Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Eu am mai gasit o explicatie sau 2 la problemele cu AFL.
La Astra pozitiile sunt pe alta oglinda fata de faza scurta si vine melteanul si vede 4 faruri si are impresia ca am faza lunga. Colac peste pupaza, pe pozitie mi-am pus niste becuri cu cate 9 SMD-uri.
Pe de alta parte (rog sa fiu corectat daca ma insel) am impresia ca AFL-ul mai are o setare implicita prin care pozitia farului e modificata in functie de viteza: cu cat e viteza mai mare cu atat se ridica fasciculul de lumina.


Da, exact:
- pana la 30 km/h e lumina pt pietoni, lumineaza scurt si mult in lateral
- pana in 50 km/h e lumina de oras, vede intersactiile si stie dupa colt si bate scurt si lateral pentru pietoni
- intre 5o-100 km/h e lumina de "country roads", adica bat mai lung iar farul din dreapta mai lung decat cel din stanga si in lateral
- peste 100 km/h e lumina de autostrada. Aici, desi ei spun ca nu e doar viteza, si ca farurile stiu sa faca diferenta intre drum extraurban si autostrada, eu aici cred ca ii omor pe aia din fata...la peste 100 km/h
In plus fata de mai sus, la viteza se modifica si puterea becurilor - de la 32 w pana la 38 w.

Aici explicatia.

AFL
Skip ads

  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
cornelpopa a scris:Pentru cei care au AFL pe Insignia am si eu o intrebare: daca in timpul zilei las luminile pe Auto, se aprind automat luminile "daylight" (acele V-uri inverse cu led) in fata, dar pe spate nu se aprind pozitiile. Pozitiile pe spate se aprind doar noaptea (cand aprinde si faza scurta) sau daca trec de pe Auto pe manual si aprind faza scurta. Este normal asa?

Eu ma asteptam sa aprinda si luminile de pozitie pe spate cand aprinde pe Auto luminile LED din fata! Cum este la voi?


Chiar nu mai este nimeni pe forum cu AFL pe Insinia sa-mi spuna si mie daca pe Auto se aprind luminile de pozitie spate?


Nu se aprind stopurile.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
saptamana trecuta pe drumul dintre Reghin si Gheorghieni a trebuit sa scot luminile de pe pozitia auto. e o sosea noua care are o gramada de panouri si stalpi reflectorizanti, practic faza lunga/ scurta comuta din 3 in 3 secunde. e prima oara in 2,5 ani cand am fost nevoit sa renunt functia auto. in rest, in 95 % din cazuri e ok.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si eu pe A1, week-end-ul trecut, i-am tampit pe cei din fata mea de pe banda unu, eu mergand pe banda doi.
practic farul meu de pe dreapta le batea in oglinda lor, eu avand 120-130 km/h.
cum ii depaseam, cum treceau in spatele meu si ma tineau in faza lunga...

am zis ca next time o sa trec pe manual sa vad daca se mai schimba in functie de viteza.
pe auto chiar se schimba in functie de viteza, pe autostrada se poate testa.

acum, pe modul auto, intr-adevar ziua ledurile sunt la intensitate maxima si stopurile nu sunt aprinse;
daca treci pe pozitii, ai aceleasi leduri la intensitate redusa + pozitia spate aprinsa.

oricum, sunt foarte multumit xeoane, cu tot cu flashurile de rigoare... Very Happy
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cand spuneti leduri cred ca spuneti la modul ca se aseamana cu lumina de leduri, dar este in fapt un bec cu oglida este construita in asa fel ca da senzatia de led, nu? Asta e masina mea ca sa nu cumva sa credeti ca vorbesc in necunostinta de cauza, eu nu am leduri.


  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum toata lumea a fost convinsa ca acelea sunt led-uri. Dar nu cred ca cineva le-a demontat sa se uite inauntru. Eu cu siguranta nu Wink

Pe ce te bazezi cand spui ca nu sunt led-uri?
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pff! Cred ca ai dreptate, scuze. Sunt leduri, asa mi s-a spus de la reprezentabta. Am desfacut capacul de la becuri dar nu se vede. Inca odata mea culpa.
Ca sa fiu in ton cu ceilalti: si eu primesc flash-uri noaptea, cum ca-i deranjeaza lumina.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa arata ledurile pe auto(lumina puternica afara) si ledurile pe becuri aprinse(pozitia a treia, imediat dupa auto)-desi aici am impresia ca din cauza luminii de afara tot ledurile sunt aprinse.

Skip ads

  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In legatura cu afl -ul si eu am primit flashuri pana cand cu ocazia unei deplasari in Ungaria am intrat intr-un service opel din din Budapesta si au facut o remapare si de atunci se comporta mult mai bine.Interesant a fost ca inaintea acestui drum in service-ul opel de care apartineam nimeni n-a zis nimic de acesta oprtunitate mai bine zis necesitate. In service-ul de afara au mai remapat harta si au resetat mai multe lucruri 9 coduri de resetare au fost trecute in cartea service.Cam atat despre profersionalismul autohton.
  • cata1970

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Eu am mai gasit o explicatie sau 2 la problemele cu AFL.
La Astra pozitiile sunt pe alta oglinda fata de faza scurta si vine melteanul si vede 4 faruri si are impresia ca am faza lunga. Colac peste pupaza, pe pozitie mi-am pus niste becuri cu cate 9 SMD-uri.
Pe de alta parte (rog sa fiu corectat daca ma insel) am impresia ca AFL-ul mai are o setare implicita prin care pozitia farului e modificata in functie de viteza: cu cat e viteza mai mare cu atat se ridica fasciculul de lumina.


Da,AFL modifica pozitia farurilor si in functie de viteza.
  • cata1970

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
luc1979 a scris:
livcro a scris:Eu am mai gasit o explicatie sau 2 la problemele cu AFL.
La Astra pozitiile sunt pe alta oglinda fata de faza scurta si vine melteanul si vede 4 faruri si are impresia ca am faza lunga. Colac peste pupaza, pe pozitie mi-am pus niste becuri cu cate 9 SMD-uri.
Pe de alta parte (rog sa fiu corectat daca ma insel) am impresia ca AFL-ul mai are o setare implicita prin care pozitia farului e modificata in functie de viteza: cu cat e viteza mai mare cu atat se ridica fasciculul de lumina.


Da, exact:
- pana la 30 km/h e lumina pt pietoni, lumineaza scurt si mult in lateral
- pana in 50 km/h e lumina de oras, vede intersactiile si stie dupa colt si bate scurt si lateral pentru pietoni
- intre 5o-100 km/h e lumina de "country roads", adica bat mai lung iar farul din dreapta mai lung decat cel din stanga si in lateral
- peste 100 km/h e lumina de autostrada. Aici, desi ei spun ca nu e doar viteza, si ca farurile stiu sa faca diferenta intre drum extraurban si autostrada, eu aici cred ca ii omor pe aia din fata...la peste 100 km/h
In plus fata de mai sus, la viteza se modifica si puterea becurilor - de la 32 w pana la 38 w.

Aici explicatia.

AFL


Corect,la peste 100km/h cei care vin din fata devin victime sigure.Mi-am facut deja programare pentru reglarea limitei superioare a farurilor mai jos decat este acum.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Shocked Pai nu se schimba automat din lunga in scurta la apropierea de alta masina ? Eu am avut probleme de genul asta doar in panta .
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Danielj a scris:Shocked Pai nu se schimba automat din lunga in scurta la apropierea de alta masina ? Eu am avut probleme de genul asta doar in panta .

Shocked Pai se schimba, dar daca rulezi pe faza scurta cu 100 km/h, intensitatea luminii si reglajul farurilor e altfel, decat la 50 pe faza scurta. ( considerand ca esti in zona circulata si nu poate sa traca automat pe faza lunga)
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal . Acum m-am lamurit . Multumesc
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Asa arata ledurile pe auto(lumina puternica afara) si ledurile pe becuri aprinse(pozitia a treia, imediat dupa auto)-desi aici am impresia ca din cauza luminii de afara tot ledurile sunt aprinse.

ledurile respective au doua functii prima este ,,lumini de zi,, acestea se aprint cu o intensitate mai mare, cand se aprinde faza scurta aceste scad in intensitate Embarassed
ca tot se vorbea despre ele si nu stiti cum arata am gasit astea

le gasiti aici
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
de aceeasi problema cu lagg-ul fazei lungi atunci cand vine o masina din fata sunt si eu cam nemultumit, insa in rest totul e cat se poate de OK. chestia care ma framanta de vreo 2 zile e ca daca pot trece de pe xenon (originale de pe masina) la niste bi-xenon?
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Putin off topic zic:
Auziti, dar ca sa pun becuri mai puternice pe farurile de ceatza (eu unu daca le aprind doar pe ele, parca nici nu vad in fata asa de slabe sunt), gen xenon sau ceva cu leduri, merg, ati incercat?
Daca da, aveti recomandari si daca se schimba greu (nu m-am uitat in manual).
Ideea e c-as vrea ceva mai puternic si mai "alb"... Very Happy
Thanks,
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Citeste cateva pagini inainte...daca sunt de ceata...treba sa aiba tenta galbena si se folosesc numa pe ceata PUNCT
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Citeste cateva pagini inainte...daca sunt de ceata...treba sa aiba tenta galbena si se folosesc numa pe ceata PUNCT

Stai ca n-am intrebat daca e vreo lege care-mi interzice sa schimb rolul farurilor.
Vreau pe sloturile la farurile de ceata sa bag far de "locomotiva".... Wink
Vad ca-i la moda ca pe rapandule sa pui becuri sa lumineze tot cartieru'. As vrea si eu unele, pe alea de ceatza, dar sa luminez gropile din timp doar.... Very Happy
Sugestii?

Thanks,
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Apropo de probleme cu AFL:

Stie cineva cum se face reglajul farurilor cu AFL? Eu am avut un mic eveniment in urma caruia s-a schimbat farul din dreapta. (Nu vreti sa stiti cat costa - traiasca CASCO). Dupa ce am luat masina din servis am constatat ca farul din dreapta (cel schimbat) bate in pamant. M-am dus inapoi la service si au facut doar un reglaj mecanic - cu un inbus si aparatura clasica de reglat inaltimea farurilor.

Poate sunt un pic paranoic - dar parca nu mai lumineaza la fel de bine ca inainte de eveniment - nu mai lumineaza la fel de bine partea laterala a drumului la viteze mici si la drum extern parca lumineza mai mult pe langa drum decat pe drum.

A mai trecut cineva printr-o operatiune de schimbare a unui far cu AFL?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR