Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
d3adly a scris:Ok, inchei orice fel de discutie cu tine pentru ca din cate observ esti pus pe criticat persoane si nu deschis la discutii despre masini. Eu merg cu SUV pt ca imi permit si nu am ce face cu banii, masina pe care tu o consideri atata de buna,eu o tin sub un copac si sper sa cada peste ea.
Uite un raspuns pentru genul de persoane ca tine.Am incheiat orice discutie cu tine.

Ai si tu un Opel Astra SH sau un Vectra SH..si vi aici-sea sa ne enervezi! Ti-am spus - daca esti curios ne intalnim si te infig putin in scaun in curbe sa vezi si tu cum e tinuta de drum!
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@d3adly:mai taie ba din ele da-le dracu
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://www.autolatest.com/r...ota-avensis-d-cat
http://www.promotor.ro/test...6-verdict-3853369
Si mai cititi si aici ce scriu altii.
http://www.whatcar.com/car-...k/summary/25825-5
http://www.whatcar.com/car-...n/summary/25599-2

Lucifer_The a scris:Cred ca esti frustrat...e prea tare Insignia asta si toti care n-o au incearca sa-i gaseasca nod in papura. Spune atunci exact ce nu e ok la tinuta de drum? Cu exemple...

Lucifer_The a scris:Smile) Pai tu iti iei masina OPC fara sa o testezi? Crezi ca ne-am nascut ieri si ai venit tu acum cu OPC-ul?! Cine isi ia OPC e "cunoscator" - sunt masini ireprosabile, mai ales la stabilitate pe sosea. Esti singurul cretin care spune asta! Oricum tu nu ai asa ceva si daca ai mai bine vinde-o ca ne faci clasa de ras.


Bre, iar te dai mogul? Las-o dracu ca mai suntem oameni care conduc masini la fel de scumpe ca si a ta si nu suntem deloc frustrati.
Si te rog frumos, fi civilizat, nu te-a jignit nimeni pana acum. Ce drept ai sa faci pe altcineva cretin?
@Negreanu: Observ ca Insignia a castigat destule premii la ea acasa. Totusi, pentru mine si multi altii este foarte curios cum dracu in toata lumea japonezele sunt primele la fiabilitate si in topurile nemtilor nici macar nu sunt amintite? Oricum, am citit asta si ma cam pune pe ganduri. Sincer, la nici o marca n-am mai citit asa ceva.
https://www.clubopel.com/vie...p=1080026#1080026
@sever iulian: e perfect adevarat, la vanzari sta mult mai bine decat japonezele. Aici, pretul este cel care dicteaza. Stiu ca esti destul de umblat prin afara Europei, ca si mine de altfel, hai sa spunem tuturor cam ce masini se gasesc pe strada la aia.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@forbiden, pretul la avensis la 2,2 dcat conform autonovo e 22 mii si 34 mii varianta de varf luxury. accordul diesel e tot pe acolo, insignia, mondeo,passat la fel.
totusi multi(romani) se intreaba cine ar alege o insignia in locul unui accord sau avensis! raspunsul il vezi pe strazile din europa.si nu pretul face diferenta.insignia e mai scumpa de exemplu in germania decat in romania.
legat de masinile din afara europei, pe 2 mari piete auto ale lumii, china si brazilia sunt destul de rare. in china aproape inexistente, vw si audi fac legea acolo, in brazilia tocmai m-am intors de 2 zile, am stat acolo in ultimile 5 luni. pe strazi chevrolet, renault(sandero si logan o gramada), fiat, vw,honda,.. in ordinea asta.
toyota e nr 1 in africa, tarile arabe si in general in toate tarile sarace ale lumii.
Skip ads

  • d3adly

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Toyota este superioara Opelului la orice clasa ca sa nu mai vorbim de clasa celor de teren 4x4 unde Land Cruiser este imbatabil iar Opel nu are nici un model care sa bata macar pana acolo.
Opel nu este in stare sa scoata o berlina seriosa asa ca pana la Land Cruiser este cale lunga.Cu totii cunoastem articulatiile de sticla de pe vectra C asa ca o problema serioasa ca aia nu se rezolva cu un facelift la exterior si interior si schimbatul numelui in Insignia.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@forbidden27: am zis ca este o masina urata...nu m-am legat de fiabilitate
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
d3adly a scris:Toyota este superioara Opelului la orice clasa ca sa nu mai vorbim de clasa celor de teren 4x4 unde Land Cruiser este imbatabil iar Opel nu are nici un model care sa bata macar pana acolo.
Opel nu este in stare sa scoata o berlina seriosa asa ca pana la Land Cruiser este cale lunga.Cu totii cunoastem articulatiile de sticla de pe vectra C asa ca o problema serioasa ca aia nu se rezolva cu un facelift la exterior si interior si schimbatul numelui in Insignia.


Insignia imparte aceeasi platforma si o parte din motoare cu saab 9-5. Vectra c a fost o masina fiabila si robusta,daca te uiti bine pe strazi vezi o gramada. E opinia ta fata de toyota si opel si o respect. Personal mi se pare ca toyota face masini urate. Daca vrei o comparatie cu land cruiser te poti uita la hummer produs de firma mama (general motor ) a opelului. Toyota e marca independenta si de asta produce o gama mai larga de masini.
  • d3adly

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
iulian,nu am zis niciodata ca Toyota este o masina draguta pentru ca nu e.
Daca vorbim despre Land Cruiser si Hummer vorbim de doua masini diferite. Land Cruiser este un jeep de lux in toata deplinatatea iar Hummer-ul a fost transformat intr-o masina de fite din gama SUV. In clasa Jeep,Land-ul nu are adversar pe cand in clasa SUV,Hummer-ul nu este chiar atat de iubit.
Au cam distrus mitul Hummer-ului pe care il vedeau toti o masina indestructibila.Tehnologia folosita pe LC este inca un secret pentru ceilalti constructori din aceasta gama.Ca sa inteleaga si ceilalti la ce modele de LC ma refer am sa pun si cateva poze.
Fiecare are parerea lui si nu cred ca este constructiv sa jignesti pe cineva doar pentru ca si-a exprimat parerea,nu?


Skip ads

  • IchLiebeEineHabe

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:http://www.autolatest.com/ro/detalii-test-drive/95-opel-insignia-cdti-vs-toyota-avensis-d-cat
http://www.promotor.ro/test...6-verdict-3853369
Si mai cititi si aici ce scriu altii.
http://www.whatcar.com/car-...k/summary/25825-5
http://www.whatcar.com/car-...n/summary/25599-2

Lucifer_The a scris:Cred ca esti frustrat...e prea tare Insignia asta si toti care n-o au incearca sa-i gaseasca nod in papura. Spune atunci exact ce nu e ok la tinuta de drum? Cu exemple...

Lucifer_The a scris:Smile) Pai tu iti iei masina OPC fara sa o testezi? Crezi ca ne-am nascut ieri si ai venit tu acum cu OPC-ul?! Cine isi ia OPC e "cunoscator" - sunt masini ireprosabile, mai ales la stabilitate pe sosea. Esti singurul cretin care spune asta! Oricum tu nu ai asa ceva si daca ai mai bine vinde-o ca ne faci clasa de ras.



Bre, iar te dai mogul? Las-o dracu ca mai suntem oameni care conduc masini la fel de scumpe ca si a ta si nu suntem deloc frustrati.
Si te rog frumos, fi civilizat, nu te-a jignit nimeni pana acum. Ce drept ai sa faci pe altcineva cretin?
@Negreanu: Observ ca Insignia a castigat destule premii la ea acasa. Totusi, pentru mine si multi altii este foarte curios cum dracu in toata lumea japonezele sunt primele la fiabilitate si in topurile nemtilor nici macar nu sunt amintite? Oricum, am citit asta si ma cam pune pe ganduri. Sincer, la nici o marca n-am mai citit asa ceva.
https://www.clubopel.com/vie...p=1080026#1080026
@sever iulian: e perfect adevarat, la vanzari sta mult mai bine decat japonezele. Aici, pretul este cel care dicteaza. Stiu ca esti destul de umblat prin afara Europei, ca si mine de altfel, hai sa spunem tuturor cam ce masini se gasesc pe strada la aia.


Tu esti avocat cumva si aperi pe cei slabi?
Daca e sa cauti pe net articole ai sa gasesti si pro si contra - important este ce zicem noi aici cei care le avem si le conducem zi de zi. Si-a luat ban ca se ne apere sigla, foarte bine zicea ce zicea...
  • IchLiebeEineHabe

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sunt persoane care jignesc deoarece au ochii mai ageri si mai destupati si observa mai usor impostorii. Voi chiar nu simtiti persoanele care intra pe forum si incearca sa arunce cu noroi in Insignia? Sanchi ei au OPC si merge prost in curbe Smile)))))))))))
E de ajuns sa arunce vorbe naspa pe aici si apare imediat de "www.google.ro" daca dai search dupa cuvinte cheie precum "probleme insignia" sau "pareri insignia" si lumea o sa creada ca masina asta are probleme, ca nu are tinuta de drum, ca e prea ieftina...etc...iar adevarul e undeva departe.
A apus de mult epoca in care cand spuneai VW, Toyota, Mazda...etc...trebuia sa te inchini....gata, toate-s cam la acelasi nivel acum, nu-i mai ridicati in slavi ca toate au doar 4 roti zic eu!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Omule, esti platit de Opel? Tu chiar crezi ca noi intram aici sa aruncam cu noroi in Insignia? Hai sa-ti spun, Insignia este pe lista mea la "nextcar". Sau poate alta, cine stie. Momentan conduc un Ford, am mai avut unul inainte, amandoua m-au servit ireprosabil, nu mi-au facut probleme. Si de-aia mi-am facut cont aici, mai am si pe alte forumuri. Vreau sa strang cat mai multe informatii despre masini si cele mai multe informatii le strangi de la cei care le detin si le conduc. Faptul ca tu sau ceilalti proprietari fac publice pe un forum problemele care le intampina la masini, ne face pe noi ceilalti sa stim la ce sa ne asteptam si sa ne ajute in decizia achizitionarii.
Nu am luat apararea nimanui, doar am luat atitudine contra userului Lucifer, pt ca acesta la orice discutie jigneste. Daca zici ceva contra acestei masini, imediat esti "sarantoc", "frustrat", "cretin". Poate ca pt el Insignia e masina suprema, pt altii este doar un fier facut sa te duca din A in B si care atunci cand se "supara" te face sa bagi mana adanc in buzunar. Si asa cum spui chiar tu, asta se cam intampla la toate marcile in ziua de azi.
  • IchLiebeEineHabe

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare ca doar tu te bagi contra lui...in rest nu am vazut pe nimeni. Eu am aflat multe lucruri importante de la el.
Skip ads

  • Logos

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am vrut la un moment dat sa imi iau Avensis, insa am inceput sa la ochesc pe strada, ca eram curios de una de alta, si tot vedeam persoane trecute de 50 de ani la volanul lor.... Si atunci am inteles ca inca nu e timpul... Insignia e mult mai frumoasa si mai ... "vie". Avensis e anosta rau - chestie de gust, de-aia votam aici.

Pentru cei care critica Insignia, mi-au trecut prin mana destule masini (de la Trabant 601S pana la BMW Z3), si cine spune ca Insignia nu e stabila, eu cred ca exagereaza. Mergand cu aceeasi viteza (peste 140km/h) in aceeasi curba, mi-a fost frica de moarte cu barca de Mondeo din 2010 si cu Honda Acord din Aug 2011, cumparata in acelasi timp cu Insignia mea. Honda sta mai bine pe drum decat Mondeo, insa cu Insignia nici macar nu ma incordez... Si nu e OPC, si nici nu are FlexRide.
  • Alexel_YAN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Masina pe care as achizitionau fara discutie, OPEL INSIGNIA. Numai aspectul interiorului isi merita toti banii !
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Logos a scris: Mergand cu aceeasi viteza (peste 140km/h) in aceeasi curba, mi-a fost frica de moarte cu barca de Mondeo din 2010 si cu Honda Acord din Aug 2011, cumparata in acelasi timp cu Insignia mea. Honda sta mai bine pe drum decat Mondeo, insa cu Insignia nici macar nu ma incordez... Si nu e OPC, si nici nu are FlexRide.


Daca tie ti-a fost frica in curba aia la 140 km/h cu barca de Mondeo si cu Insignia nici nu te incordezi, inseamna ca astia mint cu nerusinare aici:
http://www.promotor.ro/test...gnia-7963048/pag3
În privinþa stabilitãþii ºi manevrabilitãþii, Passat ºi Insignia sunt la acelaºi nivel, fiind foarte puþin depãºite de Mondeo. Modelul Ford este destul de masiv, ceea ce se simte la manevrele bruºte, suspensia neoferind compromisul perfect între confort ºi stabilitate. Dar, fãrã îndoialã, e un compromis mai bun decât la Insignia ºi Passat. Rãmâne valabilã observaþia cã nici un model nu agreeazã prea mult virajele luate în forþã, Mondeo având cel mai puþin de "comentat".

http://www.verdictoncars.co...uxhall%20Insignia
Only when you really push it hard down a really poor section of road does it noticeably lose out to the Mondeo.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ca sa fie CLAR , in special pt malin. Insignia nu este niciodata in clasa cu A4, seria 3 sau C Klasse. Mai studiaza si tu putin dimensiunile reale. E diferenta de vreo 20 si ceva de cm intre seria 3 si Insignia, pe cand intre Insignia si seria 5 dimensiunile sunt la diferenta de 1 cm la lungime, la latime fiind Insignia cea mai lata.Deci e CLAR ca e apropiata de seria 5 nu de 3. Sa fim seriosi acum, pe cine vrem sa pacalim? Malin poate sa spuna si ca Insignia este in clasa cu Audi A3 si VW Golf sau Opel Astra. Smile))) sau eventual cu VW Polo , A Klasse, nu-i asa Malin?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Inainte sa cumpar Insignia am avut in vedere si Toyota Avensis T27 cu care am facut si un drivetest. Am ramas impresionat de felul in care ruleaza, are o suspensie ferma si confortabila in acelasi timp. Materialele folosite la interior sint antialergice si de calitate iar asamblarea este ok fara rosturi si alte gauri. Per total masina inspira calitate si robustete si mi'a creat o buna impresie. In ceea ce priveste gadgeturile Avensis lasa de dorit, mi s'a parut prea simplista, versiunile de echipare sint batute in cuie, posibilitatile de customizare sint foarte reduse.
Din cite am observat pe forumul Toyota modelul nu are probleme notabile - balamalele usilor fata se lasa - problema rezolvindu'se in reprezentanta cu un chit pregatit special .
Am cumparat totusi Insignia pentru design, un mare minus la Avensis, pentru faptul ca japonezele, unele dintre ele, nu au pret bun la revinzare si pentru faptul ca aprovizionarea cu piese la Toyota este anevoioasa si de durata. Intr'o lume perfecta as fi cumparat Avensis.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Smile) imi place cand va bateti in cifre ... totusi este IMPOSIBIL sa compari o Toyota cu un Opel Smile desi sunt posesor opel nu cred ca se poate lua in considerare o astfel de comparatie.
prietena are o toyota corolla din 2005 (1.6 benzina / 110 hp) dar cu siguranta mai ingroapa un opel nou ...
una peste alta fiabilitatea Toyota nu poate fi pusa la indoiala.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
''totusi este IMPOSIBIL sa compari o Toyota cu un Opel ''

doar nu o sa se compare cu bmw,audi sau mercedes ! intre avensis si insignia , opelul e una din referintele clasei alaturi de passat si mondeo . in toate VS citite de mine prin revistele auto de pe la noi si pe afara, avensis imparte mai tot timpul ultimile locuri alaturi de laguna si C5. si legat de fiabilitate, am in famile rav 4 cu dcat-ul de 177 cai luata de noua acum 3 ani, tocmai i s-a schimbat cutia la reprezentanta, cica ar fi prea puternic motorul pt cutie si din cauza asta au si scos motorizarea asta de pe Rav . nu mai vorbesc de design, cred ca sunt cele mai urate masini de pe piata, de asta au si ""succesul"" asta la vanzari in europa. Ampera se compara cu Prius ?
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cand am cumparat Insignia, am "cochetat" putin cu Avensis si Mondeo. Mondeo nu-l comentez aici ca nu e topicul potrivit, dar va pot spune cate ceva de Avensis-ul care este la noi la firma, cumparat in acelasi an si aceeasi luna ca Insignia mea, adica 05.2011.
"Problemele" care le-am avut eu, le-am enumerat in topicul dedicat, cele care au fost la Avensis care in prezent are 45000 km si condus de o singura persoanasunt:
- schimbat amortizoare fata;
- schimbat diferite bucsi, pivoti fata;
- usile fata fac putin zgomot (zdranganit);
- panoul central (dintre scaune), scartaie de te scoate din minti;
- schimbat senzor ceva senzor care comunica cu calculatorul pentru temperatura motorului, mergea turat mereu ca mesajul era ca motorul ar fi rece, "(cu socul tras)"
- consum mai mare decat la Insignia.
Am ales Insignia din 3 motive (inainte am avut un A6 din 2003, cumparat la 40000km de la varul meu care a emigrat in SUA).
1. Design
2. Preti vs dotari.
3. Chiar daca este considerata o masina proasta, dar e germana. Poate ca asta ar fi principalul motiv (sper sa nu dau nastere polemicii despre piasea, EEU, bla, bla bla...)

Eu am 65000 km din care aprox 25000 km facuti cu rulota (1300 kg) si sunt foarte multumit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Chestionar

Ce as cumpara:
Insignia? 87%
Avensis? 12%
163 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR