Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca m-am saturat de culoarea aceea galbena a bordului, m-am pus pe inlocuit becurile cu leduri (albe) numai ca dupa ce am schimbat la climatronic am probleme cu afisajul.


Daca viteza ventilatiei e pe treapta 1 atunci totul e ok, in schimb daca schimb treapta de ventilatie de pe 1 apar probleme in sensul ca nu imi afiseaza complet cifrele.


Aveti careva idee cum o repar, sau pe unde sa ma uit?

Ventilatia si clima merg perfect numai ca in momentul in care maresc turatia ventilatorului dispar parti din cifre.
mersi frumos.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pare sa fie o problema de lipsa contact pe undeva. Desfa inca o data unitatea si asigura-te ca ai pus bine lucrurile pe acolo. De asemenea ar putea aparea probleme daca nu ai bagat bine mufele alea doua din spate.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am desfacut si am incercat sa pun pamblica aia mai bine dar nimic... am apasat mai bine si mufele alea ... mai incerc cand se mai intuneca.

Mersi
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nici o idee?
Nu a mai patit nimeni ceva asemanator?
Stima.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cei de pe VVOC mi-au zis sa incerc sa fac un test de pixeli cu un tech 2, merge sa fac asa ceva?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pune din nou becurile si vezi daca iti face la fel si daca da inseamna ca ai distrus ceva pe acolo
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai asta cred ca am facut ..... am sa incer sa caut in tis sa vad schema cu toate ca nu stiu la ce ma va ajuta,
Am gasit pe vvoc o unitate de climatronic la 27 lire, poate gasesc in tara
totusi.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aduc in actualitate acest subiect referitor la afisajul modulului climatronic poate intre timp a gasit cineva o solutie la problema de mai sus , si anume afisajul incomplect datorat interventie de a schimba becurile de fundal . Pe scurt am vrut sa schimb cele 4 becuri de la climatronic ( vroiam alta culoare ) dar dupa ce le-am schimbat si am montat modulul pe masina in pozitia de HI cifrele erau complecte si pe masura ce coboram de la HI spre 27, 26 ....pana la LO cifrele de la temperatura cat si cele de la treapta de viteza a ventilatorului deveneau incomplecte , precizez ca functiile climatronicului sunt ok, doar la partea de afisaj este problema ! Acum vin cu o intrebare a mai patit cineva asa ceva , a gasit cineva o rezolvare ?

am pus becurile originale inapoi dar problema a persistat Sad
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da am patit si eu, tot dupa ce am schimbat ledurile si am le-am alimentat in casa ca sa vad cu se arata.
Rezolvarea a fost sa cumpar o unitate de ebay care ma dus 150ron asta acum mai bine de un an.
Am incercat sa caut si in tara dar cereau niste preturi de zici ce. Poti sa incerci sa cauti in tara ca poate le-a mai venit mintea la cap.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mufa e pusa bine? stiu ca e chin sa o scoti si bagi la loc.poate e vreun pin rupt/strambat.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:mufa e pusa bine? stiu ca e chin sa o scoti si bagi la loc.poate e vreun pin rupt/strambat.
as fi vrut eu sa fie un pin stramb , as fi scapat ieftin dar din pacate faza cu mufa pusa incorect sau cu pin stramb iese din discutie Sad
  • catalin_marian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
fratilor sa va spun ceva ,nu are legatura cu ce becuri ati pus acolo,
din moment ce sa umbalt la acel displei problema esta in alta parte
in spatle fiecarui displai exista o conexiune foarte fina ,daca incerci sa apesi un pik mai mult pe ea se vede asa cum a fost la inceput ,adica acolo e o chesti foate fina ,since imi pare rau acum sunt un pik obosit dar va voi explica altadata asta daca nu sa prin nimeni cum e treaba .
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
catalin_marian a scris:fratilor sa va spun ceva ,nu are legatura cu ce becuri ati pus acolo,
din moment ce sa umbalt la acel displei problema esta in alta parte
in spatle fiecarui displai exista o conexiune foarte fina ,daca incerci sa apesi un pik mai mult pe ea se vede asa cum a fost la inceput ,adica acolo e o chesti foate fina ,since imi pare rau acum sunt un pik obosit dar va voi explica altadata asta daca nu sa prin nimeni cum e treaba .
asteptam cu nerabdare sfaturile tale Cool
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
se pare ca ,# catalin_marian a intarziat cu sfaturile probabil ca nu s-a odihnit , intre timp am rezolvat problema cu afisajul, am schimbat tot modulul si gata ..... Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR