Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am desfacut zilele astea furtunele ce duc de la capacul chiulasei la circuitul de aer.pe ele era un fel de spuma alba . de la ce sa fie oare? m -am uitat si la capacul de la ulei si parca era ceva spuma si pe el. nu mult dar ceva urme.
am dat cu niste spray de curatat pe acolo am curatat furtunul sa vad daca mai scoate .
uleiul l-am schimbat acum 2 saptamini am bagat Aral 10w40.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La drumuri scurte pe timp de iarna apare condensul , si din cauza lui spuma aia ,dar nu in cantitati mari , nivelul la antigel cum este ?
  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.De condens nu vei scapa daca circuli pe distante scurte asa cum a spus Visse,dar ARAL10w40 nu mai folosi .
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
senatorC30SE a scris:Salut.De condens nu vei scapa daca circuli pe distante scurte asa cum a spus Visse,dar ARAL10w40 nu mai folosi .


WOOOOW Shocked ..aici mi-ai dat cu tesla Exclamation ...multi spun ca ARAL 10W40 semisintetic este unul dintre cele mai bune uleiuri...eu merg pe el de cand am luat masina(2 schimburi) si mi se pare OK...
Poti sa argumentezi Question te rog.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
este adevarat ca merg de obicei pe distante scurte in Bucuresti,am serviciul destul de aproape.
antigelul este in regula.
iar despre uleiul Aral, care este problema ? este facut in germania nu in alta tara din C.E.
in documentatia masinii scrie ca se foloseste 10w40.
la omega A puneam LUKOIL 10w40 si mergea perfect.
este primul schimb de ulei pe care il fac la masina asta iar pe la furtune nu umblasem deloc de cind am luat masina.
poate respectivul care a avut masina inainte a folosit ceva ulei neadecvat si de acolo sa fie problema,
masina era foarte neintretinuta si nici nu se prea pricepea omul la masini. a avut citeva maruntisuri care faceau masina inutilizabila dar cu putina pricepere se rezolvau.
  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.Am o exprienta neplacuta cu aral care a fost acu 6 ani .Trei masini vectra b X18XE1 la 40000- 45000 consumau ulei 1l la 1000km masinile fiind in garantie au circulat cu aral 5w40.O fi aral made in germany dar sint alte uleiuri mai performante,care i au luat o in fata.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Stati linistiti cu spuma...anumite marci de uleiuri au in compozitia loir detergenti care si spala mororul de impuritati...daca a avut anterior o porcarie de ulei, dupa ce ai bagat Aral, acesta a spalat din ele...Ma rog, daca spuma nu are aspect de zat de cafea, asta e explicatia...in prima faza. Daca si la al doilea schimb apara aceeasi spuma, inseamna ca impuritatile nu sunt numai de la uleiul initial, ci si de la eventuale uzuri ale segmentilor....sau alte probleme ceva mai serioase....
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aerul din baia de ulei , contine printre altele si apa care se condenseaza in motorul rece vaporii de apa mai rezulta si din gazele scapate in carter, atunci cind motorul se incalzeste aerul se usuca si deci..........fara condens.Acum scuze daca ce am spus eu nu a fost intocmai ca la carte cu date si ecuatii Very Happy
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ce sa zic, depunerea era ca un fel de guma alba destul de curata pe tot furtunul ce duce de la capacul chiulasei la circuitul de aer. deci era noua altfel ar fi fost murdara .
la celelalte masini nu am avut problema asta .oricit de putin am mers sau pe orice temperatura .eu inclin sa cred ca este o reactie a uleiului cu cel dinainte.
ne mai documentam si mai vedem.
cei drept la omega dinainte am schimbat motorul cu unul adus de afara si era asa de bun motorul ca am mers cu uleiul din el inca vreo 2 saptamini pina am facut schimbul.
astalalta este rulata in tara deci este clar ce ulei de calitate s-a pus in ea.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pus ARAL 10 W 40 supertronic,am rulat 7000 km si nu a scazut deloc nivelul.In cartea service a masinii numai aral e trecut.Deci il recomand cu incredere.
  • FIREMAN

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z 10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sãptãmâna trecutã m-a apucat curiozitatea sã verific uleiul ºi am desfãcut capacul! Rezultat ... am inþepenit! Aceeaºi subst.misterioasã . Disperat am chemat un coleg mai priceput in fiare , care a zis calm cã e condens ºi ca apare frecvent in condiþiile de afarã . Curios e cã fac cca. 30 km zilnic(15 dim. 15 la prînz)
Ulei YACCO 10 W 40 LA 8000 IMPECABIL
  • florinaverian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La Corsa cu motor 1.2 Z12XE ce tip de ulei recomanda fabricantul nu am cartea masinii. Eu i-am pus Mobil 10w40 si mi-se pare ca se aude cam ciudat motorul cat timp este rece.
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La Corsa 1.2 Z12XE manualul spune de ulei 5W30 cu specificatia GM-LL-A-025.Pentru motorina ulei 5W40 specificatie GM-LL-B-025.
  • cmd
  • **
  • 76 mesaje
  • din 08 Jun 2004
  • Meriva 2007 1.7cdti
  • Salaj
  • cmd

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Meriva 2007 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca ai sanse sa-ti fie garnitua de chiloasa puscata pe undeva si astfel iti intra putin lichid de racire la ulei. Oricum, ochii cat cepele la nivelul lichidului de racire. Daca scade, sa stii ca e garnitura, trebuie schimbata. Daca intra multa apa la ulei ar trebui sa-ti arate si presiune scazuta la ulei.
Deci sati cu ochii pe nivelul lichidului de racire, spuma-daca mai apare, becul sau indicatorul de presiune. Sucees
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
In mod normal daca ti-e dusa garnitura de chiulasa ar trebui sa scoti un fum alb destul de dens si sa se simta miros de antigel dupa tine destul de tare.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am vazut acea spuma alb-galbuie pe busonul de la capacul de chiulasa...am inteles ca e de la condens din cauza temperaturii f. scazute de afara...am urmarit nivelul antigelului si cel al uleiului si e ok...deci...frigul e vinovat Very Happy
  • raduemy

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dar daca spuma alba este pe joja,cam 2 picaturi,de la ce poate fi? tot de la condens? multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR