Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • tanatos_ac

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat acum doua saptamani un Opel Astra H din 2006.
Bordul arata ok, nu se vede nimic pe el schimbat, motorul la fel, dar problema e ca in momentul cand pun contact toate becurile se aprind ok, iar cand se stinge ABS , si inca vreo 2 beculetze pe acolo , se stinge si becul de la Airbag.
Din cate stiu becul de la airbag trebuie sa se stinga mai tarziu decat celelate becuri, iar dak se stinge o data cu celelalte inseamna ca a fost sarit airbacul si schimbat contactul pe ABS de exmpl.
Dak mai are cineva opel astra h , sa-mi zica dak e ok sa se stinga asa, sau macar cat costa sa-mi pun airbaguri si manopera.
Ms mult.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa stai linistit! Nu cred ca exista un anume algoritm de stingere al martorilor din bord.. cel putin cel al abs-ului comparativ cu cel al airbag-ului.....
Daca martorul airbagului se stingea si apoi ramanea aprins era o problema de rezistenta marita si implicit eroare ECU! Dar asa....totul este OK!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Martorul airbag nu se stinge exact in acelasi moment cu alt bec, deci vezi daca este asa. Stiu in Iasi citeva H fara airbg, la una se vede de la o posta plansa de bord ca a fost chituita si vopsita. Planse bord se gasesc la SH mai nou, masinile rasturnate sunt cele donatoare. Daca vrei sa fii sigur scoate torpedou si vezi stare airbag, la volan nu te baga daca nu stii sa demontezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR