Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • radu4u

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Sunt un proaspat posesor de opel Corsa C 1.3 pe motorina si am o problema. Cand apas butonul pentru claxon se aude un pocnit foarte slab in bord, iar claxonul nu suna deloc. I-mi poate spune cineva cum as putea sa remediez aceasta problema?
Va multumesc anticipat
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
radu4u, probabil ai o siguranta arsa. Pacanitul din bord este aclansarea releului claxonului.
Verifica siguranta F10 (10A):

  • negruflorin18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea.Va rog am si eu o intrebare si poate cineva ma poate ajuta.Am nevoie si eu de capacelele de la claxon(acel cauciuc pe care se apasa ) de la corsa,s-au rupt si nu gasesc.Eu personal l-am scos si se scoate normal ca orice piesa ce poate fi inlocuita dar nu am gasit nicaieri.Ma poate ajuta cineva,Va rog f mult.
  • radu4u

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
murzick a scris:radu4u, probabil ai o siguranta arsa. Pacanitul din bord este aclansarea releului claxonului.
Verifica siguranta F10 (10A):


Salutare
Am verificat siguranta despre care mi-ai spus sa o verific si am reusit sa verific si claxonul separat. Claxonul nu este defect, problema pare sa fie ca nu se transmite curent pe firele care merg la claxon. Este cumva vreun releu care sa actioneze claxonul inainte de siguranta sau dupa siguranta? cand apas butonul de claxon se aude un "pocnet" in bord, "pocnetul" se aude ca si un releu.
Va multumesc
Skip ads

  • Allexander

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am patit si eu la fel...releul este de vina
  • radu4u

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Allexander a scris:am patit si eu la fel...releul este de vina


Ai ideea pe unde este amplasat releul respectiv la Corsa, eu am impresia ca undeva in bord. dar nu sunt sigur.

Multumesc
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
releul este de vina si se gaseste in blocul de sigurante din bord
  • adrian_drumea

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai grija ca , claxonul sa faca masa cum trebuie pe caroserie
si asta poate fi un factor care nu faca ca , claxonul sa functioneze
Skip ads

  • adrian_drumea

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
negruflorin18 a scris:salut la toata lumea.Va rog am si eu o intrebare si poate cineva ma poate ajuta.Am nevoie si eu de capacelele de la claxon(acel cauciuc pe care se apasa ) de la corsa,s-au rupt si nu gasesc.Eu personal l-am scos si se scoate normal ca orice piesa ce poate fi inlocuita dar nu am gasit nicaieri.Ma poate ajuta cineva,Va rog f mult.

cum ai scos capacelele de claxon de pe volan?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:releul este de vina si se gaseste in blocul de sigurante din bord


La Corsa? Unde anume in bord?

Dar claxonul unde este pozitionat? Ca de obicei in dreapta jos pe sub far? Ca m-am tot holbat si nu l-am vazut... Are si masina sotiei aceeasi probleme se aude un tacanit cand actionez claxonul, siguranta de 10A este buna, dar claxonul nu merge
  • Shnapsy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 1.2 - Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva va rog cum reusesc sa ajung la panoul de sigurante din bord, ca sa rezolv problema cu releul de la claxon? Am cautat in Haynes dar aia zic numai de blocul de sigurante de sub capota...Uf. Ms
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu exista releu in bord... releul este in cutiuta de sub capota, dar nu cea de jos de langa far, cea de sus din dreapta, simetric bateriei (dar nu pe stanga, pe dreapta, langa vasul de apa pentru stropit parbrizul) - cum o desfaci? e un pic cam complicat dar vezi la fata locului... Dar esti sigur ca acel releu e de vina? ai verificat daca ai siguranta arsa in panoul de sigurante si daca ai 12V pe firele care duc la caxon...

Eu deja sunt "Stan patitu' " - am schimbat claxonul in noiembrie si iar s-a dus draq... pozitionarea e foarte proasta, intra toata mizeria in el... asa ca m-am hotarat si i-am schimbat locul, am prelungit firele si l-am pus ma sus, in spatele farului fata-dreapta (cum te uiti la capota masinii, sper sa fie mai putin namol si mizerie acolo... si ca sa nu mai dau o gramada de bani pe unul de Corsa, am pus unul chior, care merge montat si pe Dacie si a costat 10 lei
Skip ads

  • Shnapsy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 1.2 - Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai dupa ce zice lumea pe aici sunt sigur ca e de la releu. Ca aud clicaitul ala in bord cand apas pe claxon, iar siguranta am schimbat-o si nu e acolo problema. Rezolv eu cu releul, nu e problema. Ce trebuie sa fac? Sa il inlocuiesc? Ms mult de ajutor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pai daca auzi click-aitul, atunci relul e bun, iar acel releu se aude unde ti-am zis eu mai devreme... ai verificat daca ai curent la firele de la claxon?
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema cu claxonul la Zafira!Era de vina spirala!Am schimbat-o si acum functioneaza perfect!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca nu verificati si va luati dupa pataniile altora nu rezolvati nimic... treaba la claxon e simpla... se aude releul, e bun, e buna siguranta, perfect, nu mai ramane decat claxonul... (verificati cu un voltmetru sau cu un bec de pozitie... daca se aprine e clar) - nu e de mirare ca se duce foarte repede avand in vedere unde e pozitionat la corsa si mizeria si namolul din jurul lui... la mine s-a dus de 2 ori in 6 luni si acum de cand l-am mutat mai sus, totul e perfect... pozitionarea mai sus in compartimentul motor o s-o fac si la GTC, ca nici ala nu e prea bine pozitionat acolo unde e Wink
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Spirala din volan nu are nimic, (se aude releul deci trimite impuls in releu). Pune un bec de 12v in locul claxonului si vezi daca se aprinde cand apesi pe buton.
Problema pare sa fie din firele claxonului , legaturi la claxon sau la releu. Mai rar, se intammpla ca releul sa anclanseze dar sa nu trimita tensiune pe fire. In acest caz, se inlocuieste releul. Dupa ce identifici releul, pune un bec cu 2 fire pe iesirea spre claxon.
  • Shnapsy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 1.2 - Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Faza azi...in drum spre Bucuresti mi a revenit la viata claxonul. Very Happy Numai ca mi a murit semnalizarea fata dreapta...Eu acum cateva zile am lovit usor un caine care trecea kamikaze strada si mi am crapat putin bara in partea dreapta (pe partea pasagerului) si cred ca toate astea vin de la incident. O sa investighez maine cu semnalizarea. Ms pentru raspunsuri. Bafta
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna. Azi la 96000km a cedat butonul meu de claxon situata in partea stanga a volanului. Claxonul functioneaza bine dar nu este foarte estetic fiind deformat si crapat. As vrea sa-l reconditionez cumva. Ma poate ajuta cineva cu detalii. Se poate demonat si schimba? Am observat ca mai la toate modele de Opel Corsa C si Astra G butonul de claxon se deterioreaza . Cel din dreapta este in stare buna nefind atat de abuzat. Daca cinvea are detalii suplimentare despre cum as putea scoate butonul si eventual repara inlocui i-as fi recunoscator. Numai bine!
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bagi o surubelnita si il scoti de-acolo. se gaseste si la dezmembrari. intreaba-l pe ToniStorm daca nu cumva are unul Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR