Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum zice si titlul este vorba de micul meu concediu.
La inceputul lunii august vreau sa plec in vizita la cumnatii mei din Paris. Bineinteles, toata familia. Initial am vrut sa merg cu avionul dar n-am avut bani la momentul respectiv iar acum e prea scump. Asa ca m-am hotarat, merg cu masina din dotare.
Acest drum vreau sa-l fac in trei etape:

I. Iasi - Ramnicu Valcea. Aici am socrii si voi sta vreo 3, 4 zile. Mai ales ca trebuie sa recuperez de la ei si pe fiica mea cea mica. Ea e acum acolo. In drum spre Valcea sper sa ma intalnesc cu dartagnan si florianu la o cafeluta si o bere fara alcool. Ei fac concediu undeva pe acest traseu.

II. Ramnicu Valcea, Sibiu, trecerea spre Ungaria pe la Varsand-Gyula (am inteles ca e mai libera vama aici), Bekescsaba, Budapesta, Viena.

In Viena am gasit o cazare la un camping. Asa ca am sa-mi iau cu mine si cortul. Am facut deja rezervare. Voi sta 2 nopti pentru ca e prima data cand ajungem in Viena si chiar am vrea sa ne plimbam o zi. Stiu ca sunt multe de vazut in Viena dar nu vreau sa pierd prea multe zile pe aici. Asa ca daca puteti sa-mi ziceti ce s-ar putea vedea nu m-as supara. Wink

III. Viena - Metz - Paris. Aici eu am gasit ceva pe www.viamichelin.com dar va cer si voua un sfat.

La intors voi folosi acelasi traseu doar ca ma voi opri intr-un camping la Linz. Voi sta doar o noapte si e mai ieftin decat la Viena. Si, normal, cu inca o pauza de 2, 3 zile la socrii.

Iar in Paris se vor ocupa cumnatii de punctele turistice. Unul din locurile pentru care s-au luat deja bilete este Parcul de distractii Asterix. Disneyland lasam pe data viitoare.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sorry de dublu post dar mai am o intrebare la voi.

Zice cineva ceva prin tarile prin care trec daca am statie CB. Va dati seama ca antena se vede. Sau inainte de a iesi din tara sa dau jos antena?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu ai voie nici cu statie, nici cu detector radar. Drum bun.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:In Viena am gasit o cazare la un camping. Asa ca am sa-mi iau cu mine si cortul. Am facut deja rezervare. Voi sta 2 nopti pentru ca e prima data cand ajungem in Viena si chiar am vrea sa ne plimbam o zi. Stiu ca sunt multe de vazut in Viena dar nu vreau sa pierd prea multe zile pe aici. Asa ca daca puteti sa-mi ziceti ce s-ar putea vedea nu m-as supara. Wink


daca totusi preferi in viena sa nu dormi la cort, o varianta rezonabil la pret poti gasi aici: Hotel Auhof. eu stau la acest hotel de cativa ani de fiecare data cand ma duc acolo, si conditiile sunt decente. oricum e mult mai bine decat la cort.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@dorin-b - Cu detectorul de radar stiu ca nu e voie. Ala il ascund in bagaje inainte de a trece granita. Dar cu statia nu inteleg de ce nu e voie totusi. Sa ne gandim ca toti tiristi au statii CB. Doar nu le scot la granita. Iar frecventa de 27 MHz este o frecventa publica in toata lumea. Numai in Italia am auzit ca trebuie sa platesti o taxa.
@bobo32 - e o varianta si asta. Dar noi suntem 4 persoane si m-ar ajunge cam multisor la hotel. Am studiat putin preturile. La camping ma ajunge 50 euro 2 nopti. Si ca sa nu mai zic ca totusi nu se compara campingurile lor cu ale noastre. Si noua ne place tare mult la cort.

P.S. multumesc pentru sfaturi si urari.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cica dupa ce treci vama la unguri, dupa 2-3 km te trezesti cu cersetorii in uniforma(militiei) ..te opresc si te verifica de triunghiuri (treba sa ai 2 bucati ), stingator, trusa med, becuri rezerva

http://www.e-transport.ro/I...ania-t176-o1.html
Asta e un link util..studiezi legislatia si alte info pentru fiecare tara pe care o tranzitezi.

A doua etapa este Rm Vl-Sibiu Sebes ARAD Varsand. Majoritatea softurilor te baga pe Varfurile care numai drum european nu e..pe langa faptul ca nu prea ai loc de tirurile de la European Drinks
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu vii pe la cluj -> oradea -> debrecen -> M3 si asa mai departe?

cel putin eu ori de cate ori am trecut vama pe varianta asta n-am avut probleme cu pomanagii dupa vama. probabil s-or fi obisnuit ca in zona szeghedului e mai mult de "lucru" Laughing
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Cica dupa ce treci vama la unguri, dupa 2-3 km te trezesti cu cersetorii in uniforma(militiei) ..te opresc si te verifica de triunghiuri (treba sa ai 2 bucati ), stingator, trusa med, becuri rezerva

http://www.e-transport.ro/I...ania-t176-o1.html
Asta e un link util..studiezi legislatia si alte info pentru fiecare tara pe care o tranzitezi.

A doua etapa este Rm Vl-Sibiu Sebes ARAD Varsand. Majoritatea softurilor te baga pe Varfurile care numai drum european nu e..pe langa faptul ca nu prea ai loc de tirurile de la European Drinks


Eu am fost saptamana trecuta pana in elvetia. am trecut prin ungaria ca prin branza nu m-a oprit decat la vama , i-am aratat pasaportul si atat.. nu m-a oprit pe nicaieri pentru control de triunghi ,trusa si chestii de genu,.. acu e bine de avut. in caz de verificare sa nu te arda. in rest trebuie sa achiti asa zisele "vinete" la unguri , austrieci , pentru la unguri ti-as sugera sa o cumperi inainte sa treci granita sa o platesti in bani romanesti este in jur de 26 lei pe 4 zile parca ! sper sa nu ma insel . .DRUM BUN !
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Interesant site-ul de la e-transport. Bune informatii.
@bobo32 - plec dinspre Rm. Valcea si mi se pare cam ocolitor prin Cluj
@blackdevil - Ai trecut pe la Varsand?
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
scuze, nu am fost atent. am vazut la profilul tau Iasi, si m-am gandit ca de acolo pleci. intr-adevar pe Arad -> Nadlac e cea mai scurta cale daca pleci din Ramnicul Valcea.
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la Strasbourg acum o luna jumatate. Drumul a fost asa: Bucuresti- Orsova- Oravita- moravita- Timisoara (stop o noapte)- Cenad- Budapesta-Viena- Zell am See (stop o noapte)- Insbruch- Munchen- Stuttgart- Strasbourg. La intoarcere am fost obligat sa ma grabesc cat mai tare (probleme personale). Strasbourg- Munchen- Viena- granita cu Ungaria (stop o noapte la Paprika- recomand cu caldura: 30 euro - mic dejun inclus-dubla in timpul saptamanii si 45 vineri sau sambata)- Budapesta- Seghed- Cenad- Timisoara- Resita-Bozovici- baile Herculane- Orsova-Craiova- Bucuresti. Intoarcerea a fost groaznica, drumul e epuizant de facut doar in doua zile! Tine cont ca la intoarcere am plecat de la 8 30 si am ajuns la 1 noaptea in Bucuresti si nu am oprit mai mult de o ora adunate toate opririle. De ce am ales drumul prin caras Severin? Este foarte frumos si extrem de liber, totusi sunt serpentine multe. Probleme la vama nu cred ca vei intampina, daca gasesti la Nadlac aglomeratie poti schimba repede si sa treci prin Turnu, asa au facut colegi ce au mers spre aceiasi destinatie. Povestesc toate astea pentru a te convinge sa renunti la drumul cu doar o oprire: Viena. daca nu poti renunta introdu o etapa intermediara langa Arad sa zicem Ai in vedere drumul de la Viena la Paris va fi foarte lung , cam 4 ore pentru Austria 5 ore pentru Germania si cred ca alte 4 pentru Franta (numai pe autostrazi), se poate face , dar fara opriri dese.! Drumul l-am facut cu un Nissan Tiida (1.6) si au fost momente la intoarcere cand am mers repede, nu detaliez.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca plecam din Iasi poti sa fii sigur ca mai faceam o oprire undeva la Oradea, Arad. Dar asa, plecand din Rm. Valcea zic ca ajung intr-o zi pana la Viena. Acuma nu stiu exact, sa trec in Ungaria pe la Nadlac sau pe la Varsand. La Nadlac e avantajul ca e mai aproape autostrada.
Pentru acest traseu m-au sfatuit cumnatii mei din Franta care asa vin in fiecare an in Romania. Ei tot o oprire fac.
Skip ads

  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Drumul fara oprire de la Ramnicu Valcea la Viena este posibil, dar cu eforturi semnificative: cu opriri rezonabile eu am facut anul trecut cam 10 ore de la Arad la Bucuresti- taiem 2 ore cat ar fi Buc- Ramnicu Valcea ai 8 ore, la vama nu am mai vazut probleme, eu prefer Cenad, dar colegii mei au iesit prin Turnu si Nadlac si nu au avut probleme, totusi punem 1/2 ore, apoi 4 ore pentru a traversa Ungaria si inca o ora pana la destinatia din Viena deci 13 ore si jumatate cu opriri scurte asa cum au doi adulti. Eu am si copii, cand e sa merg la un drum lung cu cel mic se schimba datele, as lua o marja de inca 2 ore, in privinta celui mare (15 ani) nu as avea nici un fel de problema. In concluzie daca pleci pe la 4 dimineata o sa ajungi rezonabil sa-ti pui cortul, dar vei fi frant. Nu exclude si eventuale surprize neplacute: ex. colegii mei au prins intre Sibiu si Sebes un convoi de armata, au circulat cu 30 km/h max. daca incercau sa depaseasca masina din ariergarda se interpunea pe celalalt sens, apoi la Podu au fost obligati sa astepte 1/2 ore pentru ca se lucra la un versant, astfel plecati la 8 din Bucuresti au iesit la 18 din tara si la 22.30 se cazau la Paprika (granita Hu-A). Acesti colegi aveau doi soferi (barbati) ce se schimbau intre ei (masina un Logan 1.6 MPI)! Tocmai informatiile de la ei m-au decis sa aleg drumul prin Orsova ce nu implica surprize neplacute, evident acest drum nu e util sa il iei in calcul pentru ca ai plecarea din Ramnicu Valcea, ci poate prin defileul Jiului, ai si o scurtatura prin Novaci- Bumbesti- Jiu parca. Mult noroc!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mariuse, cu Viena iti spun eu ce si cum.... am fost de 2 ori si nu ma pot satura.
La Cartisoara o sa te vezi si cu mine, voi fi si eu cu baietii acolo.
Numai putin sa ma dezmeticesc ca abia am picat si eu in Iasi.
Asa, in mare, iti pot recomanda cate ceva in Viena:
Palatul Schoenbrunn, Gradina zoologica (sunt in aceeasi zona). Astea iti iau o zi dar se merita.
Tunul Dunarii, neaparat, in zona Neue Donnau City, sa luati o cina romantica la 175 de m inaltime si daca esti amator un bungee jumping de la 150 de metri....
Mariahilferstrase, strada lor principala cu boutique-uri si cafenele... Opera din Viena, Catedrala Sf. Stefan.
Ai nevoie cam de 7-8 zile sa poti sa zici ca ai trecut peste tot...
In 2 zile iti recomand Palatul si gradina zoologica+botanica(ziua 1), cu pauza de pranz intre ele...
Turnul Dunarii si zona centrala( Mariahilferstrase in ziua 2.)
Transport: sunt abonamente de 24, 48, 72 de ore la absolut toate mijloacele de transport in comun, recomand cu tarie metroul... Eu am gasit un turistinfo foarte bine pus la punct in westbahnhof (gara de vest), care e chiar in capatul de vest al strazii Mariahilfer.
De acolo iti procuri si hartile necesare contra unor sume modice, cu toate obiectivele importante, si foarte dragut, harta de metrou cu toate obiectivele in zona staiilor. Mai ai primaria, deosebita, cu teatrul de comedie vis a vis, mai este parcul de distractii Prater unde iti recomand cu caldura Space shot....
Daca vrei mai multe detalii si foto ne pute,m vedea intr-o zi la mine in Iasi si iti arat pe unde am fost.
In legatura cu cazarea, ai aici fix in centru o pensiune in care am stat noi, care are dubla cu baia pe hol la 49 de euro cu md pt 2 pers inclus.
http://www.pension5haus.at/...19637.html?PHPSES
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi.
@george - ma faci sa stau mai mult in Viena. Daca mai ajung si pe la tine si imi arati poze sigur ma convingi.
Cumva tot trebuie sa ne vedem, pentru sfaturi. Wink
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fratilor plec spre barcelona vineri pe la oara 4 dimineata cine mai vine spre spania dati un ms pe privat va stept .eu plec din oradea
  • omusoru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor va salut pe toti - sunt nou pe aici.
Cine ma poate ajuta cu o informatie mai noua despre drumul de la Cluj la Pascani?
Am o masina cam sensibila care atinge cam fiecare denivelare mai serioasa.
Deci pe unde sa o iau si cam cit fac?

Multumesc Sad
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Chiar trebuiau puse aceste intrebari in acest topic? De ce nu folositi functia CAUTA?
In alta ordine de idei, @omusoru, cica pe ruta Cluj - Toplita - Borsec - Tg. Neamt - Pascani drumul este bun.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bobo32 a scris:Hotel Auhof. eu stau la acest hotel de cativa ani de fiecare data cand ma duc acolo, si conditiile sunt decente. oricum e mult mai bine decat la cort.

e in viena , sau langa ?
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ca locatie este in viena, la iesirea vestica (A1 cred) catre Salzburg. este la 5 minute de mers pe jos de linia U4, statia Hutteldorf.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR