Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Ionut_Ph

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa activez Check Control la astra H pe partea de lichide merge cu OpCom ? unde trebuie sa intru?
Skip ads

  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
http://m.youtube.com/watch?v=7vTAYWcwLT4
Merge chestia asta, a incercat cineva, multi spun ca se activeaza BC numai cu Tech2.
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Am un Opel Astra H,1.7 CDTI din 2004.Cand apas pe butonul BC imi apare mesajul:NO FUNCTION.Se poate activa?Stiti pe cineva in zona Ploiesti si ce pret?Multumesc!
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Astept raspuns,nu am rezolvat problema.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
se poate activa cu tech 2-ul sau op com-ul, incearca sa mergi la intalnirile baietilor de acolo si te vor rezolva ei
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Se poate activa BC-ul la Astra H diesel 2004 cu Autocom?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu merge cu autocom. Se poate face si cu opcom dar de regula acesta deranjeaza alte setari. Cel mai sigur aceasta operatie se face cu Tech 2 sau GM MDI+ Tech2 Win.
  • riccoriccone

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2005 z1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Prin Vâlcea stie cineva sã activeze functiile bc?
Skip ads

  • yanosi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut

La mine problema este alta
Astazi 06-06-2014 am activat BC la reprezentanta opel din Italia problkema este ca vad decat consumul nu are alte optiuni
Cand intreb mecanicul zice ca nu este senzoriata si pe partile celelalte cum ar fi becuri arse livel stergatoare pastile de frana si altele aici pe forum am citit ca se poate activa tot compiuterul de bord
Deci ce sa mai cred?
Se pot activa toate sau nu?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
O seara buna
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
TU ai actiovat computerul de bord. Pt a iti arata pe display daca ai becuri arse ,lipsa antigel si lichid de parbriz trebuie sa stie masina functia Check Control pe lichide (antigel si lichid parbriz ) si pe becuri (daca ai un bec ars te atentioneaza si iti spune care este ars)


Unele masini suporta Check control dar nu toate sunt precablate pt asa ceva .
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am activat BC-ul la service-ul EDS de langa policolor. Inainte puteam sa intru in meniul ascuns (testmode), tinand butonul SETINGS apasat cca 10 secunde, pana se auzea un beep. Acum dupa activare nu mai merge! Stie cineva, cum trebuie procedat sa accesez din nou acel meniu ascuns unde afisa temperatura antigelului,, tensiunea in instalatie, si restul informatiilor?

Si mai am o intrebare: Cand am activat BC-ul aveam rezervorul aproape plin. S-a afisat pe display o autonomie de 447 Km. Intre timp am mers prin oras cateva zile, rezervorul se apropie de jumate, si autonomia e cam 445Km. E clar ca nu prea stie de capul lui, dar ce trebuie sa fac eu pentru a putea pune ceva baza pe ce zice el acolo? Sa-l las asa pana se aprinde becul de motorina, si sa-i fac iar plinul, sau trebuie sa-i fac altceva?

si inca una,

Am afisat pe ecranul principal, autonomia de mers, si sub ea consumul instant. Am vazut in niste poze pe pe net, acelas tip de display (GID) ca avea sub autonomie, consumul mediu, si dupa aia cel instant! Se poate seta cumva ce informatii sa afiseze in ecranul principal?


Ultima modificare facuta de valipopa la Joi 10 Jul, 2014 2:34 pm, modificat de 3 ori in total
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut mi.am activat si eu bc pt range si consum dar la range imi apare 144 km tinand cont k am 36 de litri de benzina 3 pe 4 din rezervor......mi.a zis cineva k trebuia sa il activez cand eram p 0 adik aproape fara combustibil e adevarat?
Skip ads

  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:se poate activa cu tech 2-ul sau op com-ul, incearca sa mergi la intalnirile baietilor de acolo si te vor rezolva ei


Stefane,, ar trebui specificat faptul ca numai cu OP com-ul original merge la chestia asta! Op-Com-ul made in china, care il gasesti peste tot cu 100-150 de lei, nu are in soft ce trebuie, si nu poti schimba acel code index! Tot patitu-i intelept, dar parca n-as mai vrea sa pateasca si altii ca mine, sa dea banii pe op-com, sa-si sparga creierul sa isi dea seama cum se face, si sa constate ca mai bine dadea banii aia la service si scapa de bataia de cap!
Nu zic ca nu-i util sa ai jucaria aia in sertar, poti face multe cu el, si te poate scuti de multe drumuri, isi scoate banii cu varf si indesat, dar sa nu-l cumpere careva pentru activari de BC, ca-si ia teapa!
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La mine a mers acum mai putin de 12 ore
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Foarte suor de fol l.am activat la un astra h 1.8 elegance din 2005....calc de bord fiind fabricat in 15.09.2004 asa k nu e chiar asa cum spui tu sau am fost eu mai norocos.....hehe
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca zici tu, trebuie sa te cred! N-am de unde sa stiu ce op-com ai, si ce istoric are masina! Eu am spus ce am patit eu, si nu a fost deloc usor sa-mi dau seama ce trebuie facut pentru activare BC, fara sa-mi spuna nimeni. Cert e ca se poate dezactiva/activa usor, odata ce ai instalat pe masina indexul care trebuie.
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ai opcom...daca da iti dau eu softu......conectezi opcomu pana stai putin apoi bagi cd cu opcom si il lasi acolo tot timpul dupa care instalezi softu apoi conectezi opcom la masina si dai la setari acolo .....vezi k e un videoclip scurt pana intr.un minut park 48 sec....p net si iti arata acolo mai bine setariile
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ai opcom...daca da iti dau eu softu......conectezi opcomu pana stai putin apoi bagi cd cu opcom si il lasi acolo tot timpul dupa care instalezi softu apoi conectezi opcom la masina si dai la setari acolo .....vezi k e un videoclip scurt pana intr.un minut park 48 sec....p net si iti arata acolo mai bine setariile
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cu SETINGS-ul am rezolvat-o...apasam aiurea pe alt buton! Range-ul a inceput sa scada, timid,, dar se misca in jos. am mai mers 10 Km, si range-ul a scazut de la 445 la 443! E ca mine la matematica, tare de tot!Smile))

Ramane sa vad daca pot sa schimb ce anume afiseaza in pagina principala, si anume daca pot sa bag acolo si consumul mediu.(sau sa inlocuiesc instantul cu mediu.)
  • caraman

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Fb...intrebare de curiozitate cat consuma 1.3 tau....da si la mine arata range 144 km cu toate k am 3/4 din rez plin.....unii zik k trebuia sa il setez cand aveam aproape de 0 benzina altul mi.a zis k sa mai merg cu ea k o sa isi revine acum nu stiu c sa zic pt k am setat.o de 2 zile dar nu am mets cu ea si ....fata de mediu nu stiu dak aflii spune.mi si tie.....rezervoru tau tot 53 l are k la mine in talon scrie 48 ...dar m.am uitat l manualul masinii si scrie 53 ...or trece astia de la rar fara rezerva plm nu stiu.....sal
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR