Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
de curand am gasit in Baumax un spray cu vopsea culoare identica identica cu a masinii mele (violet) .
am o busitura in spate , mai exact in haion , nu foarte mare , dar as vrea sa o repar eu .
vreau sa o indrept , sa o chituiesc apoi sa dau cu spray-ul .
DAR nu stiu cum sa procedez .
1. sa delimitez acea zona cu banda adeziva si ziar , apoi sa vopsesc ---- va ramane urma de la banda adeziva.
2. sa vopsesc fara sa mai delimitez zona respectiva ----- va ramane urma de gazare.
ARE CINEVA IDEEE cum se poate vopsi cu spray-ul astfel incat sa nu ramana urme de gazare sau urma de la banda de hartie?
SAU cum sa retusez dupa?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce ramane urma de gazare dai cu un polish peste zona cu pricina, eu asa am procedat si n-a ramas nici un semn. Diferenta e ca la mine a fost vopsit cu pistolul nu cu spray, dar nu cred ca e asa mare problema.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut aco_008
mai tii minte cumva cum se numea pasta de polish?
am si eu un brat de astfel de paste dar nu pot spune ca a fost vreuna mai breaza Smile
cam la cat timp dupa vopsire ai dat cu polish?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E o pasta intr-un tub verde oval asa, nu stiu cum sa ma exprim sa intelegi, si solutia propriu-zisa e de culoare roz. Dupa 2 zile am polishat zona vopsita.
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Polishatul zonelor vopsite proaspat sau gazate, este frectie la un picior de lemn. Asta pt simplul motiv ca nu se poate face o delimitare exacta a suprafetei ce urmeaza a fi vopsite. La smirgheluire, este indicat ca zona respectiva sa fie mai mare decat zona chituita. De aceea iti recomand sa faci taieturi drepte prin scotch undeva la o zona mai putin vizibila, respectiv nervura sau ca solutia sa fie si mai buna vopseste tot reperul. Uita de spray, parerea mea este ca iti pierzi timpul de pomana cu el. Pe masura ce s egoleste, presiunea in recipient scade si daca nu ai mana, nu obti calitate.
Am un manual de reparati de la Fordul pe care l-am avut inainte de a deveni Opelist si acolo este o pagina color in care arata cu se face asa ceva si cu spray, dar produsele sunt mai multe decat chit si spray. Ai daca imi amintesc bine mai multi pasi pe care trebuie neaparat sa ii urmezi si iti iese ca si noua. O s o caut si o sa o postez ca sa vezi.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal mariano
eu ma gandeam sa o indrept , sa o smirgheluiesc , sa dau cu fibra de sticla ( nu chit ) , sa o smirgheluiesc iar pana o scot la linie , apoi sa o vopsesc fara a delimita zona respectiva .
apropo BUSITURA este exact langa stema cu opel in spate pe hayon asa ca nu prea am cum sa delimitez o zona apropiata de nervuri sau mai putin vizibila solutia fiind decat sa vopsesc tot hayonul .
dar e prea multa bataie de cap.
siu sigur ca daca o voi vopsi fara sa delimitez o zona exacta vor ramane urme de gazare.
DAR am inteles de la mai multi vopsitori ca daca o polisez ar cam disparea .
ma gandesc sa astept vreo 2 - 3 ore de la vopsire apoi sa o polisez .
voi reveni cu informatii sa va zic ce a iesit si poate si poze .
APROPO trimite-mi si mie te rog acele detalii din manualul tau despre cum se face asa ceva si cu spray.
Multumesc.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
iata aici, am scanat pt toti cei interesati.



Promit ca atunci cand voi ava timp sa scanez fiecare imagine in parte si sa o traduc ca si cum ar fi un tutorial Embarassed
  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
search-ul e uneori destul de folositor(sau mereu)...

https://www.clubopel.com/vie...light=rugina+chit
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Desi probabil ca problema a fost rezolvata espun si eu din proprie experienta.Dupa pregatire suprafata si vopsirea fara protejarea zonelor invecinate ,pentru inlaturarea<<gazarii>> se foloseste o pulverizare numai cu diluant pt. vopseaua respectiva,pulverizare aplicata de data asta pe marginile partii vopsite.
Practic acest lucru dizolva acea vopsea,care este partial uscata inca inainte de a ajunge pe masina--cea care da gazarea.
Dupa 2-3 zile se poate folosi polish pentru uniformizarea luciului.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
scuzele de rigoare pt intarziere
ce sa va spun , busitura am scos-o ca la carte fiind nevoie de foarte putin chit .
despre vopsit nu ma pot lauda
prima data am dat cu spray-ul ca sa constat dupa uscare ca acele urme de ''gazare'' erau foarte vizibile .
apoi
m-am hotarat sa dau cu lac pt a se pierde acele urme de gazare . am dat cu spray-ul cu lac in ''mod pierdut'' pt a face cat mai insesizabila diferenta .
nu va pot spune cat de frumos a iesit .
dar frumosul asta nu a durat decat 2 - 3 zile pt ca apoi sa inceapa sa se matuiasca treptat . Sad
CONCLUZIA : lac de proasta calitate desi am dat pe spray undeva la 30 ron dar deh asta este .
am sa revin cu detalii si poze cand voi reusi ceva frumos .
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe bara din fata o zgarietura si am facut in felul urmator:
1.am nivelat cu chit zgarietura
2.am finisat chitul cu hartie abraziva de 900
3.am dat cu un strat de vopsea(destul de subtire)
4.am finisat iar cu hartie abraziva de 1200
5.am mai dat 2 straturi de vopsea(nu te sfatuiesc sa delimitezi zona cu hartie sau mai stiu eu ce banda pt ca se vede clar diferenta si o sa-ti ramana o linie)
6.am dat 3 straturi de lac
7.polish Formula1

Tin sa precizez ca dupa fiecare strat pe care l-am aplicat am asteptat cam 20 min.A iesit bine si nici acum,dupa 2-3 luni si multe spalari nu s-a matuit.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR