Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Skampeze

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 2.2 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o rugaminte dak ma poatew ajuta cineva ....azi dimineata la un stop mi s-a aprins becul check engine si nu mai functioneaza turomentrul...iar la relanti motorul da sa moara cu toate k nu se opreste...cand o accelerez nu mai face asa ..doar k becul sta aprins....e ceva grav ..am auzit k poate fi o bujie ...ma puteti ajuta va rog...masina este vectra b 2001 2.2 dti
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa o duci la tester.
noteaza codul de eroare si scrie-l aici,pentru o interpretare cat mai corecta a problemei.
Eu banuiesc ca este de la senzorul crankshaft (rotatie vibrochen).
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Codurile de eroare au fost:
P0725 - Engine-Speed Sensor Input Circuit Incorrect Signal
P1335 - Injection Pump: no Engine Speed Input Signal from Control Unit
Problema se manifesta doar cind se incalzeste motorul. Cel mai probabil trebuie schimbat senzorul de arbore cotit (crankshaft), cum a zis si [editat].

Pretul unui senzor original GM (parca Bosh) e cam 60-70 Euro. Iti recomand originalul. Vezi la http://autoa.ro ca sint aproape de tine.
  • Skampeze

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 2.2 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult murzick k mai ajutat sa rezolva problema .....intr-adevar senzorul crankshaft era problema ...l-am schimbat si acum masina merge bine ...mersi mult [editat] ai avut dreptate ...era de la senzor.....raman dator murzick ... pacat de prob. cu oglinda Wink dar o rezolvam noi
Skip ads

  • meflorin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa am si eu acceasi problema... Poti te rog sa postezi cateva detalii despre rezolvarea problemei gen... cat a costat piesa, manopera, unde ai reparat-o?

Multumesc.
  • Skampeze

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 2.2 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
pei senzor original bosch e undeva pe la 270 Ron , eu mi-am luat de la Facet am dat 150 de la cineva cunoscut ...cred k normal e cam la 200 si Facet-ul ...iar k sa il schimb am fost la un service pt k nu e chiar usor de schimbat ..trebuie ridicata masina pe rampa ...si ma costat 60 ROn ...cam asta ar fi ..dak pot sa te mai ajut ....cu mare placere
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutari colegi! Eu am schimbat sensorul de arbore cotit la omega mea la pretul de 130 lei Bosch original, cred ca era o lichidare de stoc de l-am luat asa ieftin.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR