Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare:
coloanele oficiale nu ar trebui incadrate de masini ale politiei? adica este suficienta o masina civila dar care are girofar?
duminica veneam pe dn1 catre bucuresti, in localitate, cu viteza legala pe banda din mijloc si a aparut un passat in spatele meu cu girofar. l-am vazut ca are girofar dar nu m-am dat la o parte. dupa ce am trecut de cel pe care il aveam in dreapta mea, a durat ceva pt. ca nu voiam sa depasesc viteza legala, si dupa ce aia din passat incepusera sa faca spume, am trecut pe banda din stanga si abia atunci am vazut ca agitau si un baston dintr-ala cu alb si rosu si ca in spatele lor mai erau vreo 3 masini din cele pe care le vedem in coloanele oficiale. aia din passat care erau deschizatori de drum erau foarte furiosi ca eu imi permisesem sa stau prea mult in fata lor. mie mi se facuse putin sila de ei.
Skip ads

  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pai de ce stateai pe banda din mijloc?! .... legea zice ca e banda de depasire .... depaseai sau mergeai?!?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Art. 42
Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si de viteza de deplasare. nu am gasit undeva unde sa scrie ca trb . folosesti numai banda din dreapta
trafic era la greu, iar eu aveam viteza cu putin mai mare decat o avea cel de pe banda din dreapta. daca o aveam mai mare riscam sa depasesc viteza legala.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:am si eu o intrebare:
coloanele oficiale nu ar trebui incadrate de masini ale politiei? adica este suficienta o masina civila dar care are girofar?
duminica veneam pe dn1 catre bucuresti, in localitate, cu viteza legala pe banda din mijloc si a aparut un passat in spatele meu cu girofar. l-am vazut ca are girofar dar nu m-am dat la o parte. dupa ce am trecut de cel pe care il aveam in dreapta mea, a durat ceva pt. ca nu voiam sa depasesc viteza legala, si dupa ce aia din passat incepusera sa faca spume, am trecut pe banda din stanga si abia atunci am vazut ca agitau si un baston dintr-ala cu alb si rosu si ca in spatele lor mai erau vreo 3 masini din cele pe care le vedem in coloanele oficiale. aia din passat care erau deschizatori de drum erau foarte furiosi ca eu imi permisesem sa stau prea mult in fata lor. mie mi se facuse putin sila de ei.


ktapet...tin sa te indrum putin pe calea cea "buna" chiar daca nu e placuta pt noi ceilalti..intamplator am tangenta cu domeniul in care activeaza domnii cu passaturi etc cu girofar etc...coloanele sunt insotite de masini "oficiale" (ceea ce tot romanul din parlament care a facut legile le-a atribuit si cate un girofar, ca sa se dea saracii din popor la o parte, ca ii murdarim pe demnitari Smile ) ale ministerului de interne sau alte structuri gen SPP, SRI etc.

acum ca am vazut exemple si de indivizi "bronzati" si imbracati in treninguri in X5-uri sau A6 cu girofare tip flashuri strobo rosu-albastru (gen proiector ) montate cat se poate de vizibil ..e altceva..acum nu pot contesta ca in manelismul lor poate oamenii chiar lucrau la spp etc.. Very Happy

faza cu masinile cu girofar e urmatoarea: atata timp cat sunt dotate cu celebrele mijloace de avertizare, nu avem decat sa ne conformam..asta e legea..ca e vreun gushter care isi pune un girofar luat din targ sau chiar e vreun agent SRI/SPP/politie etc in misiune - numai politia poate decide asta si numai ea poate lua masuri impotriva acestora daca sunt impostori...

sincer sunt de acord cu voi, sunt si multi cretini care chiar lucreaza nu stiu unde si dau drumul la sirena+girofar doar pt ca e mandru ca are jobul respectiv si se duce la ma-sa in comuna afumati sa care cartofi cu nubira de serviciu..sau tarani cu sirena din targ...dar asta e, noi ca simpli cetateni nu putem lua masuri impotriva acestora, cel mult daca chiar vrem sa ne batem capul cu vreun politist mai greu de cap, ne putem opri la primul echipaj si sa ii zicem.."dom'le era unu cu passatu albastru cu girofar b-xx-yyy si m-a tras pe dreapta..era masina de politie?" si el iti va raspunde ca in bancurile cu bula :"e secret de stat" Twisted Evil
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:Art. 42
Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si de viteza de deplasare. nu am gasit undeva unde sa scrie ca trb . folosesti numai banda din dreapta

Nu zau.... Shocked
Nu stiu de unde ai luat acest articol 42, dar ia vezi articolul 131 din Regulamentul privind circulatia pe drumurile publice.

Articolul 120, aliniatul 2 din acelasi regulament reglementeaza si circulatia autovehiculelor cu regim de circulatie prioritara.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
pt. kapix: http://www.dreptonline.ro/l.../codul_rutier.php

pe de alta parte am cautat si eu pe net si am gasit articolul privitor la girofaruri albastre, dar am mai gasit si un articol in care este definita o coloana oficiala si acolo zice ca trebuie insotita de o masina a politiei.
ca o concluzie legea e stufoasa, ca de altfel multe legi de la noi, si lasa portite pt. "privilegiati". ce am facut eu a fost, daca vrei, un mic protest la adresa unor indivizi care traiesc pe spinarea noastra si care nu ne arata respectul cuvenit.
daca vrei s-o luam la litera legii, in cazul acela, puteam sa ma dau la o parte din fata celui cu girofar si sa ma bag in fata celor 3 maisini care mai erau in coloana pt. ca ele nu aveau girofaruri si nici coloana oficiala nu le puteam considera pt. ca nu erau insotite de masini ale politiei.

ps:
28. coloana oficiala- autovehiculul sau grupul de autovehicule insotit de cel putin un vehicul al politiei ce are in functiune mijloacele speciale sonore si luminoase; gasesti asta la aceeasi adresa de mai sus
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sursa mea este Legis-ul, dar am citat din regulamentul de aplicare a noului cod rutier, mai exact:

REGULAMENT din 23 ianuarie 2003 (*actualizat*)
de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice
(actualizat pana la data de 12 iulie 2004*).



Indiferent daca ne luam dupa litera legii, dupa spiritul ei sau dupa regulile bunului simt, tu trebuia sa te dai la o parte.
Nu am vrut initial sa dau citate, pentru a nu lungi postul, dar uite cateva chestii din acelasi regulament:

ART. 119
(1) Autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (1) lit. a) si b) din ordonanta de urgenta au regim de circulatie prioritara atunci cand conducatorii acestora se deplaseaza in actiuni de interventie sau misiuni care au caracter de urgenta si pun in functiune mijloacele speciale de avertizare luminoasa si sonora. Mijloacele de avertizare luminoasa si sonora pot fi folosite si separat, in functie de natura misiunii.
(2) Autovehiculele care formeaza o coloana, insotite de un autovehicul cu regim prioritar, trebuie sa aiba in functiune luminile de intalnire.

ART. 131
(1) In cazul in care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele vor fi conduse pe banda situata langa acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stanga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil.
(2) Pe partile carosabile cu circulatie in ambele sensuri si care au cel putin trei benzi, vehiculele nu trebuie sa fie conduse pe banda situata la marginea din stanga partii carosabile in sensul de mers, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel.

ART. 120
(2) La apropierea de autovehicule cu regim de circulatie prioritara, care au in functiune semnalele luminoase de culoare albastra, concomitent cu cele sonore, conducatorii celorlalte vehicule sunt obligati sa reduca viteza, sa elibereze banda pe care se deplaseaza autovehiculul prioritar ori sa circule cat mai aproape de bordura sau acostament, iar la intersectii, sa le acorde prioritate de trecere.

In ce priveste portitele legale, se pare ca tu esti cel care cauta portite, interpretand ca o coloana este oficiala doar daca este insotita de o masina alba pe care scrie cu albastru "Politia" (sau "aitilop"). Pentru noi, oamenii de rand, un girofar albastru inseamna prioritate; restul sunt povesti.

Oricare ar fi principiul aplicat - litera legii, spiritul ei sau pur si simplu regula bunului simt - tu trebuia sa circuli cat mai aproape de marginea din dreapta a drumului, permitand libera trecere a oricarui vehicul, cu atat mai mult cu cat aveai in spate o coloana si un autoturism cu girofar albastru. Sunt convins ca s-ar circula mult mai fluent daca am fi civilizati si dupa depasiri am respecta "obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil".
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dupa cate ai vazut in ce am scris eu la inceput aveam o viteza putin mai mare decat a celui din dreapta mea - deci eram in depasire.
referitor la "tu trebuia sa circuli cat mai aproape de marginea din dreapta a drumului, permitand libera trecere a oricarui vehicul" te intreb daca ai mers vreodata pe dn1 de la ploiesti la bucuresti duminica dupa-masa?
sunt pline ambele benzi de pe sens daca s-ar merge in spiritul a ceea ce ai citat tu traficul ar fi mult mai anevoios.
in ceea ce-i priveste pe 'prioritarii' aia stai calm si nu le mai lua apararea ca nu i-am lezat foarte tare - pana la urma le-am eliberat drumul numai ca a durat putin mai mult fata de cum erau ei invatati.
bun simt sa stii ca am foarte mult la volan singura chestie este ca am alergie la girofaruri albastre.
citeste si ce-a scris @b28cxh.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca aveai masina in dreapta nici nu aveai alta varianta. Tu sustineai insa ca nimeni nu te poate obliga sa folosesti banda din dreapta. Cand ambele benzi sunt pline normal ca este alta poveste, se aplica exact articolul 131.
Nu iau deloc apararea prioritarilor, pur si simplu asta spune si legea si bunul simt. Alergia banuiesc ca o ai doar la unele girofaruri albastre, parte in care te sustin. Nu aceeasi alergie o am insa la girofarul albastru al Salvarii, de exemplu. B28cxh spunea insa foarte bine - nu putem decat sa ne conformam si nu cred ca iti impartaseste punctul de vedere. De altfel incerca sa te aduca pe calea cea buna.
In privinta alergiei, eu am o alergie mai mare am la cei care ocupa banda de la axul drumului atunci cand banda din dreapta este libera sau pe aceasta se circula cu o viteza apropiata, de aceea am si intervenit.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:
ca o concluzie legea e stufoasa, ca de altfel multe legi de la noi, si lasa portite pt. "privilegiati". ce am facut eu a fost, daca vrei, un mic protest la adresa unor indivizi care traiesc pe spinarea noastra si care nu ne arata respectul cuvenit.

Este de preferat sa fie lasati acesti pacalici sa piara de mana lor...
Indiferent ca este vorba de statul presedintelui la Golden&stuff la un paharel alaturi de "oameni de bine" sau de infinitul program asfaltare a patriei la doi ani, lefurile legumelor parlamentare... totul se rezuma la lipsa e respect fata de platitorul de impozite
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
referitor la salvare mi-a venit o idee ca sa intelegeti mai bine ce s-a intamplat: daca in locul alora era o salvare as fi gasit o solutie pt. a elibera banda mai repede.
alergia la aia mi-ar ramane chiar si daca m-ar prinde si m-ar sanctiona in vreun fel.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
kpix, ktapet

nu va mai agitati si va contrati in pareri..e pacat..in timp ce voi scrieti pe forum, vreun smecheras cu 12 clase facut peste noapte eu stiu ce ofiter SPP tocmai rupe in 2 vreun bmw de serviciu de dragul impresionarii audientei feminine pe la vreun parc...ca exemplu PENAL il am pe unul la mine in cartier (ma rog, fostul cartier) , vatra luminoasa, o nubira albastra cu nr B-XX- RCC - care daca nu ma insel e de la autoritatea nationala pt radiocomunicatii sau serviciul de transmisiuni speciala al sri..ma rog o vrajeala de-asta...omul e doar un simplu sofer la respectiva structura, dar cum ii lasa masina pe mana si in afara serviciului, o rupe in 2 prin drifturi, frane de mana, demaraje aiurea, avertizari sonore specifice - pe la rondul de la maior coravu..logic..alta preocupare mai interesanta nu cred a a gasit..il vazusem intr-o zi pe avrig, cand venea de pe o straduta cu sens unic, desigur pe interzis, dand la o parte un individ cu o supernova, folosind sirena (care nu isi gaseste baza legala sa fie montata pe masina respectivului serviciu)...eh, ce sa facem...numai cretini...
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu ne contram, ne exprimam doar parerile. Care intr-adevar, de la un anumit punct sunt diferite, dar este logic sa fie asa. In ce pirveste agitatia, nu cred ca este cazul, nimeni nu se agita, pur si simplu discutam, ca doar pentru asta suntem pe forum. Altfel am lua manualul de reparatii si l-am citi noaptea cu lanterna sub patura, sa nu ne vada nimeni.
Exemple ca cel pe care il dai tu sunt nenumarate si sunt multi cei care fac asa cand masina nu le apartine. Nici nu cred ca e corect sa aruncam pisica doar in ograda celor cu girofar, cat timp sunt si (multi) altii care se comporta astfel. Si fac asta chiar si atunci cand noi nu ne contram pe forum... prin urmare nu e pacat ca facem asta. Chiar si in momentul in care ne povesteai tu intamplarea, cineva rupea in doua vreun bmw de serviciu, indiferent de cate clase a terminat. Apropos de cele 12 clase - chiar nu au nici o legatura cu educatia. Cei sapte ani de acasa sunt cei de dinainte de a merge la scoala, nu cei de dupa terminarea liceului.


Ultima modificare facuta de kapix la Sam 20 Mai, 2006 12:13 am
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@b28cxh : din cunostinte iti spun ca RCC - registrul comertului....oricum mai putin important pentru titlul subiectului
Very Happy
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
registrul comertului..ma rog..intr-adevar poate nu cele 12 clase sunt de vina ci educatia, dar din pacate ne confruntam cu prea multe cazuri de grandomanie si prost gust.

pt cei de acest geN: ok, futi in 2 masina de serviciu doar pt ca nu e a ta, e una, dar nu te baga peste oamenii de rand ca noi cu sirene, girofaruri etc doar pt ca ti s-a sculat sa te duci pana la colt sa iti cumperi paine si intamplator si-a adus aminte ca e mai rapid sa se rupa in figuri cu masina statului.

iar cand mai aud si penalitati de afirmatii facute prin portavocea cu care echipata masina, asa cum facea mai sus numitul RCC, gen "eliberati drumul" sincer chiar ar merita sa nu eliberezi nici un drum si sa ii spargi fatza cu tot cu portavocea aia de sub capota, sau unde o fi montata..deh asta e, din pacate nu avem ce sa facem pt ca asta e sistemul..nu stiu daca va mai amintiti vremurile de dupa 90 cand toti dementii aveau girofar, cred ca pana si femeia de serviciuu de la senat avea unul. mai distractiv e cand isi mai pun unii un girofar pe planseul de la luneta..sau o vesta de protectie...

nu am vrut sa deschid topicuri separate..dar contraziceti-ma daca nu e una din cele mai mari tzaranii sa iti pui veste reflectorizante la vedere, in masina, vezi dom'le sa sugerezi ca ai fi de la politie...inteleg ca e buna in dotare o astfel de vesta cand ramai in pana noaptea, dar la fel ca si cricul si trusa de scule poate fi tinuta frumos in portbagaj.

iar ca un subtopic no2.-- v-as intreba ceva, ca tot suntem la rubrica asta, cat de ok vi se pare faza cu flash-urile atunci cand vrei ca cineva sa se dea la o parte pe drumuri de mare viteza...sincer eu nu suport asa ceva..poate sunt cam old-school dar totusi: de ce sa imi dai flashuri cand eu merg regulamentar, cu viteza legala...de ce trebuie sa ma dau eu la o parte cand merg cu 100kmph pe DN2 de ex, doar pt ca tu (vb retoric - ref. cel ce da flashuri Smile ) vii ca nebunul cu 180kmph?

mergi cu nu stiu ce viteza, ai nu stiu cate sute de cai..ok, depasesti frumos si lasi omul in pace...inteleg sa dai flashuri cand avertizezi ceva, etc, dar nu ca i s-a sculat (excuse my french:) nu stiu cui sa se rupa in figuri.
cel mai tare mi se pare faza cand cei care dau flashuri au si masini mai slabe decat cele carora le "lumineaza calea" . o patesc des pe DN2..Bucuresti-BZ...nu am nu stiu ce masina dar cu batranii mei ~90cp fac fara probleme solenze, loganuri (chiar si vestitul 1.6) si cielouri...si atunci de ce sa vii cu matizul/solenza/loganul (astia sunt cei mai multi) sa imi dai flashuri de nebun (precizez ca nu merg nici eu sub 100kmph) doar ca sa ma depasesti pt cateva zeci de secunde pana cand voi fi iar in fatza ta si chiar mult mult mai departe....nu inteleg niciodata asta.... Crying or Very sad
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:de ce trebuie sa ma dau eu la o parte cand merg cu 100kmph pe DN2 de ex, doar pt ca tu (vb retoric - ref. cel ce da flashuri Smile ) vii ca nebunul cu 180kmph?

Pentru ca asa scrie in regulament si asa este si de bun simt, sa faci loc celor care vor sa circule cu viteza mai mare. Nu sa ii incurci incapatanandu-te sa ocupi banda de la axul drumului. Bineinteles, in masura posibilitatilor, adica in conditiile in care ai banda din dreapta libera sau pe aceasta se circula cu o viteza apropiata de viteza ta.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
faza cu sirenele si jmecherii nici eu nu o suport si credeti-ma ca nu fac loc acestor masini chiar cu riscul de a lua amenda. AAA daca este coloana cu poitie ca antemergator ma supun dar daca nu, nu.
Cat despre flash-uri si pe mine ma dispera mai ales can e vreunul cu xenon si pe lunga iti arde retina si ziua dapai noaptea... Problema la noi este la capitolul civilizatie pt ca am incercat la ultimul drum spre Sinaua sa folosesc semnalul stanga in loc de flash-uri si cred ca maxim 3% au sesizat.....
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
kapix a scris:
b28cxh a scris:de ce trebuie sa ma dau eu la o parte cand merg cu 100kmph pe DN2 de ex, doar pt ca tu (vb retoric - ref. cel ce da flashuri Smile ) vii ca nebunul cu 180kmph?

Pentru ca asa scrie in regulament si asa este si de bun simt, sa faci loc celor care vor sa circule cu viteza mai mare. Nu sa ii incurci incapatanandu-te sa ocupi banda de la axul drumului. Bineinteles, in masura posibilitatilor, adica in conditiile in care ai banda din dreapta libera sau pe aceasta se circula cu o viteza apropiata de viteza ta.


KAPIX, chiar te rog, nu mai spune asa ceva..ai citit ce am scris? nu ma supar dar scrie in regulament sa nu incurci circulatie CORECT..dar eu ma refeream atunci cand tu mergi cu VITEZA MAXIMA ADMISA si vine altul si iti da flashuri ca vrea el sa treaca cu 190kmph...Depasita viteza maxima legala, nu se mai aplica ceea ce zici tu si codul pt ca...efectiv cel ce face asta este el insusi contravenient...

eu nu ma refeream la faza ca eu merg cu 50kmph pe banda 2 si nu las oamenii care vor sa circule cu viteza max admisa...aici nu m-ai inteles..logic ca e absurd sa mergi pe banda 2,3 etc..cu o viteza care sa incurce traficul.

e adevarat ca nu stiu cati dintre noi ne incadram in viteza legala, logic..dar atata timp cat eu/tu sau oricine merge cu viteza maxima si pe banda cu cea mai mare viteza..nu are nici un temei legal nici un sofer sa vina sa iti dea flashuri etc....sunt de acord cu tine ca e de bun simti sa te dai la o parte..dar cum am zis, atat timp cat legea nu permite sa circuli cu 200kmph cand vrea muschiul soferului...toata povestea se incheie la 100, respectiv 130kmph. din pacate...si chiar si asa, sunt cazurile celebre, ca tot am eu ceva cu DN2, ca il bat saptamanal, cand din sens opus nu vine nici dracu', si oamenii se tot baga flashuri cand ar putea sa depaseasca frumos, fara sa ne mai streseze cu figurile astea.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da, e tipic romanesc sa ne intrebam de ce altii incalca legea depasind viteza legala in loc sa ne intrebam de ce nu folosim noi banda din dreapta... Cu toate ca depasind viteza legala nu ii deranjezi pe ceilalti.
Si eu obisnuiesc sa folosesc banda de la axul drumului, dar crede-ma ca nu se intampla prea des sa vad flash-uri in oglinda. Si asta pentru ca am bunul simt sa ma dau din timp la o parte. Dar ti-os spun franc - cei care fac ca tine ma enerveaza chiar mai mult decat cei care folosesc abuziv girofarul. Stiu ca ma repet, dar vreau sa reamintesc ca folosiura benzii din dreapta nu este doar o problema de legislatie, este si o problema de bun simt.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
b28cxh : Legat de vesta iti spun o chestie. In tarile din vest, pe anumite categorii de drumuri, nu ai voie sa cobori din masina fara vesta reflectorizanta. La trecerea frontierei, esti intrebat daca ai in dotare o asemenea vesta. Asa ca unii o lasa acolo sa fie la vederea "organului". Daca mai are si alte efecte, cu atat mai bine pentru posesor.
Personal nu am nici girofar si nici vesta, dar mai discut si eu cu oameni din jurul meu.
Pe vremea cand Oradea avea multi militari, toti ofiterii de armata uitau sub luneta cascheta de la tinuta de ceremonie. Era o chestie de mare efect. Erau bleumarin, cu fireturi, parca erau de general de politie.
Legat de celelalte subiecte ar fi de povestit mai mult de o gramada.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR