Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am o Vectra C din 2003 cu half Can bus, cu NCDC 2013 si GID, de curand mi-am construit un car pc pentru ea, ca locas pentru display-ul de 7" am modificat grila GID-ului si l-am montat in locul acestuia ( https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=45671 ), Ideea e urmatoarea, nu am gasit un locas pentru GID unde sa il pot vedea, momentan este in bord in spatele display-ului de 7" si nu pot vedea informatiile de pe acesta.
Daca poate cineva confectiona o interfata de iesire pentru acest GID sau ceva de genul?(contra-cost bineinteles), pentru a putea transfera imaginile de pe acesta pe monitorul carpc-ului fie si prin AV sau orice alta modalitate e binevenita.
Astept raspunsuri sau sugesti
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Solutia ar trebui sa fie simpla, GID-ul tau are intrare de RGB+Sincro.
Iti trebuie un adaptor care sa transforme semnalul RGB in VIDEO. Ia-l pe nea Gugal la intrebari dupa cuvintele cheie "RGB to VIDEO" converter.

CristianTM.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit convertor, acum mai ramane sa indetific pini din mufa xc20, cablu RGB pentru CID, cam asta am gasit pana acum :
Der 12 Pin Stecker ( XC20 )
Pin 1 = CSYNC ( H und V Sync ) KEIN Bildinhalt !
Pin 2 = Analog Eingang Rot
Pin 3 = Analog Eingang Grün
Pin 4 = Analog Eingang Blau
Pin 5 = Abschirmung für RGB Kabel
Pin 6 = ( Ist Masse ) und geht auf geschaltete Masse auf Navi NCDR Pin 31 )
Pin 7 = Drehencodersignal links ( rechter Knopf am NCDR1100/1500 ) NUR für EXPORT !"
Pin 8 = Drehencodersignal rechts "NUR für EXPORT !"
Pin 9 = Drehencodersignal Taster "NUR für EXPORT !"
Pin 10 = NC
Pin 11 = NC
Pin 12 = NC

NC= Keine Verbindung

Nu prea inteleg cum functioneaza CSYNC-ul (H und V Sync ) din cate stiu nu ar trebui sa am 2 cabluri separate pentru VSync si HSync.
Ma poate ajuta cineva sa identific mai clar acesti pini?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din primul post incep sa inteleg cam ce vrei. Ca si loc nou pt GID, multi le-au mutat sus in zona plafonierei.

Nu inteleg insa ceva. GID are intrare de RGB+Sincro? Nu este o comunicatie seriala I2C sau CAN? Iar afisajul monocrom?
Video-in pt CID a facut Gabib-77 si inca cineva, daca te ajuta, dar la GID inclin sa cred ca altfel sta treaba.

In alta ordine de idei, felicitari pt car-pc! N-am observat pana acum topicul tau...
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Din primul post incep sa inteleg cam ce vrei. Ca si loc nou pt GID, multi le-au mutat sus in zona plafonierei.

Nu inteleg insa ceva. GID are intrare de RGB+Sincro? Nu este o comunicatie seriala I2C sau CAN? Iar afisajul monocrom?
Video-in pt CID a facut Gabib-77 si inca cineva, daca te ajuta, dar la GID inclin sa cred ca altfel sta treaba.

In alta ordine de idei, felicitari pt car-pc! N-am observat pana acum topicul tau...


A nu se confunda .. oalele !
Exista comunicatie CAN. Pentru navi insa se foloseste RGB + Syncro pentru ca e alta rezolutie !

CristianTM.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok, eu am gid montat pe masina, dar in acelasi timp am si cablu RGB (xc20) neconectat la display. Eu presupun ca din acest cablu pot scoate semnalul video composit printr-un convertor vga , in orice caz maine ma apuc de tras cabluri si facut conexiuni si vad ce si cum iese Smile. Video-in-ul facut de gabib-77 nu ma ajuta deloc in aceasta situatie eu am nevoie de videoout, si nici cu montatul in plafon nu mi se pare o solutie foarte buna pentru mine.
McFly, mersi, topicul este deschis destul de curand si abia sunt la inceput cu carpc-ul, mai e mult de munca, multe de adaugat.
CristianTM, mersi mult de ajutor si pentru idei.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am facut rost de un cablu VGA D-sub 15, si i-a identificat pini care imi sunt necesari, de ci am gasit in felul urmator:
Mufa VGA:
1 RED
2 GREEN
3 BLUE
5 GND
6 RGND
7 GGND
8 BGND
10 SGND
13 HSYNC or CSYNC
14 VSYNC
acestia sunt pinii care imi sunt necesari, acum , am gasit o parte din conexiunile pe care trebuie sa le fac dar mai raman cateva libere cam asa:

VGA XC20
1.Red 2.RED
2.Green 3.Green
3.Blue 4.Blue
5.GND ?(presupun ca se conecteaza cu pin 6.actual mass and goes to the final mass at Navi NCDR Pin 31)
6.RGND ?
7.GGND ?
8.BGND ?
10.SyncGND ?
13.CSYNC 1.CSYNC
14.VSYNC ?(acesta presupun ca nu mai trebuie conctat pentru ca are CSYNC)


Restul nu mai stiu cum sa ii conectez mai am pe xc20 liberi urmatorii pini:
Pin 5 = Shield for RGB Cable
Pin 7 = rotary encoder signal left (right button on NCDR1100/1500) for EXPORT ONLY! "
Pin 8 = Rotary encoder signal right "for EXPORT ONLY!"
Pin 9 = Rotary encoder signal switch "for EXPORT ONLY!"
Pin 10 = NC
Pin 11 = NC
Pin 12 = NC
(NC=no conection)
Imi poate cineva traduce un pic mai motamo ce reprezinta in formatiile din dreptul acestor pini?
Multumesc,
Cristi
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat cu cablu RGB si cu un convertor dar mai mult de atat nu am putu obtine. Mai are cineva vreo idee cum sa fac videout-ul sa ce mai imi trebuie?



Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR