spor.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@petre astra roket: Esti sigur ce lichid iti curgea pe picioare? Ce treaba are caseta? Caseta este in compartimentul motor. Ai vreo gaura sa ajungi cu picioarele acolo? No ofense!
Poate iti curgea antigel din calorifer. Sau substanta sensibila la ultraviolete din vaporizator. Ulei de servo, in nici un caz.
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sunt sigur suta la suta,@naniacostin,@botosu,@salfkm,si multi altii care mi-au vazut masina de pe astra forum dar si de pe club opel,pot sa confirme lucru acesta,nu vorbesc de dragul de a vorbi,sau cum a zis un coleg (sa fac stelute)imi pare rau stelutele nu tin de foame....deci...daca pot sa ajut cu un sfat bine daca nu...nu ma bag,si eu stiu cate luni m-am chinuit cu acest lucru ,adica acest ulei care imi curgea pe picioare,cum am schimbat caseta nu mai am probleme.inca mai am urme de lichid de servo prin masina vrei sa iti trimit ca dovada?nu-i suparare,stiu ce este un lichid de servo si cum arata.nu vreau sa ma intelegi gresit si nici sa nu ai impresia ca ce am scris aici te iau la misto,daca asa ai impresia sau daca te-am ofensat cu ceva imi cer scuze,dar nu asta imi este interesul,toate cele bune Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si tot nu pot sa imi dau seama cum poate ajunge uleiul hidraulic de la servo in habitaclu. Sorry.
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca-ti spun eu. Petre are desigur o Astra F si a omis sa spuna. Defectul casetelor Saginaw ce s-au montat pe masina asta este ca incep sa curga pe la simeringul axului ce duce la coloana volanului, acesta aflandu-se in interiorul masinii deasupra podului pedalier.
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc @trami,intradevar am uitat sa omit asta,si poate am creat confuzie,sper ca @ldivora sa nu aiba pica pe mine sau se fi suparat pe mine,prieteni? Wink
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
petre astra roket a scris:Multumesc @trami,intradevar am uitat sa omit asta,si poate am creat confuzie,sper ca @ldivora sa nu aiba pica pe mine sau se fi suparat pe mine,prieteni? Wink


Am uitat sa spun ca exact cum a spus @trami asa era si la mine ,imi curgea de la acel siemering,dar am reusit sa o fac ,am schimbat-o cu alta,si intradevar @trami asta e boala lor caseta modelu asta e cam pretentioasa si se defecteaza cam repede,parerea mea.Toate cele bune
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cypry a scris:
10kok a scris:Salutare !
De ceva timp, capatul burdufului de la bara de directie este umen si mai picura din cand in cand. Lichid de servodirectie nu pierd mult ( de vara trecuta pana in prezent am completat cam 300 ml ).
M-am tot uitat la diferite discutii pe forum si am observat ca multi zic ca trebuie alta cu asta data la schimb. Altii mi-au zis ca nu e cine stie ce, trebuie schimbat semeringul !
Voi ce parere aveti ?
Mie nu-mi vine sa cred ca chestia asta cu scapatul lichiduli pe la burduf necesita alta caseta noua sau reconditionata, sau reconditionarea acesteia ! Sad


Buna,
Si eu am avut o problema asemanatoare, chiar mai grav decat a ta. Pierdeam lichid de servodirectie intr-o veselie in special cand aveam curba foarte stransa. Problema ta nu trebuie lasata sa se agraveze. Va trebui sa gasesti pe cineva care schimba-repara semering-uri si ai rezolvat problema. Asa am rezolvat si eu. Spor.

Salut Cypry !
Asta si vroiam, sa aflu daca a mai rezolvat cineva problema altfel decat sa schimbe caseta, sa de-a la schimb si lucruri d-astea "ciugulitoare la maxim de bani".
Tu din ce oras esti ?
Poti detalia cu ai rezolvat treaba si pretul ?
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare , are cineva idee daca se potriveste sau daca a putut monta o caseta de directie de Vauxhall (cu volan pe dreapta) pe un Opel (cu volan pe stanga), acelsi model de masina - Vectra B
Caseta mea pierde ulei pe la semeringuri si am gasit la un pret bun una identica dar cu volan pe dreapta si vreau sa stiu daca o pot monta direct inlocuidu-le, sau pot doar sa recuperez semeringurile de pe ea si sa le montez pe caseta mea?
Multumesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
raspunsul este NU.
caseta intreaga nu poti s-o pui, doar piese simetrice . Semeringuri DA.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ok merci , asta vruiam sa stiu, si eu credeam cam acelasi lucru dupa cum are pozitionate conductele, daca o intorc vin exact invers
mai astept si alte pareri si eventual sfaturi cum sa schimb semeringurile
multumesc
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu este recomandat sa pui semeringuri "sh".e o munca aproape degeaba.
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Muncesti degeaba.Demontand-ule de pe caseta si montate pe alta nu faci nici o afacere .Cumpara piese noi sau caseta SH asamblata.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu gasesc semeringuri noi iar caseta sh e prea mult - 250e
reconditionarea la fel e prea mult -300e iar caseta noua si mai mult 6-700e
dar a incercat cineva sa schimbe semeringurile de pe o caseta folosita pe alta si nu a dat rezultate sau sunt doar presupuneri?
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce vrei tu sa faci este exact ca si cand ti s-ar arde garnitura de chiulasa si desfaci un alt motor sa-ti iei garnitura din el!Oare chiar, ce afacere ar fi si asta?Este o chestie foarte logica,fara suparare! Cool
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am inteles ideea, si e foarte posibil sa aveti cu totii dreptate, multumesc de sfaturi.
dar va expun si situatia mea, am 2 variante in fata: varianta de a sta 3-4luni cu masina pe butuci pana strang banii de reconditionare sau de a da 100lei pe caseta cu volan pe dreapta+1.3l ulei servo+plus munca mea de a incerca "carpeala" voi ce ati alege?
o sa vin cu cateva poze si concluzii dupa ce voi incerca sa shimb acele semeringuri,
porbabil prin luna mai-iunie ma apuc de lucrare, momentam inca mai pot merge cu caseta mea , nu curge tot uleiul in 2min.
Garnitura de chiulasa e imposibil de refolosit pt ca in primul rand se incinge rau si se lipeste practic de chiulasa sau de bloc, o deformezi cand o strangi, ai presiuni mari, temperaturi mari si pereti subtiri, si deci e imposibil sa o dai jos intreaga
la servo posibil ca ai ceva presine nu stiu cat 5-7bari? poate, totul de pinde de uzura casetei mele si cat de "meserias" sunt cand scot si pun semeringurile celei de Anglia, daca nu e uzat axul rau in zona de etansare a semeringului atunci va fi ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR