Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!
Iaca, dupa circa un an jumate, am "reusit" sa am primul eveniment neplacut (si singurul, sper) cu Astra mea: un berbec cu un papuc nu a oprit la stop si a intrat in partea dreapta. Avariile mele: bara de plastic sifonata si sparta un pic in dreapta, proiectorul - "out of ordrer", farul se bataie (dar merge) si grila de jos fisurata. Dacia facuta varza pe toata partea stanga. Masina s-a comportat excelent la impact, aproape ca nici nu s-a simtit.
Toata chestia asta s-a intamplat acum 1 luna si cateva zile. Masina e in aceiasi stare, multumita "profesionistilor" de la Gold&Platin. Au promis ca vin piesele in 2 saptamani, au venit de fapt in 4. Mi-au facut programarea saptamana viitoare.
Intrebarea mea este: pot circula fara probleme cu masina lovita sau dovada aia de la politie e valabila doar 1 luna? Pe ea nu scrie nimic. Cand am mai mers cu masina prin oras m-a tot oprit politia sa-mi verifice procesul verbal. Mi-e sa nu incasez vreo amenda, din cauza ca "meseriasii" de la G&P au nevoie de 6 saptamani sa repare ceva.
Scuze pt topicul lung. Daca nu e potrivit aici, rog moderatorii sa-l mute unde cred de cuviinta.
Skip ads

  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu doar o luna e valabila hartia, si trebuie sa fie mentionatr si undeva pe ea
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cand am avut accident cu dacia, mi-au dat dovada pe 30 zile. dar scria pe ea data eliberarii si valabilitate 30 zile.
cand mi-au suspendat permisul, mi-au dat dovada pe 15 zile Mad
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
OK, deci e valabil 30 zile. Ce fac acum? Se poate prelungi cumva sau stau pe dreapta pana se repara?
Skip ads

  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
da cred ca trebuie sa stai cu ea pe dreapta pana remediezi altfel nu stiu ce risti dar sigur se poate intampla ceva
cel mai bine te informezi la politiie mai ales ca zici ca nu ai trecut termenu de valabilitate care normal trebuie sa fie de 30 de zile asa scrie in legislatie
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
in caz ca te prinde cu dovada expirata iti poate lua talonul ca sa nu mai circuli si iti da o amenda. in momentul in care esti cu masina ok, mergi la politie, o vad reparata si iti dau talonul inapoi.
nu sunt sigur, dar cred ca asta e procedura LEGALA. ca mai sunt o gramada de solutii, "intermediare" cu politaiul, asta e partea a doua. dar nu stii peste cine dai.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
anul trecut am patit un accident minor si parca imi aduc aminte ca autorizatia era valabila 2 sau 3 luni. du-te si intreaba nu politai cat e valabila a ta. eu cred ca toate sunt valabile mai mult de o luna.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
da, asta e cea mai buna si mai sigura varianta.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De obicei e valabila o luna , dar cateodata e valabila cat vrei tu Very Happy
Spun asta pt ca vad o masina de la RDS lovita din ianuarie si circula bine merci cu spoilerul praf si farul balalau si nu s-a sinchisit sa o repare.
probabil ai tu ceva care atrage militieniii de te tot intreaba de sanatate
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
daca esti din buc ... da o fuga pana la udriste. am un prieten care a avut un accident in urma caruia i-au suspendat permisul pana la "solutionarea cazului". a trecut mai bine de un an ... si nu s-a rezolvat. a primit o dovada de circulatie, in locul permisului ... pe care o prelungeste la fiecare 30 de zile.
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu, sunt din Galati. Am fost aici la "tamponari" si mi-au zis ca da, e valabila doar o luna si ca nu se face prelungire. Dar ca pot circula asa, la mica intelegere, daca le arat o dovada ca am programare in service.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR