Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihaipalade

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
incep prin a saluta pe toata lumea dupa acest forum!
problema mea este ca acum 1 saptamana mi-a aparut pe display-ul masinii(vectra b,x20xev) mesajul"Olstand prufen"! am intrebat in stanga si in dreapta ce inseamna si am ajuns prin a face schimbul de ulei si filtru la 7500km de la ultimul schimb.
problema este ca acel mesaj tot ramane pe display,ce este de facut sa dispara acel mesaj?sa fie altceva mai grav?
astept ma saje de bine,multumesc
Skip ads

  • luktm

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
olstand prufen este atentionarea pentru nivelul scazut de ulei: verifica pe joja si daca nivelul este ok inseamna ca ai probleme cu senzorul care masoara nivelul de ulei......
  • mihaipalade

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pai nivelul este bun chiar putin peste maxim,sa fie un alt defect?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai verifica atunci senzorul.


luktm a scris:olstand prufen este atentionarea pentru nivelul scazut de ulei: verifica pe joja si daca nivelul este ok inseamna ca ai probleme cu senzorul care masoara nivelul de ulei......

Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai verifica atunci senzorul.


luktm a scris:olstand prufen este atentionarea pentru nivelul scazut de ulei: verifica pe joja si daca nivelul este ok inseamna ca ai probleme cu senzorul care masoara nivelul de ulei......

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Scuze pt. postul dublu. Rog sa se stearga.
  • mihaipalade

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
in afara de faptul ca am curatat mufa si pusa la loc nu stiu daca mai trebuie ceva verificat la senzor!
Olstand prufen,apare doar cand este vb de nivel scazut sau si din alte cauze?
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mihaipalade a scris:in afara de faptul ca am curatat mufa si pusa la loc nu stiu daca mai trebuie ceva verificat la senzor!
Olstand prufen,apare doar cand este vb de nivel scazut sau si din alte cauze?

lasi si mie un nr de tel.te rog
Skip ads

  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mihaipalade a scris:in afara de faptul ca am curatat mufa si pusa la loc nu stiu daca mai trebuie ceva verificat la senzor!
Olstand prufen,apare doar cand este vb de nivel scazut sau si din alte cauze?

ZICEAI ca este putin peste maxim? cred ca te atentioneaza si daca este prea mult si daca e prea scazut fa sa fie intre min si maxim.
  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iti zic mai mult ca sigur pt ca asa imi apare si mie :este nivelul de ulei scazut inseamna ca masina a inceput sa ciupeasca si scazand nivelul, caculatorul te atentioneaza.eu mai completez de la schimb la schimb cu un litru si am motor de 1.6 16 valve [opel astra G din 2002 ] si am 194 000 km se uzeaza si ele are atatia ani asa ca nu te speria cand iti apare mesajul ridica capota si mai completeaza.mult succes si daca mai e ceva scrietimi si va mai raspund
  • dorin01

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sal,am un opel astra 1.6;16v,am facut de curind un drum in afara de 300km si mi-a aparut msg. Olstand prufen,am verificat uleiul ,este intre min si max,poate putin mai aproape de max,am mai completat cca 100 ml,fiindu-mi frica sa nu depasesc nivelul,iara la intoarcere tot mi-a aparut mesajul,de atunci am circulat in oras,cate 5;10km si nu mai mi-a aparut mesajul,sa completez pina aproape de max,tinind cont ca zilele astea o sa plec vreo 500km?nu m-i se aprinde nici un bec sa ma atentioneze,totul e ok,doar msg. Se poate intampla ceva cu acest mesaj?se poate reseta cumva calculatorul sa nu mai apara mesajul
  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu ai de ce sa resetezi calculatorul acel mesaj o sa-ti apara ori de cate ori iti scade nivelul uleiului pt ca asa patesc si eu si am tot un opel astar 1.6 16v.problema e ca a inceput sa pape ulei si numai sa-i faci motorul o sa scapi de acel mesaj ,dar nu treb sa te sperii de cate ori apare mesajul ridici capota si completezi dar sa completezi pana la maxim, acume depinde cat papa pt ca a mea ia cam un litru si ceva de la schimb la schimb si nu prea o alerg asa tara ca daca asi mai si alergao cred ca asi mai face un schimb dar o las asa ca nu are rost sa umbu in motor pt 3-4 sute de mi in plus ce dau pe ulei. mult succes
Skip ads

  • petre85

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
eu de cand am achizitionat masina un b2 1.8 125 cp imi apare mesajul in bord. dupa 3 schimburi de ulei am descoperit problema:))) si asta ca le fac singur si ultima tura am cascat ochii mai atent pe sub masina. firul de la senzorul de nivel ulei era intrerupt, adica total retezat. l -am carpit si adio mesaj, fara nicio resetare, a disparut pur si simplu. acu sa vedem si cum lucreaza la schimbarile de nivel, ca la forja mai papa. numult dar ciupe.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR