Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In urma discutiei cu un coleg de-al nostru, am fost informat ca motorul meu nu ar fi X16SZ...curios,ca in talon si in carte asa scrie Shocked
Nu insinuez ca omu' nu are dreptate, dar sunt curios cum e X16SZ-ul,si ce e pana la urma al meu Question
Al meu are rampa cu injectoare, nu stilul ala de carburator cu 1 injector.Deci se pare ca ar fi multipunct. Ce ziceti Question Am tot cautat pe net niste imagini dar inca n-am gasit.
O sa pun si o poza diseara, sa fie mai elocvent.
A nu se confunda pozele din garaj. Cea albastra e de vanzare pt piese si e diesel. Cea alba,caravan, este babushca mea Wink
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
e multipunct, euro 3, 8 supape si 85 de cai Smile, tinand cont ca masina e din 94 e posibil sa fie schimbat.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca este C16SEL sau C16SE dar mai sap. Oricum ar tb. sa fii fericit, orice ar fi e mai puternic decat X16SZ.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
revin cu update, are 75 de cai motorul, si e al masinii pentru ca a intrat in productie in 93, facusem confuzie cu x16SE. Mea culpa. Smile
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:e multipunct, euro 3, 8 supape si 85 de cai Smile, tinand cont ca masina e din 94 e posibil sa fie schimbat.

Despre ce motor vorbim totusi? pt. ca X16SZ si X16SZR sunt MONOPUNCT- una la mana, iar singurele motoare cu injectie multipunct si 8 supape sunt C16SE, C16SEL si Z16SE. Sa inteleg ca e Z16SE? atunci are 84 de cai.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Z16SE echipeaza Astra incepand cu anul 2000.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:e multipunct, euro 3, 8 supape si 85 de cai Smile, tinand cont ca masina e din 94 e posibil sa fie schimbat.


Off...sa te auda Dumnezeu Exclamation Very Happy ...o sa pun in cca 2 ore cateva poze ca am facut azi dimineata.Momentan nu sunt in posesia aparatului.
Si inca o chestie...din auzite stiu ca motorizarea pe caravan e inferioara caroseriei si se misca cam greoi...a mea rupe soseaua dom'le...curios Shocked
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris: ...din auzite stiu ca motorizarea pe caravan e inferioara caroseriei si se misca cam greoi...a mea rupe soseaua dom'le...curios Shocked

tot din auzite stiam ca la Astra F, paradoxal , are motor de 1,6i si Astra Caravan 1,4i insa asta din auzite ca si au am tot caravan si tot motor de 1,6i. O fi vreo eroare de fabricatie cu masinile noastre mai eduard Laughing Laughing
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Neamtu' sa faca erori Question Very Happy ..ma cam indoiesc...ne-ar impusca daca ne-ar auzi Laughing
Deci si tu ai 1.6i...este cu 4 injectoare sau..cum?
Trebuie sa facem poze...multe poze dom'le...si sa le punem la "cum sa" cu explicatiile de rigoare...ca pe mine m-a cam derutat chestia asta.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Gata...am pus pozele in garaj. Luminati-ma si pe mine va rog Exclamation

Ce specie de motor am Question Shocked Very Happy
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
C14SE sau C16SE
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:
LEXXX a scris:e multipunct, euro 3, 8 supape si 85 de cai Smile, tinand cont ca masina e din 94 e posibil sa fie schimbat.


Off...sa te auda Dumnezeu Exclamation Very Happy ...o sa pun in cca 2 ore cateva poze ca am facut azi dimineata.Momentan nu sunt in posesia aparatului.
Si inca o chestie...din auzite stiu ca motorizarea pe caravan e inferioara caroseriei si se misca cam greoi...a mea rupe soseaua dom'le...curios Shocked

Normal ca rupe...sunt 90% sigur ca e C16SE care are 100CP la 5800 rot/min, un "hibrid" care a facut trecerea la ECOTEC. De altfel are injectie Multec-M, nu are debitmetru si sincer te invidiez un pic pt. ca ai aceiasi putere cu X16XEL dintr-o configuratie mult mai simpla si mai robusta...
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:C14SE sau C16SE


Multumesc Mikki...C14SE nu are cum ca in talon si carte scrie clar 1.6i, si (cred eu) trage prea bine pentru un motor de 1.4...esti sigur ca e C16SE Question ...si daca e asa de ce mama ma'si scrie X16SZ pe talon?...anul trecut cand am luat masina(pardon, nov2004) am facut autentificarea la RAR,inscrierea...alea,alea...handi aia de la RAR chiar nu stiau?
Si inca o chestie...va rog, imi poate spune cineva unde pot sa gasesc poze cu motoarele de la opel? vreau sa le stiu si eu, sa nu mai cad de papagal Confused ca nu cred ca am sanse sa vad personal atatea masini. Exista ceva in TIS sau EPC Question
Va multumesc.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cateva imagini cu C16SE: http://images.google.ro/ima...q=c16se&hl=ro
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ar fi o mica problema totusi...X16SZ e euro2, C16SE nu e. La ITP cum ti-l considera oare?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Na belea Exclamation ..si ce fac eu acum Question Shocked ...din pozele vazute - ii multumesc lui Mikki pentru ele - cam asa e..am C16SE...
Deja sunt in ceata Shocked ...sa inteleg ca motorul asta e mai performant dar nu are nici macar euro2 Confused deci e mai vechi Question ...chiar nu inteleg...injurati-ma cat vreti, dar ajutati-ma...dati-mi ceva documentatie sa citesc despre el...gasesc ceva in Etzold Question ... ca si'asa eram eu paralel la motoare si vroiam sa invat cate ceva, iar acum am devenit dublu paralel..sau perpendicular Very Happy
Si ce ma roade cel mai rau e cum s-a ajuns la situatia asta Question ...fostul proprietar nu mi-a zis nimic, dar poate ca nici el nu stia, ca am vazut ca era si mai paralel la motoare ca mine. Sa se fi facut upgrade-ul asta in Germania Question ...si cum Dumnezeu a trecut de RAR? Shocked ca doar eu am fost cu ea la autentificare...si vorba lui Ingineru; cum fac la ITP? ca in iulie expira...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Ar fi o mica problema totusi...X16SZ e euro2, C16SE nu e. La ITP cum ti-l considera oare?

*
Dupa poze este C16SE, am avut si eu unul (si l-am dat, era extrem de reusit, dar relativ gurmand) si in FR este "prins" drept E2... A fost fabricat o perioada relativ scurta...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ma gandesc ca blocul motor a ramas acelasi si a fost schimbata chiulasa cu una de C16SE...e posibil? se potrivesc?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Teoretic ar fi posibil..probabil schimbate si pistoanele...camasi parca nu sunt.
La itp, sigur nu iti ies noxele...daca in acte e euro2, atunci teoretic ar trebui sa ai noxe mai putine, asa ca...spaga. Dupa ce se legalizeaza chestia cu importurile de auto din vest, indiferent de euro, ai putea incerca sa te interesezi despre documente si modalitati de aducere a actelor la real...dar o sa ai dezavantaje la taxe, daca or sa fie invers proportionale cu cifra euro.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cu siguranta ca vor fi invers proportionale...doar n-o sa piarda statul roman,nu Question ...vor lasa ei "bunatate si frumusete" de logan sau ce-or mai scoate sa scada in vanzari Question Twisted Evil
Paradoxal totusi...un motor mai performant dar fara euro 2...si curios ca sorin zice ca in Franta cica ar fi euro2 Shocked ...trebuie sa sap mai adanc pe net. Dar din cate imi dau eu seama, sunt avantajat din cel putin doua puncte de vedere...motor mai bun ,si in carte si talon am la seria motorului "FARA" ...deci fara serie motor, asta insemnand ca la mine motorul e piesa de schimb.
Asa cum spui tu livcro, la ITP,logic ar trebui sa am noxe mai putine, ca doar vorba aia, am X16SZ,nu Question Twisted Evil
Ceata mare nene...ceata mare, nu mai vad nimic Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR