Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Dhragos

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 2.0i C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea! Am si eu o "mica" mare problema. Azi am observat k se aude un zgomot ciudat la roata dreapta din spate cand treceam peste denivelari. Ma opresc si verific portbagajul gandingu-ma k zangane ceva,cum ar fi trusa de scule. Apoi ma uit la roata dreapta din spate si ma ingrozesc la ceea ce vad... bucata aia de metal (cred k ii zice "armatura" sau "flansee") care leaga partea superioara a telescopului cu caroseria era pe jumatate rupta si foarte vizibil corodata. Cred k daca s-ar fi rupt de tot...partea spate\dreapta a caroserie ar fi cazut pe roata. A mai avut cineva problema asta...si cat la costat reparatia? Se poate suda?
Am pus si niste poze k sa fiu mai explicit.



Skip ads

  • Dhragos

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 2.0i C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N asoala treaba trebuie sa o sudezi dar sa o ramforsezi bine ca poate sa cedeze Sad nu sarea roata stai linistit
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
foarte nasol, incearca sa cumeri o contraaripa noua sa o sudezi pe caroserie si dupa zsa refaci prinderea cu amortizorul, eventual la fel si la celalat amortizor
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tipic vectra a.se sudeaza si eventual ramforsari.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Refacuta spartura cu autogenul, aplicate doua bucati de tabla mai groasa, una pe interior , alta pe exterior, decupate binenteles in jurul amortizorului, sudate bine si ai scapat de belea! Bafta!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ca sa poti remedia, dute la tinichigiu, tota variantele enuntate mai sus au probabilaitati dereusita , dar conditia de baza este profesionalismul. Basca trebuie desfacut amortizorul. Dupe sudura, curata cu peria de sarma bine si aplica grund, vopsea si teroson. Fara mila.
  • Dhragos

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 2.0i C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar asa este. am fost la un service de tinichigerie si mi-au zis k se rezolva fara probleme. Toata partea afectata se curata de rugina, se sudeaza niste placi groase de tabla pt o ranforsare cat mai buna si apoi se da bine cu grund si cu inca nush ce substanta. Toata "distractia" costa vreo 600 ron, demontatul si remontatul pieselor din zona respectiva costand cica cel mai mult. (asta e cea mai costisitoare reparatie care o fac la masina de cand o am). Multumesc de sfaturi. Bft la toti!
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mai cauti pt ca la 600 de ron e foarte mult
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu la un Vectra din 92. Am fost la un meserias (sudor autogen) ,nu la service, a facut exact ce ai zis tu(Dhragos) in afara de demontatul pieselor din zona si m-a costat 50 lei(acum un an) si nu am mai avut nici un fel de problema pana astazi si nici nu cred ca voi avea dupa felul in care arata(verific constant acea zona).
600 lei e ff mult. La service te jacmaneste de bani.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de 600 ron ....telescopul il dai jos in 10 minute.
  • Dhragos

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 2.0i C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stiu k e exagerat de mult. D'asta nici nu am sa merg la ei. Deocamdata am facut o improvizatie...am pus cu tata o bucata de otel care uneste cele 2 bucati rupte (tata lucrand la Aerostar a facut bucata de otel care se muleaza exact pe partile rupte). Am prins-o bine in 8 suruburi groase si vad k deocamdata tine,putand circula cu masina fara probleme. Probabil k o sa apelez si eu la un meserias care sa sudeze cu autogen,iar tot ce e de dezmembrat sa-l fac eu...k doar nu poate fi atat de greu.
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut o problema asemanatoare dar la arcuri, unde se sprijineau in caroserie. Era foarte ruginita zona si a trebuit refacuta (sudura, tabla etc). M-a costat 400 lei pt amandoua partile.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR