Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tu stii,faci ce vrei si cum vrei.Alegerea iti apartine!
Skip ads

  • autocosti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu se potriveste nici la prindere pe cadru motor.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu directia nu e de joaca vezi aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607

vorbeste cu Trami, elte poate ajuta cu reconditionarea.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Cu directia nu e de joaca vezi aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607

vorbeste cu Trami, elte poate ajuta cu reconditionarea.
Nu ai citit ca deocamdata nu dispune de banii necesari reconditionarii? El ar vrea doar schimbarea semeringurilor ,ca solutie de moment ! Cool
Skip ads

  • cociasmarius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal eu am un opel vectra b din 2001 si m-am interesat cat costa o caseta de directie, am fost la un service in piatra neamt si am intrebat acolo mi-a zis :
-pot sa optez pentru una la 13 mil noua nereconditionata si cu a mea la schimbiar daca vroiam garantie trebuia sa mai dau 40€ iar astia imi puteau fi returnati in momentul in care ajungea caseta mea la producator si se constata ca foast doar uzata nu a avut ax rupt..... etc
-sau la 25 de mil cu tot cu garantie fara caseta la schimb
mentionez ca preturile nu includ manopera
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
prietene la 13 mil si 25 mil n-o sa gasesti in veci caseta noua nereconditionata. nu te-ai intrebat de ce-ti mai cer caseta veche la schimb? nu te costa nimic sa-l cauti pe TRAMI si sa-l intrebi ce si cum. bafta. -///"pot sa optez pentru una la 13 mil noua nereconditionata si cu a mea la schimb sau la 25 de mil cu tot cu garantie fara caseta la schimb "///
  • COSMIN22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la caseta de directie
se misca mecanismele din ea in sus si in jos si am inteles ca trebuie sai schimb o bucsa te teflon dar amfost la eurocar si miauzis ca nu exista decat de metal,si pierd si ulei de servodirectie cu duiumi. ajutati-ma va rog
multumesc
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
incearca la Autoteile;
Skip ads

  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cauta l pe Trami. Dai de el usor pe forum. E din Targoviste daca tin minte bine si e maestru in casete de directii.
  • eduu32

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am nevoie urgenta de o caseta de directie pentru un opel vectra c din 2005 diesel, secon hand stie cineva unde poat gasii
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incearca la rubrica.... Vand/Cumpar piese ! Ai mai multe sanse decat aici ! Cool
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
cum un necaz nu vine niciodata singur (dupa patania cu disparitia stergatoarelor si a capacului de la oglinda) am mai dat de o belea...chiar cand ma miram cum de masina nu are nimic dupa ce am luat sute sau mii de gropi care mai de care mai adanci sau mai mari, s-a produs si inevitabilul....cand am parcat si incercam sa asez masina cat mai bine, am observat ca in momentul in care invart de volan se aude o trosnitura ca si cum se rupe ceva...rotile am observat ca se invart pe loc, dar nu am curaj sa mai ies din parcare cu ea....precizez ca zgomotele se aud din interiorul volanului nu din exterior sau alta parte....aveti idee ce ar putea fii?

PS. Daca stiti vreun mecanic dispus sa se deplaseze pentru o eventuala diagnosticare, va rog sa-l precizati..

thks to all....
Skip ads

  • MirceaFinutz

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
planetare sau caseta de directie. tind sa cred mai mult ca este caseta de directie pentru ca asta imi facea mie la un Mercedes cand viram stanga-dreapta, dar oricum trebe sa verifici. bafta
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
rulment coloana volan...bilutze mici gasite pe pres....diagnostic pus de mecanic ACR....cauze necunoscute....am inteles ca nu se poate schimba doar rulemntul ci trebuie toata coloana de volan (3.950 de lei la reprezentanta/2900 lei la un magazin de piese obisnuit) Sad
  • georgiann89

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut

am observat pe acest topic ca se cauta simeringuri pentru caseta directie.

detin informatii despre un importator de KIT-URI COMPLETE DE REPARATIE casete directei, care contin si acele simeringuri.

daca doreste cineva pot sa ofer aceste informatii va rog sa imi dati PM.


Cu respect George Barbu
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
georgiann89 a scris:salut
detin informatii despre un importator de KIT-URI COMPLETE DE REPARATIE casete directei, care contin si acele simeringuri.
Pe langa simeringuri, ce mai contine kit-ul? Banuiesc ca tu esti acel importator, asa ca da-ne exemple de preturi pentru kiturile de caseta de Vectra B? Stii desigur ca sunt diferite: ZF si Saginaw.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare! la un moment dat domnule Trami v-am intrebat daca vindeti sau nu acel kit de reparatie; nici dumneavoastra nu a-ti dorit sa-mi spuneti un pret pentru acel kit, ba nici macar nu mi-ati dat un raspuns clar cu privire la existenta acestui kit de reparatie la dumneavoastra. Pe de alta parte tot respectul pentru pozele in care prezentati defectele casetelor de directie si ale pompelor servo, dar exista printre posesorii de masini unii care nu merg in service chiar si pentru o treaba de acest gen.
Pentru initiatorul topicului, daca aveti caseta saginaw, exista acel kit de reparatie, nu sunt importator, contine cam tot ce-ti trebuie ca sa reconditionezi caseta de directie, insa daca nu stai bine cu timpul si nervii, aduna banii si da fuguta la domnul trami ca e de munca destul de mult. Daca vrei sa o faci singur da-mi un pm si-ti dau un link cu magazinul de unde am luat eu kitul, si-ti trimit si ceva poze si explicatii cu modul in care se face.


Si ON din cate stiu si cred ca stiu bine nu se poate pune caseta de directie de la masina cu volan pe dreapta la una cu volan pe stanga.

din poza lipsesc: un inel albastru si un semering care erau deja montate.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Intr-un timp am oferit chiar gratis kituri complete a doi membri clubopel si apoi am fost si injurat ca n-au fost bune. In alt timp am renuntat a mai raspunde la intrebari legate de kituri, apoi am oferit din nou, uneori contra cost, doar simeringuri separate, in special cele pentru astra f de la axul pinionului (care strica adidasii cu ulei de servo Smile ).
Oricum, topicul asta ''dezgropat'' de giorgiann nu mai este de actualitate, el a facut-o doar pentru a-ncerca sa vanda. Eu eram curios sa-i cunosc preturile, dar le-am aflat intre timp.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dap ieri am vazut ca a mai postat intr-un topic tot despre servodirectie si acolo spunea ca poate sa "ajute" un membru clubopel...cat despre partea cu injuratul, depinde de abilitatea fiecaruia de a face un lucru, daca bagi un semering cu ciocanul, sunt mari sanse ca acesta sa curga si probabil de aici au venit si injuraturile...
  • georgiann89

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
trami a scris:Intr-un timp am oferit chiar gratis kituri complete a doi membri clubopel si apoi am fost si injurat ca n-au fost bune. In alt timp am renuntat a mai raspunde la intrebari legate de kituri, apoi am oferit din nou, uneori contra cost, doar simeringuri separate, in special cele pentru astra f de la axul pinionului (care strica adidasii cu ulei de servo Smile ).
Oricum, topicul asta ''dezgropat'' de giorgiann nu mai este de actualitate, el a facut-o doar pentru a-ncerca sa vanda. Eu eram curios sa-i cunosc preturile, dar le-am aflat intre timp.


Buna ziua domnule TRAMI

1. Va deranjeaza daca eu am dezgropat acest topic si nu ati facut-o dumneavoastra?
2. Daca dumneavoastra va permiteati sa oferiti gratuitati este problema dumneavoastra, nu imi puteti impune si mie acest lucru.
3. Lumea nu va injurat degeaba (parerea mea si scuze daca gresesc) insa daca tot ati oferit kit-urile gratuit sau sub alta forma puteati sa oferiti si o schema de montaj plus detaliile tehnice aferente.
4. Haideti sa pastram o relatie principiala si sa ne vedem fiecare de treaba noastra si sa nu mai facem comentarii irelevante pe principiul "sa moara si capra vecinului".

Mult respect si toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR