Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am auzit ca vor sa modifice din nou Codul Rutier. Printre noile idei geniale se numara si :
- controlul de catre comunitari si jandarmi ;
- puscarie pentru depasirea cu de 2 ori a vitezei legale ;
- interzicerea ATV-urilor pe drumurile publice;
- interzicerea detectoarelor de radar ;
- amendarea proprietarului masinii indiferent daca s-a aflat sau nu la volan ;
Voi ce ziceti ?
Personal : sa fiu controlat de un comunitar cu 8 clase care abia stie sa isi scrie numele mi se pare cea mai mare aberatie posibila.
Skip ads

  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ar fi o idiotenie sa fii controlat de jandarmi sau comunitari.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu faza cu ATV-ul si carnetu pentru scuter, sunt destui idioti care au carnet, nu mai sunt necesari si pusti pe 2 roti sau teribilisti pe 4, as fi de acord si cu arestarea celor care au depasit dublul limitei (in afara din ce stiu eu cam asa se procedeaza). Restu sunt aberatii.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
- controlul de catre comunitari si jandarmi ;
Pana la urma o sa ne controleze si firmele de paza si protectie.
- puscarie pentru depasirea cu de 2 ori a vitezei legale ;
Ceva mai aberant ca asta nu am auzit pana acum.
- interzicerea ATV-urilor pe drumurile publice;
Foarte ok
- interzicerea detectoarelor de radar ;
nu ma intereseaza
- amendarea proprietarului masinii indiferent daca s-a aflat sau nu la volan nu ma intereseaza
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ceribros a scris:... as fi de acord si cu arestarea celor care au depasit dublul limitei (in afara din ce stiu eu cam asa se procedeaza)... .

Dar ce te faci daca este limita de 30 Km/h , tu nu ai vazut si ... o sa anunti familia ca iti petreci seara la arest ? E normal asa ceva ?
Sau acuma sa nu mai poti imprumuta masina cuiva ca trebuie sa platesti amenda .
In rest Da sunt de acord cu ATV-urile , cu permisul pentru scutere .
Mai bine ar avea ei grija de cei care iau permisul ca ... Piedone prin Arges si de multe alte marlanii pe care chiar ei le fac.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acum sincer nu prea am vazut eu limite de 30 doar in cazul in care drumul este in lucru si mi se pare normal. Dar acum uita-te si la varianta cu bezmeticii care circula cu 200 in afara prin sate sau prin orase noaptea. Aia chiar merita un pic de parnaie, mai ales motociclistii care rup motoarele pe bulevard noaptea cand e somnul mai bun. Cum spunea colegul @tiry213 legea asta nu ma deranjeaza nu depasesc limita in asa hal deci nu ma-ar deranja deoarece nu ma priveste in mod direct. La faza cu amendarea proprietarului eu stiu o zicala "femeia si masina nu se dau" Razz


Ultima modificare facuta de ceribros la Lun 13 Jul, 2009 3:13 pm, modificat de 2 ori in total
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
scuze s-a postat de 2 ori, rog un moderator sa stearga
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Limita de 30 km/h am tot vazut si sunt destule. Indeosebi cand te apropii de o trecere de pietoni si daca tocmai atunci garcea sta la panda ... nici nu vreau sa imi imaginez.
Am vazut situatie pe A1 in care Garcea statea FIX in dreptul limitarii de 80km/h.
Si daca imi aduc bine aminte pe la Tureni - Cj era o limitare de acest gen chiar in localitate in dreptul unei camere fixe. (sper ca nu gresesc).
Si situatii in care imprumuti masina pot fi destule . Iar unele din diverse motive nu o sa le poti refuza. Laughing
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si dupa aceea faci exact ca in reclama cu "head & shoulders", "unde e masina? In laaccc.... aaaaaaa...." si dupa ce iesi din dus "Ce bine iti sta uda" Smile) scuze de off topic.
Eu totusi as baga ceva de genu mai ales pentru toti idiotii care se invart pe la mine pe acolo si fac burn cu mertane furate din germania de lovesc masinile oamenilor. Am gasit masina de 3 ori lovita de asemenea indivizi. La acestia ma refer nu al unu care saracu a depasit si el cu 10 km si il baga la parnaie. Ala care are limita de 50 si depaseste cu 50 mi se pare normal sa ii ia carnetu pe 4-5 luni sa se sature. Deoarece orasul, satul, comuna nu e pista de raliu.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Offtopic : Tu chiar nu ai avut niciodata nevoie de alta masina ? Nici chiar de la firma ? Ma indoiesc .
Nici eu nu obisnuiesc a imprumuta masina insa alt aspect ma preocupa : asta suna a limitare a dreptului tau ca om de a face ce poftesti cu proprietatea pe care o deti . E un bun privat si personal . Parca incepe sa fie mai rau ca pe vremea raposatului.
A : sa iti ia permisul pentru depasirea vitezei da , corect. Dar sa stai la parnaie 24de ore ... Evil or Very Mad Iar treaba cu saltatul permisului e DE CELE MAI MULTE ORI DISCUTABILA.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:...- amendarea proprietarului masinii indiferent daca s-a aflat sau nu la volan nu ma intereseaza


Sincer, pe mine m-ar interesa...chiar nu-mi convine sa o iau pe coaja pentru altcineva care mi-a condus masina intr-un oarecare context...indiferent daca e prieten sau nu. Asta mi se pare cea mai mare idiotenie...
Mai e aia cu "depasirea de doua ori a vitezei regulamentare = parnaie". Alta idiotenie...sa ne imaginam un tronson de drum cu limitare de 30 la ora, temporar...poate chiar "uitat" de administratorii drumului...in afara localitatii...un astfel de semn, in conditiile in care drumul permite...o viteza de 61 de km/h = parnaie. Oare e normal? Oare? Mi-e teama ca asta e invitatie la abuz pe fata!
De controlat, cata vreme toate sunt ok, poate sa ma controleze si mama, inteleg si accept jandarmeria si politia comunitara ca organe de control si cu asta basta.
Faza cu detectoarele parca au mai incercat-o oamenii...probabil acum chiar au nevoie sa se deschida robinetul de bani...deh, e criza Smile
Cu ATV-ul, aici iar nu sunt de acord, cata vreme un ATV este omologat pentru circulatia pe drumurile publice, sa se dea pe acolo cat vrea.Aici mai degraba ar trebui deschisa o discutie relativ la cine la "calareste"...ATV-uril chiar nu au nicio vina...
In conditiile acestei "tirade" tin sa precizez ca nu sunt de acord cu parerea lui tiry cum ca anumite aspecte "nu ma intereseaza". Normal ca ma intereseaza TOTUL cata vreme ma pot lovi de ele in orice zi si s-ar putea ca impactul sa nu fie atat de "placut" Smile
Parerea mea e ca ar trebui sa ne intereseze pe toti orice mica "adnotare" la acest cod rutier, cat o fi el de bun...
Cu stima,
Mihai_b
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sa vezi ce pline vor fi aresturile Laughing
Apoi sa ne dea de mancare si de baut ca eu nu mananc orice scovearga.
Vom lega ,,prietenii noi " cu ,,prieteni si prietene" .
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
- controlul de catre comunitari si jandarmi ;
Nu stiu cata relevanta are persoana care efectueaza controlul. Personal consider ca cu cat este mai prost agentul constatator, cu atat mai multe sanse am de a scapa de sanctiune.

- puscarie pentru depasirea cu de 2 ori a vitezei legale ;
Daca omori unul sau mai multi oameni in accident de circulatie iei 2 ani cu suspendare si nu faci nici 5 minute de puscarie. Daca depasesti viteza si esti prins cu radarul trebuie sa stai inchis? Cand si in ce conditii te aresteaza si ce se intampla daca viteza nu a fost determinata corect pentru ca fapta sa constituie contraventie sau aparatul nu are aviz metrologic valabil?
Nu cred ca se va adopta o asemenea masura.

- interzicerea ATV-urilor pe drumurile publice;
Dar masinile de ce sa nu fie interzise? Sau tractoarele agricole? Cu ce este mai periculos un atv decat un tractor care poarta in spate, noaptea, un cultivator sau o semanatoare si o vezi abia cand iti decapoteaza masina?
Trebuie elaborate reguli dupa care sa circule si nu interzise. La fel si cu scuterele.

- interzicerea detectoarelor de radar ;
Chiar daca nu merg exagerat de tare, este un dispozitiv care ma ajuta sa merg o idee mai repede. Am avut si inainte de legalizare asa ca il voi pastra in ilegalitate.

- amendarea proprietarului masinii indiferent daca s-a aflat sau nu la volan ;
Nu cred ca va fi adoptata o asemenea prevedere. Este un principiu de drept care spune ca trebuie sa raspunzi doar pentru faptele proprii asa ca nu poti fi sanctionat pentru fapta altuia. Ce credeti ca se va intampla cu firmele de leasing sau cu cele ce inchiriaza masini?
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ar trebui sa aflam varianta finala; deocamdata e un proiect. Faptul ca jandarmii sau comunitarii fac control nu ma deranjeaza, depinde de scop; daca e vorba de un abuz sunt de acord cu "Bandi", dar in cazul unor actiuni care tulbura linistea publica in plina noapte ( curse in centru noaptea pe la 1, etc) nu vad de ce nu si-ar face jandarmii treaba.
Depasirea cu de 2 ori vitezei , asta ar insemna 150km/h in localitate( cu inca o data inteleg ,100km/h); ma intreb cati ar mai controla masina in cazul unui obstacol aparut brusc in fata. Mergeam odata de la Cluj spre Zalau si intr-un sat ( aveam cam 80km/h) , dintr-o curte a sarit o minge peste gard. Instinctiv am franat usor si dupa cateva secunde un copil a iesit din curte fara sa se asigure urmarind doar mingea. Am franat brusc si am oprit inainte de el cu cativa metrii intuind ca dupa minge sigur va urma un copil pe carosabil. Sincer la 150km/h se producea o tragedie. Cu masura asta sunt de acord, prea se conduce ca pe autostrada si rezultatele se vad la stirile de la ora 17.
Problema cu ilegalitatea - legalitatea detectoarele de radar am mai auzit-o aproape din 6 in 6 luni , momentan sunt legale; am citit proiectul si n-am gasit ca n-ar mai fi. ( poate nu l-am citit prea atent); nu vad ce s-ar obtine cu asta ; poate un numar mai mare de radare mobile pe soselele cu multe victime din cauza vitezei ar avea mai mult efect in prevenirea accidentelor. Din pacate stim cu totii ca radarele politiei in cele mai multe cazuri stau la panda, la umbra in scop de ciupeala.
La treaba cu amendarea proprietarului, depinde pentru ce fapta. Daca copilu' lui tata ia masina (cu sau fara acordul lui babacu') pentru o tura la discoteca cu baietii si la intoarcere ( baut fiind) mai omoara pe cineva, nu credeti ca si parintele e autor moral?
Eu vad problema similar cu cei care au permis de portarma si isi lasa arma nesupravegheata la indemana odraslelor, s-au vazut sute de tragedii dintr-astea.
Dar raman la parerea ca toate sunt interpretabile si inca nu definitive fara precizari prea clare. Astept cu interes dezbaterea publica a proieectului.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ceribros a scris: Ala care are limita de 50 si depaseste cu 50 mi se pare normal sa ii ia carnetu pe 4-5 luni sa se sature. Deoarece orasul, satul, comuna nu e pista de raliu.


dupa ce-o sa construiasca drumuri europene Exclamation care n-o sa treaca din km in km prin sate ... sunt de acord sa-i ia permisul aluia care depaseste si cu 1km viteza legala in localitati/sate/comune etc...
pana atunci ...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:... jandarmii sau comunitarii fac control nu ma deranjeaza, depinde de scop; daca e vorba de un abuz sunt de acord cu "Bandi", dar in cazul unor actiuni care tulbura linistea publica in plina noapte ( curse in centru noaptea pe la 1, etc) nu vad de ce nu si-ar face jandarmii treaba...
...Depasirea cu de 2 ori vitezei , asta ar insemna 150km/h in localitate...
... legalitatea detectoarele de radar am mai auzit-o aproape din 6 in 6 luni ...
...la treaba cu amendarea proprietarului, depinde pentru ce fapta. Daca copilu' lui tata ia masina (cu sau fara acordul lui babacu') ...


1. Sa faca controale jandarmii sau IN CEL MAI RAU CAZ comunitarii pentru depistarea unor persoane sau unui furt este ok . Este de fapt si atributia jandarmeriei si a politiei OBISNUITE acuma . In privinta gardienilor publici care sunt de fapt fosti paznici cu 8-10 clase nu as fi de acord. Astia nu sunt politisti adevarati . Nu au nici un fel de pregatire si pun pariu ca in cazul unor examene de severitate medie nici 3/4 din efectivul comunitarilor nu ar promova.
Darmite sa ii pui sa dirijeze circulatia sau sa te opreasca pentru ca ai depasit pe linie continua .

2. Depasirea vitezei : ar fi bine daca e asa cum spui adica la depasirea cu inca de 2 ori viteza impusa pe acel sector de drum .Eu inteleg ca in loc sa iti suspende permisul cand depasesti cu peste 50 km/h viteza legala cum e acuma sa faci puscarie 24h . In acest sens la o ipotetica limita de 30km/h ai toate sansele sa iti suni sotia sa ii spui ca : lipsesti o seara ca dormi la un loc cu violatori si ucigasi.
O situatie cu care sunt convins ca v-ati confruntat : intalniti un indicator de limitare a vitezei de 50km/h . Teoretic si legal pana nu intalniti indicatorul de anulare al acestuia trebuie sa mergeti cu viteza indicata . Dar in 90% din cazuri acesta din urma lipseste. Deci ce poate face garcea ?

3. Legalitatea detectoarelor : oare eu nu am dreptul sa stiu macar cand garcea ma iradiaza timp de 5 minute cu raza aia ? Oricum detectorul da multe alarme false .

4. Imprumutul masinii : mai toate vechile coduri rutiere prevad sanctiuni celor care incredinteaza masina la persoane care nu au permis . Deci ? Eu m-am referit la faptul ca nu imi convine sa platesc eu pentru ca am imprumutat masina cuiva care avea nevoie disperata de masina . Eu vad in asta o limitare a dreptului meu de a face ce veau eu cu masina. Indirect genialii astia asta fac.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Shocked O sa fim puscariasi Smile)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) doamne unde sa ajuns
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si sa vezi un politist puscarias Razz
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
auzi la ei ... astia chiar cred ca ne cred prea prosti --pai cum naiba sa ma controleze un politist comunitar cu 8 clase cand ala nu stie sa lege 2 cuvinte.
legat de ATV-uri este f OK
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De acord cu obligativitatea permisului pentru scutere si ATV-uri. La fel, sunt de acord si cu suspendarea pentru o perioada mai indelungata (3 ani?) a permisului de conducere pentru cei care conduc sub influenta alcoolului; interzicerea detectoarelor de radar nu ma afecteaza in mod deosebit, dar pana la a fi retinut pentru depasirea limitei de viteza ori a plati amenzi (sau, mai rau, a raspunde probabil penal) pentru o ilegalitate facuta de altcineva cred ca e cale lunga, sunt, de fapt, niste absurditati.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR