Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • aladin79

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor...am un astra h caravan 1.7cdti 74kw si vreau sa schimb distributia.
am gasit piesele pe un site dar nu sunt hotarat ce producatori sa aleg...de exemplu am ales curea BOSCH si role INA
in principal ca producator de curele care dintre ....CONTI.......DAYCO.......BOSCH.....FEBI.....FLENNOR...ar fi mai de preferat?
eventual alte sugestii ?

sper sa nu fi postat aiurea Embarassed
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cele mai bune sunt in general cele la care producatorul ofera garantie pe o perioada mai mare. Intreaba cativa distribuitori de piese cata garantie au respectivele curele si alegi ce-ti convine.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
CONTI este folosit la schimbare in service-urile opel din germania. INA din nou sunt foarte bune, eu personal am mers pe CONTI, kit complet (role + curea) la prima schimbare, acum la cea de-a doua, am schimbat numai cureaua si sunt la fel de multumit ca si prima data.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am schimbat cu curea bosh (inainte era contitech)... si ma apropii de 30k km facut din toamna pana acum. Deocamdata totul e ok
Skip ads

  • aladin79

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
randomm a scris:CONTI este folosit la schimbare in service-urile opel din germania. INA din nou sunt foarte bune, eu personal am mers pe CONTI, kit complet (role + curea) la prima schimbare, acum la cea de-a doua, am schimbat numai cureaua si sunt la fel de multumit ca si prima data.

la ce km ai schimbat prima data si la cat a doua oara? 60 mii?
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai, prima data am schimbat distributia la 110.000. Masina o am de la 104.000 si desi mi s-a spus ca distributia e schimbata, am preferat sa nu ma risc. La 110.000 am schimbat tot kitul de distributie. La 170.000 (acum 3 luni) am schimbat doar cureaua, urmand ca la urmatoarea schimbare (230.000) sa schimb din nou tot kitul.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut.
randomm,i-mi poti spune si mie cit te-a costat kit+curea+manopera si unde i-mi recomanzi sa fac operatia?multam frumos.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat din Germania Kitul de distributie GM cu cele 2 curele si rolele....M-a costat 170 eur..m-am uitat pe curele si scrie made in Poland...
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@lica 18 acum 2 ani tot kitul a fost 450 lei, iar manopera.... a fost 350 lei in conditiile in care am schimbat kit distributie, kit accesorii, placute frana fata spate, ulei si filtre. La ora actuala, de masina mea se atinge un singur mecanic (asta dupa ce am tot incercat in diverse locuri si la diverse persoane), mie ce mi-a facut la masina, mi-a facut cum trebuie. Daca esti interesat, iti pot da numar de telefon pe PM. Cat despre pret... asta o sa discuti tu cu el, pentru mine, deja sunt alte preturi dupa un an de zile de cand merg numai la el.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
randomm a scris:CONTI este folosit la schimbare in service-urile opel din germania. INA din nou sunt foarte bune, eu personal am mers pe CONTI, kit complet (role + curea) la prima schimbare, acum la cea de-a doua, am schimbat numai cureaua si sunt la fel de multumit ca si prima data.


Ai schimbat distributia dupa rularea a mai mult de 50.000km sau dupa ce au trecut 2 ani?Din ce am vazut mai nou, unele reprezentante Opel din Romania afirma ca conform legii distributia la motor se schimba dupa cel mult 2 ani de folosinta sau 5-60.000km rulati.
Azi am discutat cu cineva de la un service specializat pe Opel(nu reprezentanta)care afirma ca a lucrat la un service auto in Germania iar tipul zice ca acolo i s-a spus ca la 2 ani se schimba distributia deoarece datorita intemperiilor se uzeaza mai repede cureaua la distributie.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la 60.000 de km, inca nu erau 2 ani de la schimbare. Faza cu 2 ani.... cu imbatranitul curelei, are o oarecare doza de realism, totusi eu pe masina aveam cureaua originala ISUZU, curea, care desi avea 6 ani, arata destul de bine.
  • leutzu

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut o revizie generala dar mai tarziu cu vreo 20.000, adica am facuto la 140.000, si am mers tot pe CONTI, asta a fost de la inceput pe masina si am mers tot cu astea... Cat despre baetii si serviceul unde am facut mai multe lucrari vii recomand cu caldura si va spun ca sunt de nota 10000, inclusiv pretul manoperei, au si un mic site pt mai multe detalii www.dncservice.ro
Skip ads

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Conti sunt ieftine si ca atare calitate indoielnica. Cea mai buna dar cam scumpa e GATES
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cea mai buna e cea de origine GM...are fibra de carbon ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR