Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.
De curand am cumparat o Vectra A '91 (model cu haionul prelungit) si am mari probleme cu motorul (spusele mai multor mecanici si prieteni... eu nu sunt in tema cu termenii deci ii cred pe cuvant Rolling Eyes ) si intrebarea mea este daca se gasesc motoare pentru aceasta ca sa il schimb? Motorul ei este de 1.6l 55kw si vroiam sa stiu la ce pret pot pune eventual unul mai nou pe ea... sa zic chiar de Vectra B (daca se poate si daca nu, alt motor de ceva mai nou care sa se potriveasca). M-ar interesa sub ce conditii as putea face asa ceva, de unde si o idee asupra pretului. Va multumesc anticipat.
Multa bafta
Skip ads

  • olly

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Radauti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o vectra A, si acu ceva timp a trebuit sa schimb alternatorul. Am mers la dezmembrari poate gasesc, si nenea de acolo avea o vectra exact ca a mea(motor c16nz) si cerea 200e pe motor...
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare mai usoara....
Pot sa pun in locul motorului meu (C16NZ) un C18NZ sau un SFI?
Ce ar trebuii sa mai schimb la ea ca sa ii pot schimba motorul?... si va rog impreuna cu parerila sa dati si sugestii.
Cu respect
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in primul rand trebuie sa verifici daca il poti omologa
daca maresti puterea trebuie sa te gandesti si la restul subansamblelor sau anexelor: cutie, transmisie, ansamblu sistem rulare, sistem franare, instalatie de racire, instalatie electrica
Skip ads

  • dj_ovi

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine chestia asta cu schimbatu motorului ...ideea e urmatoare ...motoru se poate schimba cu tot cu cutie si instalatiile auxiliare(racire + electrica) acum nu stiu sigur daca se nimeresc pe suporti ....daca a facut cineva asa ceva ...sa ne anunte si pe noi ....partea cu omologatu ...se poate merge si fara omologare ....
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu spune nimeni ca nu poti circula fara omologare; problemele vor apare la schimbarea proprietarului, inspectia ITP sau un control trafic cu ARR
  • dj_ovi

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da ai dreptate ...o sa incerc sa fac o chestie ...sa pansonez o noua serie pe un bloc motor ...sa vad daca merge ...ma tenteaza foarte rau x16xe ...daca afli ceva referitor la omologare sa ne anunti si pe noi
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns gabonne, dar se pare ca nici eu nu am pus problema cum trebuia. Cand am zis ca schimb motorul trebuia sa specific ca o sa schimb si cutie de viteze si orice ar mai intra in aceasta ecuatie. Vroiam doar sa stiu daca se poate, eventual cat m-ar costa si daca e cineva care a facut lucrul acesta, sa ma lamureasca eventual daca pe suportii care ii am acum in compartimentul motorului pot sa pun un alt motor (mai puternic). Ma gandeam sa fac din ea un GTS veritabil cu tot ce avea modelul in dotare. Practic sa o pun pe picioare din toate punctele de vedere si umpicut imbunatatita.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
poti pune inclusiv sfi fara prea multe modificari.motorul se pune complet.cutie,instalatie,planetare,electronica,frane,etc.la suporti se potriveste.

la un plus de putere se maxim 30% faci omologare la rar in oras la tine.cost de 18 mil.
ce dapseste 30%(daca vrei sfi) faci omologare+test dinamic la rar bucuresati.costuri peste 40 mil.

parerea mea nu se merita.un sfi bun sub 500 euro nu iei.plus restul pieselor.mai bine vinzi masina mai pui ceva si iei alta.
concluzie:tu ai c16nz daca pui tot c16nz te costa putin la rar.daca pui c18nz te costa 18 mil, daca pui mai mare deja sari de 40 mil.

bafta!
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru lamuriri Marian. Ai dreptate, chiar nu se merita sa fac o investitie chiar asa de mare dar nici sa dau bani pe una care are deja motorul respectiv parca nu-mi prea arde. Ce intentionam eu sa fac era sa fac din cea pe care o am, ceva putin mai bun pana cand imi luam alta noua. Dar din ce vad pe aici, nu se renteaza.
Inca o data va multumesc pentru raspusuri, numai bine!
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
hai sa facem un schimb iti dau eo un c20ne si tu mi-o dai a ta dara fara probleme la motorul de 1.6 Razz
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tentanta oferta dar din ce am citit pana acum, mai bine raman la ce am. Multumesc oricum Smile
Skip ads

  • bnb_bnb25

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sal stiu pe cineva care are o vectra ca a ta si ia spart motorul ,pe care la inlocuit cu unul de 2000 c20ne cu tot cu cutie planetare si partea electronica ,cumparind de la baieti o alta vectra de italia cu 20mil lei
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Revin cu o alta intrebare. Pot sa pun un motor de Vectra B? Chiar si 1.6?
As vrea sa fie macar Euro 3.
Va multumesc si astept raspunsuri. Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR