Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am un scartait ce vine de la guma stergatorului atunci cand e in miscare; deasemenea guma "sare" pe parbriz + nu sterge uniform.

Concluzie: trebuie sa le schimb. Nu?

Acum as vrea sa stiu:
1. Ce marime au (mm) - nu am cu ce sa le masor...
2. Am vazut la SelGros doar guma cat si stergatorul complet (fara brat) - merita sa iau doar guma (e fara lamelele metalice)? E mai ieftin doar guma...
3. Am luat mai demult stergatoare complete "Champion" dintr-un magazin: au fost vreo 500.000 (pt 2) - cam scump mi s-a parut - Sunt necalitative marcile de stergatoare din Selgros?

Multumesc
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am cumparat cu 200000 "ALCA" si sunt multumit de ele. Am vazut parca si in Carrefourre. Dimensiunea nu o mai stiu dar oricum scrie pe cutie. Acum ceva timp am cumparat si eu numai guma pt niste stergatoare de dacie si am fost dezamagit.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si eu le'am schimbat pe cele originale cu ALCA(grafit+teflon) si fac treaba buna , am mai avut si pe Cielo si rezista cel putin doi ani .

La Astra G unul are 48cm iar altul are 50cm . Wink
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca merge sa le schimbi guma. Eu nu am gasit guma asa ca am luat stergatoare intregi. Nu am vrut sa le schimb pe cele originale si nici nu prea se potriveau cele noi, asa ca am luat doar guma de la cele noi. Am pastrat lamele metalice de la alea vechi.

P.S. Stie cineva in Iasi unde gasesc numai guma?


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 01 Feb, 2006 5:22 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dodo - vezi ca gasesti si gume Alca si le ajustezi la marimea dorita . Wink
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am sa mai caut, dar pana acum nu am gasit doar guma nicaieri in Iasi...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Recomand lamele grafitate cu tot cu stergator...daca iei numa guma, atunci cand o montezi, daca strambi numa putin una din cele doua lamele metalice care intra pe lateralul ei...n-o o sa mai calce pe parbriz.
@dac..saritul pe parbriz e si de la orientarea lamelei fata de parbriz, in mod normal, orientarea lamelei ar trebui sa fie perpendiculara pe planul parbrizului, iar in miscare aceasta sa flexeze, astfel incat sa stearga nu sa razuiasca parbrizul, daca nu se rezolva asa, ar putea fi uzata suprafata de contact a lamelei cu parbrizul. Recomand schimbarea, macar a lamelelor, dupa sezonul rece in fiecare an.
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci si Valeo. Sunt Ok. Le-am schimbat eu acum 2 luni si inca sunt OK Very Happy.
Skip ads

  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
io le-am schimbat cu champion...si degeaba ala din dreapta scartaie ca si la inceput...dar culmea e ca numai ala dein dreapta
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am incercat pana acum la toate masinile toate variantele posibile si crede-ma am ajuns la concluzia evreiasca putin dai putin face. eu merg de vreo doi ani cu Champion si sunt super ok adica acum cu zapada gheata sterg super bine dupa ce se incalzeste geamu un pic.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am din 2003 stergatoare Bosch (cu paravant) am dat cam mult atunci pe ele dar sunt f multumit si azi dupa 3 ani...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt singurul "fraier" care isi ia cu 35-40.000/buc stergatoare banale, nici macar nu stiu ce firma sunt (la cel din stanga am paravant si folosesc doar cauciucul, suportul il arunc).
Probabil ca nu ar tine ele prea mult, dar cat sunt noi sterg foarte bine si la pretul asta nu astept sa se invecheasca. La banii astia le schimb primavara si toamna si macar nu imi pasa daca am gheata pe parbriz si rupe cauciucul. Cu diferenta pana la un set de Champion sau Bosch prefer sa pun un ulei mai scump, o benzina mai buna, niste bujii de firma sau alte componente la care conteaza calitatea.
Si inca ceva - si pe astea care le folosesc eu scrie ca sunt cu grafit. Ma indoiesc insa ca acest lucru este adevarat, dupa cum ma indoiesc si de faptul ca este important acest lucru. Parerea mea...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
esti singurul fraier ? Eu sunt fraier nu tu :

Ma duc la GOLD PLATIN sa-mi iau masina si plecase directorul reprezentantei cu ea pana la Braila in probe . Vine de la Braila , mi-o lauda ca e f. inchegata si ca se infige dar ca e nervos ca " cum pot domle' sa circul cu mizeriile alea de stergatoare ca nu se vede nimic " .
Drept care ii zice unui baiat din service sa-mi aduca niste stergatoare din magazie ca nu sunt scumpe , cateva sute de mii .

Cand ajung la receptie sa platesc factura ma asteptam la vreo 800.000 stergatoarele dar au fost .....1.400.000 Shocked . Cica-s originale GM Very Happy
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Poate iti sterg si geamurile laterale la banii astia! :lol:
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am BOSH si sunt destul de multumit asa am luat-o acum 2 ani si sterg f. bine. Intr-o zi am observat si eu ca scartaia cel din stanga si nici nu stergea sarea pe parbriz cu toate ca stropeam geamul din abundenta ca eram in spatele unui tir. Am ajuns acasa si am miscat un pic de el si de atunci nu a mai facut. Probabil nu era perpendicular pe parbriz aceasta sa fi fost cauza.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu de 1.400.000 plateam un negru sa stea pe capota sa-mi stearga parbrizul cu T-ul Very Happy
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut la masinile mai noi stergatoare "AERO" de la Bosch. Sunt fara "rama" parca ar fi doar cauciucul . Nu stiti se pot monta pe sistem normal de stergatoare. Cica sunt foarte bune...

Eu folosesc VALEO (Spania) 350 k setul . Sunt foarte multumit de ele..
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
m-ar interesa si pe mine astea model nou. cine stie sa posteze aici Smile
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pus ALCA. Sunt germane, sunt de grafit, nu scartaie deloc pe geam si SUNT IEFTINE.
La cat costa bucata (cca 7RON), poti sa le schimbi si de 2 X pe an!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Eu de 1.400.000 plateam un negru sa stea pe capota sa-mi stearga parbrizul cu T-ul Very Happy


Prea tarziu sa fac asta - imi luasem teapa . Treaba era ca n-aveam bani destui la mine . Se crispoasera astia de la reprezentanta ca apucasera sa dea cu apa si nuy mai puteau sa dea jos stergatoarele
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR