Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Primim si noi vreo poveste live si ceva foto de la..."parizieni". @mariusgmg pune domnule "laptoaca"pe wirelles-ul frantujilor.... Vreem poz(n)e. Very Happy
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acu ma conformez Uragane!

In sfarsit, iata-ne ajunsi la Paris!
Nu stam chiar in Paris ci intr-o localitate limitrofa Parisului: Jouy le Moutier, aflata la 30 km de Paris.
Dupa cum am scris si in posturile anterioare plecarea spre Paris am inceput-o de la socrii mei, din Ramnicu Valcea.
Am plecat din Valcea marti, 4 august pe la 03.30. Am mers pe ruta Rm. Valcea, Sibiu, Arad, Nadlac (era liber la iesire dar aglomerat la intrarea in Romania), Szeged, Budapesta, Viena.
Inainte de a ajunge la vama Nadlac sunt mai multe chioscuri la care se vinde vigneta pentru Ungaria si Austria. Se poate plati in euro sau lei. Am luat vigneta (matrica) pentru Ungaria pentru 4 zile 8 euro si tot de acolo am luat si vigneta pentru Austria 11 euro pentru 10 zile. La vama ne-au controlat actele apoi, dupa vreo 2 km, ne-au oprit politia de frontiera. Acestia au verificat pasaporte, acte, carte verde, permis. Totul a fost OK, asa ca ne-au urat intr-o romana stricata Drum Bun! Undeva pe M5, autostrada spre Budapesta, am trecut si pe langa un accident. Erau 4 masini implicate intr-un accident in lant. Am fost nevoiti sa reducem mult viteza, dar s-a trecut in coloana pe o singura banda, cea de urgenta. Am mers asa cam 15 min maxim.
Initial, la Viena vroiam sa stau 2 nopti. Am gasit pe net un camping. Acolo ne-am montat cortul cu toate alea. Ca si costuri, m-a ajuns cazarea 30 euro o noapte. In acesti 30 Euro erau incluse locul de cort, parcarea masinii, numarul de persoane (noi fiind 4). Nu am fost foarte incantat de camping. Probabil si pentru ca a plouat. Sad In rest era OK. Grupuri sanitare curate, dusuri, apa calda. Pe site-ul lor zice si de wireless dar acesta nu e decat in jurul cladirii unde este receptia, nu pe toata suprafata campingului. A doua zi nu mai ploua dar erau niste nori negrii... Si statea a ploaie. Asa ca ne-am suparat, am strans tot, ne-am suit in masina si am plecat mai departe spre Paris. Si asa am vazut ceva din Viena cu o zi inainte, din mersul masinii. Smile GPS-ul ne-a dus chiar prin centru pentru a ajunge la camping.
A urmat drumul spre Paris. Acesta a decurs fara probleme mari. Nici nu stii cand treci in Germania, apoi in Franta. Atat doar ca in momentul trecerii ai limitare de viteza.Probabil stiti multi cum e cu circulatia pe autostrazile din Austria, Germania, Franta asa ca nu mai detaliez.
In Franta am intampinat 2 mici probleme. La un moment dat am fost scosi de pe autostrada pentru ca era inchisa pentru lucrari. Asta pe langa Reims. Aici nu am vazut placutele cu traseul pentru deviere iar GPS-ul ma tot punea sa fac sensuri giratorii cu intoarcere pe autostrada. Am oprit in parcarea unui restaurant si i-am cerut GPS-ului sa faca o ocolire de 10 km. Asa ca m-a dus foarte bine, pe niste drumuri de tara, dar cu un asfalt ca-n palma, marcat si semnalizat foarte bine. Mai ales ca era noapte deja. Deh, am vazut si viata la tara.
Dupa ocolire am intrat pe autostrada. Am mers foarte bine pana la una din localitatile periferice Parisului. Aici iar era inchisa autostrada pentru lucrari. In schimb, am vazut semnele cu devierea respectiva. Cu toate ca era ora 12 noaptea, ora locala, era foarte aglomerat. Am mers in coloana, cu stat la semafoare, sensuri giratorii, etc. In total cam 15 km efectuati intr-o ora si jumatate. Tot aici in coloana am rulat un timp in spatele primei masini cu nr. de Romania. Frumos a fost ca era exact aceeasi masina ca si a mea. Un Opel Astra F Caravan, aceeasi culoare dar cu numere de Satu Mare. Nu avea nici un insemn Club Opel.
Da aici toate au fost bune si frumoase. S-a mers foarte bine. Am iesit si intrat de nu stiu cate ori pe autostrazile Parisului. GPS-ul m-a dus foarte bine. Nu cred ca te poti descurca fara GPS. Aproape toate masinile aveau GPS. Probabil si parizienilor le e greu sa se descurce in incalceala de autostrazi. Pe la ora 3 am ajuns la destinatie.
Si fiinca am tot pomenit de GPS, posed un PDA MIO P360 cu IGO 2008 si probabil ultimele harti. Va spun ca sunt foarte multumit de cum m-a dus la destinatie.
Pe tot traseul Astra mea a fost foarte cuminte si ascultatoare. Nici eu nu am fortat-o prea tare. Deh, e batranica. In general am circulat cu 115-125 kmh, ici colo putin mai mult, dar maxim 135 sa zic. Am fost cu ea plina, 4 persoane si portbagajul barcuta deasupra, cum se vede si in poza. Am facut destule pauze, de mers la baie, de mancat. Ca si costuri benzina, am facut plin in Viena cu 1,08 euro pe litru la o statie Shell, in apropierea campigului unde am stat. Urmatorul plin l-am facut in Franta, aici m-a rupt: 1,380 euro/litru. Mi-am facut un consum si mi-a iesit 5,67 litri la 100 km. Bun, zic eu.
Ieri am stat cuminti acasa, la povesti cu cumnatii, iar azi am iesit numai aici prin orasel. Toata partea tare va veni de maine incolo. Dar am sa va tin la curent.
Pana una, alta, cateva poze:

Vama ungara si cateva poze din Ungaria, inclusiv de la accidentul de pe M5:



Trecerea in Austria, poze din Viena si din camping:




Trecerea in Franta si altele:


Poze de azi din Jouy le Moutier: in prima poza masina mea in parcare, in a doua poza casa cumnatilor apoi altele:







  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Frumos Marius...si am inteles ca de abia urmeaza. "Barcuta"(portbagajul de cupola) a vazut bine Europa anul acesta. Transmite salutarile familiei mele...doamnei si fetelor tale,concediu placut in continuare si mai asteptam sa ne incanti cu foto din minunatul Paris si imprejurimi. Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe tine n-are rost sa te felicit pentru drum ca esti baiat mare Laughing dar Astra chiar merita toate felicitarile.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Deja au trecut ceva zile de la ultimul post. Dar, va dati seama ca nu prea e timp de stat la butoane. Azi e cam ploioasa ziua si am ceva timp de alergat pe tastatura. Ca de plimbari ne vom rezuma la vizite prin vreo 2, 3 magazine pentru cadouri pentru acasa.
Asa ca azi va mai incant cu niste poze. Am vazut cam tot ce se putea vedea: Versailles, Turnul Eiffel, Luvru, Muzeul Omului, etc. Eu zic sa las pozele sa vorbeasca.















Acum si niste poze sa va incante ochii:








Cine zicea ca nu se fura: Aceasta bicicleta are legat cadrul cu lantul. Dar rotile au disparut...



Revin mai tarziu si cu poze facute ieri la Parcul de distractii Asterix.
Asa ca va Salutix pe toti Forumixi de pe Clubix Opelix! Very Happy
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce la minunatii taica.... Smile Trebuie sa-mi caut si eu neamurile prin Paris. Laughing Caocioagele bicicloantei sigur le-a smanglit un romanas de-al nostru. Multumim de poz(n)e si asteptam sa ne mai incanti ochii domnule Marius(Obelix)... Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum v-am promix, va dau fotografiix de la Parcul Asterix. Asa ca faceti un vizitix pe linkul urmatorix:
Parc Asterix
Problemixul e ca nu ai timpix sa te plimbix cu toate caruselixurile. Sunt cozi mari la care se sta si cate o ora. Very Happy

Si cateva poze cu Castelul Chantilly pe unde ne-am abatut in drum spre casa:










  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gata, am terminat concediul. Am ajuns acasa. Detalii azi sau maine.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa va fie de bine concediul...boierule. Smile Rolling Eyes
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pfoa, sã vã fie de bine de plimbãricã! V-am urmãrit pe traseu pe unde v-aþi plimbat.
Revenire plãcutã la ritmul de acasã. Aºtept cu drag niºte informaþii de bord, km, consum, eventual ºi costuri per total, dupã ce mai rãsuflaþi.
Week-end plãcut! Au revoir!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Byke!

Detalii:
Asaaa... Sa continuam plimbarea.

Ziua urmatoare n-am prea facut nimic. Am fost nitel pe la magazine sa luam de-ale gurii, ne-am odihnit dupa o zi plina la Parcul Asterix. Trebuie tinut minte ca pe langa faptul ca am fost sa vedem Parisul am fost si in vizita la cumnati. Nu puteam pleca de dimineata pana seara la plimbari.
Dar am recuperat a doua zi: Am fost in Paris cu masina proprie. Si i-am facut si o poza cu Turnul Eiffel in spate Smile . Mai era un stalp de iluminat prin zona dar asta e. Acolo am gasit loc de parcare. Gratuit. Sunt cateva parcari in Paris care sunt gratuiete in luna august dar trebuie sa le cauti. Ca nu scrie nicaieri mare. Doar pe un automat de platit parcarea din apropiere. N-am mai plimbat pe sub Turnul Eiffel, apoi am mers intr-o croaziera cu vaporasul pe Sena, de aproximativ o ora jumatate. Am preferat croaziera decat sa stau o ora la coada ca sa urc in Turn. Plus ca era cam acelasi pret: 10 euro de persoana.Cam asta e pretul universal daca vrei sa intri undeva. La turn mai aveai posibilitatea sa urci pe jos pana la al doilea nivel, cu 4 euro. Si era mai mica coada. Iar de la al doilea nivel, daca vroiai sa mergi in varf, la ultimul nivel, era 5 euro, cu liftul de data asta. Nu se urca pe scari mai sus.
Mai jos aveti cateva poze, din sutele facute. Priusul care mai apare in poze e a cumnatului.

































In ziua urmatoare am plecat spre Romania. La ora 03.30 am plecat din fata casei cumnatilor. In schimb am ratacit aproape 2 ore prin localitatile limitrofe Parisului. Probabil noaptea se lucreaza pe autostrazi (din cate se vedea vopseau marcajele) ca am fost scosi de trei ori si de fiecare data GPS-ul vroia sa ne bage inapoi pe acelasi loc pe unde am iesit. In schimb nu aveau deloc semnalizari pentru devieri. asa ca de fiecare data a trebuit sa trag pe dreapta si sa-i cer GPS-ului sa faca o ocolire de aproximativ 5, 10Km. In final am parasit Parisul. In rest, totul a fost ok pe autostrazile din Franta. Atat doar ca e cam scump. Au bariere de plata pe sectoare. Dai cate 3 euro, 5 euro, 10 euro.... In final, pana la granita cu Germania m-a ajuns 27 euro fix. La intrarea in Germmania toti cei cu alte numere de inmatriculare in afara de cele germane am fost opriti. Mi s-au cerut actele, s-au dus cu ele undeva in auntru, a revenit vamesul dupa vreo 2 minute, mi le-a restituit si am plecat mai departe. In rest, drumul a fost OK pana in Romania (normal). Fara blocaje si altele de acelasi gen. La ora 03.30 intram in Romania pe la vama Nadlac. Exact 24 ore. N-am mers chiar continuu. Am mai facut cateva pauze mai scurte pentru necesitati si una mai mare in apropierea Vienei unde am stat vreo jumatate de ora sa mancam.
Initial am vrut sa merg numai pana la trecerea din Austria spre Ungaria. La ora 12 noaptea imi expira Vigneta de Austria. Vroiam sa dorm acolo toata noaptea ca dimineata sa plec mai departe. Dar in ultimul Peco din Austria, aflat la vreo 2, 3 Km de vama cu Ungaria m-am interesat daca mai sunt cititoare de vignete pana la granita. Unele persoane mi-au zis ca nu, altele ca da... nu mai stiam ce sa cred. Nu prea vroiam sa ma risc dimineata sa merg cei cativa Kilometri fara vigneta de Austria. Si nici sa dau alti 11 euro pentru 10 minute de mers si nici nu aveam chef sa treg pe dreapta si sa dorm in Ungarie. Nu e recomandat Smile. Asa ca am incercat sa dorm vreo 2 ore in masina dar n-am reusit. La 10 seara am plecat din aca parcare din Austria, am intrat in Ungaria iar la 3.30 am intrat in Romania.
Aici la vama ne-au verificat iar actele si atat.
Am gasit o camera la un motel intre Nadlac si Arad. Am ramas acolo si ne-am odihnit cam 4 ore. In jur de 9 dimineata am plecat mai departe spre Valcea. De aici am revenit cu piciorele pe pamant. Aproximativ cei 400 Km de la Arad la Ramnicu Valcea i-am facut in 9 ore. Multe TIR-uri, drumuri serpuitoare, trafic aglomerat. Cu greu gaseai portiuni unde sa poti depasi. Apoi am amjuns la Sebes, unde e cea mai mare problema de trafic di Romania. Am prins la intrarea in Sebes coloana de 5 Km. I-am facut in aproape o ora. Apoi in Sibiu aproape la fel. Coada la intrare pana la aeroport, iar in oras ora de varf. Iar la final Valea Oltului foarte aglomerata. Se mergea dar destul de incet. Tot asa, TIR-uri multe, curbe multe, etc. In final am ajuns la ora 6 PM in Valcea. De fapt undeva mai la sud cu 34 Km de Ramnicu Valcea, la Olanu, la socrii. Aici am mai stat cam o saptamana iar Vineri pe 21 august la 5AM am plecat din Valcea si am sosit in Iasi la 13.30. Cam asta a fost concediul familiei mele.
Aveti si cateva poze de la socrii:





Si acum cateva detalii ale masinii, consumului, costuri, traseu.

Traseu a fost facut in trei zile la dus si trei zile la intors.
Dus: Iasi - Bacau - Onesti - Brasov - Fagaras - Ramnicu Valcea (Olanu) ; Olanu - Sibiu - Arad - Nadlac - Szeged - Budapesta - Gyor - Viena ; Viena - Linz - Passau - Regensburg - Nurnberg - Mannheim - Saarbrucken - Metz - Reims - Paris (Jouy le Moutier).
Intors: Jouy le Moutier - Reims - Metz - Saarbrucken - Mannheim - Nurnberg - Regensburg - Pasau - Linz - Viena - Gyor - Budapesta - Szeged - Nadlac ; Nadlac - Arad - Sibiu - Olanu ; Olanu - Fagaras - Brasov - Onesti - Bacau - Iasi.

Total kilometri parcursi in acest concediu: 6187. Total benzina mancata de Astruta mea: 358 litri. de aici rezulta un consum de 5,787 litri la 100 Km. Acest consum l-am facut pentru tot traseul de la Iasi la Iasi. De fiecare data am facut plinul si am notat kilometri. N-am avut masina foarte grea decat pe drumul Ramnicu Valcea - Iasi. deh, am plecat de la socrii cu de toate: sac cartofi, sac vinete, rosii, ardei, castraveti, conservaraie de iarna... ca de la tara. In rest am fost cu portbagajul plin inclusiv cel exterior, barcuta. dar lucruri usoare.
Alte costuri de drum sunt vignetele. 7 euro pe 4 zile matrica (vigneta) de Ungaria. Aceasta am luat-o de 2 ori = 14 euro. Vigneta de Austria 11 euro 10 zile. Si taxele de autostrada din Franta 27 euro x 2 = 54 euro. Total: 79 euro. Si aproximativ 430 euro benzina. Mentionez ca in aceasta suma e inclusa si benzina din Romania. Am transformat oarecum in euro benzina cumparata in lei. Ca sa fac un total in euro. Aproximativ.

Masina s-a descurcat excelent pe tot traseul. Schimbul de ulei l-am facut inainte de a pleca in concediu iar acum am scazut nivelul cam 3-4mm. Asadar motorul merge foerte bine. E drept ca nici nu am alergat-o foarte tare. Viteza de croaziera a fost undeva la 120-125 Km/H. Ici colo m-am dus spre 140-145. E batrana si nu am vrut s-o fortez. Mai ales ca am vazut pe autostrazi masini mai noi ca a mea care erau defecte. Inclusiv Un Golf 5 care mergea pe banda de urgenta, incet si scoatea un fum mult si alb sau albastrui pe teava.

Cam asta a fost concediul meu. Mai vreti detalii, intrebati.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si un filmulet cu un flasnetar.

Cand l-am vazut si auzit, abia atunci am simtit ca sunt in Paris.
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
te invidiez... ca ai o asemenea masina, nu de alta ! Twisted Evil

Bine ca ai ajuns cu bine acasa, si ca te-ai distrat cu familia... salutari de la mine la fetite (una vad ca a mai crescut) si sotie.

PS: ce ai patit la par? ai vrut sa fi in tema cu francezii? Rolling Eyes
PS2: ce se mai aude cu palinca ? o facem lata la Felix ?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru tot, h0rm0n.

PS: Francez sub acoperire Very Happy
PS2:Inca nu stiu daca ajung. Nu stau bine cu banii dupa excursia asta. Nu pot promite inca nimic.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mi-ai cam facut pofta de un blitkrieg pana-n Paris. Ultima oara cand am fost era un sobolan in Place de la Concorde cat un caine comunitar.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate n-am vazut nici un sobolan! Very Happy Dar ca sa-ti fac pofta mai mare mai pun un filmulet:

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mici obervatii...
- cel mai probabil e ca in piata Concorde sa fi vazut un "furet" (jder...) sunt foarte raspandite ca si animale de companie "new generation". Se imblanzesc usor, ca un catelus, doar ca... put ca naiba... Din cand in cand, mai "scapa" si pe afara...
- In FR nu ezitati sa luati soselele nationale (gratis), sunt, in mare parte excelente si pe 4 benzi. Viteza este limitata la 110, dar... radarurile ti le da GPS-ul.
- Biletele la Asterix si Disney sunt sensibil mai ieftine pe Internet si la unele magazine "culturale" (ex. FNAC) decat "la usa cortului", direct la intrare.
- WI-Fi gratuit ai in orice McDonald's.
- Recomand si plimbarea cu bamporu' pe Sena, 10E pe cap de adult, 5E batrani/copii.
- Recomand Versailles, vizita "de baza" e gratis, pentru interior se plateste. Parking gratuit.
- Mai recomand biserica Sacre Coeur, de pe colina se vede tot orasul, seara e splendid...
- Daca nu platiti parcarea dar sunteti bine garati, amenda e de 11E. Nu va va veni in RO... Twisted Evil De altfel chiar si localnicilor "li se merita" sa o plateasca, revine mai ieftin decat 3E pe ora de parcare (ai in medie o amenda pe saptamana...)
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Corect cam tot ce-ai scris. Biletele la Asterix au fost luate de o luna inainte de cumnati. Ei au fost pentru prima data la Asterix si au fost mai incantati decat de Disneyland unde au fost de cateva ori.
Nu numai ca iti arata GPS-ul radarele, sunt si foarte bine semnalizate. Si unde sunt semnalizate chiar exista radare. nu ca la noi ca aproape toate localitatile au la intrare semnul Atentie radar pentru a se monta militienii unde au chef.
La Versailles era cu plata si vizita parcului interior si a satului Mariei Antoaneta. Cica asa e in august numai.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai cred si eu ca am dreptate... ca eu organizez "turneele" neamurilor...
Atentie, radarurile mobile NU sunt semnalizate (politistii cu "binoclu" radar) dar, pe de o parte, daca te "iau" ei se scad 9kmh din viteza citita, deci pierzi mai mult de un punct la depasire de 29kmh, iar pe de alta parte ai o "sansa" la... 14 ani ca sa te prinda... Laughing (valori statistice)
Strainii trebuie sa plateasca amenzile "semnificative" la postul de jandarmerie la care sunt condusi. (fara "ciubuc" si NU e vorba evident de amenzile din parcare). Nu stiu daca aceasta regula este aplicabila "comunitarilor".
Nu oferiti mita, veti face bulau, tablagiilor le e prea frica de o provocare ca sa nu reactioneze altfel...
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Topicul asta e un pic vechiut, dar sper sa imi raspunda cineva: ce traseu ar trebui sa urmez pentru Iasi - Paris, si in primul rand ma intereseaza in tara cum sa fac ca aici avem strazile care le aveam. Am facut un intors recent de la Oradea la Iasi si am trecut prin Cluj, Bistrita, Vatra si apoi Gura Humorului, de acolo pe la Pascani si apoi Iasi. Ei drumul din zona Pascanilor lasa de dorit si as vrea sa stiu acum daca plec din Iasi care e drumul cel mai bun. Iar cand ies din tara pe la Bors ce orase mari sa pun pe GPS sa ma indrume pe un drum cat mai bun. Am observat ca GPS-ul meu evita Austria si ma da 50-60km prin Slovacia, iar apoi Cehia-Praga. Eu as vrea sa trec direct pe langa Viena si sa merg apoi Nurnberg si asa mai departe.
Intrebarea e: voi ce traseu a-ti alege pentru Iasi-Paris?
Ms
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR