Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • silent_hunter

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa discutam un pic despre sistemul de injectie apa metanol ce a fost deja testat si dicutat pe alte forum-uri.
Chochetez cu aceasta idee avand in vedere ca la opel astra G nu este loc de marire a intercooler-ului.
am un Y20DTH EDS maped si se simte nevoia de o racire mai buna pe timp de vara!
Ce ziceti?
  • ^Gonjo^

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Intercoolerul nu trebe neaparat sa fie mare .... poate sa fie si gros ... cred k afteemarket se gasesc solotzii, stiu cateva astra G care au pus alt intercooler, dar au decupat putin bara ... iar Water-Metanol-Injection este ptr ceva mai profi sa zicem ... sau ptr oamenii care voi mai mult dekt ofera masina cu toate modificarile ... intentionez sa imi montez si eu ... dar anul viitor. Am Y20DTH pe Vectra C, Turbina Custom + Remap EDS, si mai am multe evacuare, alte injectoare .... din fericire intercoolerul meu este kt tot botul masini si momentan o sa il folosesc pe acesta.
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am decoperit acest sistem acum cativa ani.Americanii il foloseau in al 2 lea razboi mondial(la avioane) ,foarte des in cursele de NASCAR, iar sistemul de injectie H2O/METHANOL se realizeaza asemeni unui sistem de peroxid umed (NOS) dar ca in cazul nostru acesta are si efectul de racire al motorului cele mai multe sisteme in functie de stagiu dau un boost de pana la 80 hp in functie de sarcina motorului si nu de simpla apasare a unui buton (cazul NOS). M-am gandit si eu la un astfel de sistem in cazul in care imi fac o remapare. Daca te incumeti sa il incerci astept poze,pareri,opinii,teste,eventual si Dyno.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR