Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu doua intrebari: Ce model de mio este acela? Si ai folosist consola originala cu navigatie sau ai modificato tu? Multumesc


cetin a scris:Haideti sa va arat ce a iesit si la mine .... Multumesc lui bazare pentru sfaturi Smile








Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Modelul de GPS este Mio Moov500 , se gaseste destul de usor la noi si nu este nici prea scump ... iar in legatura cu consola , este consola originala cu navigatie. Numai bine!
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
recomandati-mi un GPS pana in 300 de lei.

am primit de la emag o recomandare : http://www.emag.ro/navigati...040RO?ref=hdr_cos

eu am gasit : http://www.emag.ro/navigati...PQ550?ref=hdr_cos

Acuma nu stiu ce sa aleg... harta oricum o schimb... ca ii pun IGO PRIMO sau IGO 8... deci..
  • emy_dilau

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai al 2 lea nu are soft de navigare(cel gasit de tine).
Serioux sau Goclever sunt cam la fel ,acum depinde ce vrei de la el:
-harta Full Europa sau doar Ro..
-ecran 4,3'' sau 5''?
-etc?
Skip ads

  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Harta doar RO cat mai detaliata.

ecran de 5" cat sa acopere locul lasat de TID.

Softul de navigare oricum vreau IGO iar daca are altceva il schimb Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am mai scris ... ecranul de 5" nu se incadreaza perfect. Rama are format 4:3 , GPS-ul o sa fie format wide
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Morphyk a scris:fac dublu post dar a trecut o ora deja....

Deci uitati pozele cam ceea ce vreau eu sa fac :

Poza 1

Decupat acea bucata de sticla in dimensiunile exacte pentru gps.

Poza 2

In P2.1 desfac GPS-ul din unul din locurile semnate , acum depinde de GSP... caut un model care sa se potriveasca frumos... depinde ...
In P2.2. acolo sa intre gps-ul, insa acces la miniusb nu stiu cum sa fac...exista mufa de prelungire miniusb ? sau tragem cablul de la gps pana jos la casetofon si cand e nevoie scoatem putin casetofonul tragem mufa pana la laptop si am rezolvat treaba.

Alimentarea lui o fac astfel : trag fire de la bricheta.

Ce ziceti? ar merge?


Uite asta vreau eu sa fac... deci widescreen e perfect ! Very Happy e indeajuns cat sa ajunga pana la rama ceasurilor si sa astupe de tot tid-ul. care functioneaza numai ca trebuie alimentate bec-urile separat
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Deci azi am reusit sa-l montez si eu Very Happy nu a fost chiar cum am vrut initial pentru ca:

*nu are rost sa decupezi sticla aia
*se pare ca conectarea la bricheta nu functioneaza cum trebuie, am legat fir pe fir si-mi incarca intrerupt... nush de ce anyway

Cam asa am facut:
Se demonteaza ceasurile, folosind metoda de pe forum :da-ti search
Se scoate una bucata sticla(plexiglas) si se dau 4 gauri(asta depinde de sistemul de prindere al gps-ului cumparat)

Eu am mai facut o gaura undeva mai in stanga si-am trecut pe acolo mini-usb-ul ( pentru incarcare) , daca vreau sa schimb hartile, scot cardul si ma duc in casa Smile


La final montezi toate la locul lor si faci poze sa arati si la altii ce ti-a iesit tie:)



A iesit frumos? ce ziceti? Very Happy
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De iesit ,a iesit,dar eu tot vad ca ai taiat acel plastic.
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu e taiat, gaura din spate e de la tid, am facut doar gauri atat.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok ca sa nu fim prea critici ... nu e taiat dar nici integrat ... este un fel de aplicat peste. Very Happy
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul o sa incerc sa decupez din consola de CID ca sa incapa un gps de 5" wide pentru rezolutia de 800x480 (poate gasesc ceva si cu AV-in sa il folosesc si pe post de monitor), ar trebui sa tai cam jumatate de cm in fiecare parte.


Am gasit si monitoare ieftine pe un site din china, dar nu am incredere in descrierile de acolo:
4.3" 960 x 468 pixels resolution, 2AV input scrie site iar in manualul de utilizare 1200x680 ca in poza de mai jos, oricum ambele rezolutii mi se par minicinoase pt un display low price de 4.3 inch.
(Am mai vazut un review pe site-ul respectiv un lcd 3.5" afisat ca 640x480 si in realitate a fost 320x240)

P.S. nu cred ca am voie cu link



.
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salutare, de ceva timp ma gandeam sa fac ceva ce ati facut unii din voi, sa incorporez un GPS (nu stiu ce firma, am niste softuri bune,o sa vad ce modele gasesc) in locul TID-ului. Am Vectra B 97, dar pe langa GPS as vrea sa fac intr-un fel sa mai adaug un ecran mai mic (sau daca ar exista o aplicatie pt GPS) pt temperatura exterioara. A mai rezolvat cineva de-astea? Ma intereseaza mai mult cam ce ecran trebuie (nu conteaza dimensiunile, daca e cat mai mic e mai bine, ii gasesc eu un loc) care sunt pinii de pe mufa TID-ului care fac legatura (de alimentare, de senzor temperatura). Poate ma ajutati , va multumesc.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pinii TID-ului sunt 1: 12V const, 2: masa, 5: 12V ign, 3-4: senzor temp (12: VSS mai poate fi interesant)
Ideal ar fi daca ai sti sa scrii programe pe WinCE, sa scrii un program care afiseaza always on top, temperatura intr-un colt al ecranului. Pe parte hardware ai folosi un PIC cu conexiune USB, care sa masoara caderea de tensiune pe senzorul de temperatura, si sa trimita temperatura calculata prin USB. Daca vrei monitor secundar, un LCD alfanumeric standard HD44780, pe care sa afisezi nu numai temperatura...
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Din nefericire cunostintele mele nu sunt atat de avansate incat sa scriu programe pe Windows CE, dar este posibil sa gasim pe net aplicatii asemenatoare celei descrise de tine. Ca si display nu vreau decat sa afiseze exact ce am spus, doar temp ext. Banuiesc ca de voi achizitiona acel display (LCD HD44780) voi face legatura cu el fara probleme (adica are si modul-placuta soft- de legatura, sa fac eu legatura de la mufa la display) sau pe langa acel display trebuie sa caut si placuta soft?
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Pinii TID-ului sunt 1: 12V const, 2: masa, 5: 12V ign, 3-4: senzor temp (12: VSS mai poate fi interesant)
Ideal ar fi daca ai sti sa scrii programe pe WinCE, sa scrii un program care afiseaza always on top, temperatura intr-un colt al ecranului. Pe parte hardware ai folosi un PIC cu conexiune USB, care sa masoara caderea de tensiune pe senzorul de temperatura, si sa trimita temperatura calculata prin USB. Daca vrei monitor secundar, un LCD alfanumeric standard HD44780, pe care sa afisezi nu numai temperatura...



Ce spui de asta? http://www.lcd-module.de/en...oma/dip162-de.pdf
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu scapi fara un microcontroller. Modulul LCD in sine nu stie sa faca nimic, trebuie sa comunici cu el. Adica sa masori temperatura si sa trimiti datele spre a fi afisate. Cred ca mai bine 1) te orientezi catre un termometru de masina, 2) pastrezi TIDul si-l muti de exemplu, in locul suportului de CDuri.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles. TID-ul l-am scos din cauza pizelilor lipsa (trasee dezlipite de tot) si nu as mai vrea sa il bag deloc. GPS-ul era ultima solutie daca nu repar TID si credeti-ma ca de anul trecut de pe 27 dec l-am dus din service in service si toti spuneau ca nu pot lipii acele trasee. Am lucrat la o firma (Proimsat, cine cunoaste) si eram la curenti slabi (monitorizare video, sisteme incendii, sisteme de alarma, senzori etc., etc.,) + o pasiune de cand sunt mic copil de a repara electrocasnice, radio-uri, TV si am mici cunostinte despre astea, dar nu aveam statie de lipit si solutie de Ag, iar cei care ar fi trebuit sa repare li se parea exagerat de dificil sa lipeasca 2-3 cm de banda dezlipita (si daca era toata dezlipita erau maxim 10-15 cm - 2-3 ore de lucru in cel mai rau caz). Nu am vrut sa renunt la TID dar nu aveam incotro.De aia vreau sa bag un GPS dar si un display mai mic pt temp. Acum am un gol urat in locul TID-ului si cat mai curand o sa iau un GPS.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Un TID nu costa mult, daca te razgandesti. Reparatia nu stiu cat ar costa, probabil mai mult decat alt TID. Cauta in topicul de reparatii MID, este un coleg din TM cu care poti lua legatura.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cand am dus TID-ul la reparat au spus ca e vb de cateva zeci de lei, nu era dificil, am spus cativa cm 1.5-2.5 max, dar nu aveau solutii de Ag si poate ca oamenii nu voiau sa ia solutia doar pt mine. Ma cam incanta si ideea cu un gps, am avut unul dar mi-a fost furat (prin Cluj, anul trecut, cu masina de servici, avea ceva de se deschidea singura inchiderea centralizata) si era destul de "inteligent" aplicatii pt clipuri, ascultam muzica, niste aplicatii de vazut poze, aveam un card de 4GB, era ceva de el. Il primisem de la un var, il luase din italia, un MIO nu stiu de care. Am gasit si alt TID la dezmembrari, dar aici (in Valcea) nu sunt asa multe parcuri auto de dezmembrari, le poti numara pe degete unu are ceva, la celalalt gasesti altceva si tot asa iar la singurul care am gasit TID (la Mihaesti la Gicanu) cerea pe el 180 si l-a lasat la 150 LEI (WTF?) si pe dopul din bara (ca nu aveam bineinteles) 25 de lei, iar pe comanda (nou-nout si pe culoarea masini) am dat 20 de lei.
Banuiesc ca alt TID cine stie cat va tine pana cand vor incepe sa dispara pixeli si din cauza asta asa ma tot gandesc la gps. Am vazut ca acel LCD despre care vb mai sus are "detoate" si nu trebuie decat conectat. Apropo care e faza cu acel VSS? nu inteleg.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR