Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ady_d33jay

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut pt toata lumea!
am si eu un opelas, opel astra classic berlina din 2007, 1.7 cdti, 6800 euro de trei sapt cumparat de la reprezentanta din oradea

am cateva probleme usoare pe care le-am constatat la masina mea:
am un mp3 jvc 4 x50 mosfet [4x19w rms in 4 ohmi] pe care l-am conectat in locul vechiului cd-player sony-explode

cand am luat masina am constatat ca doar 2 boxe am si anume in usile din fata doar jos fara tweetere, ce frecventa au acele difuri deci doar cele de jos alea mari care sunt de fapt orginalele

as vrea sa pun ceva difuri hi-quality aftermarket in locul celor originale, deci difuri coaxiale, ce imi recomandati?
ce dimensiuni trebuie sa aibe noile difuzoare pt ca sa se potriveasca perfect la suporturile originale? de cati toli tre sa fie atat pe fata cat si pe spate?

voi ce boxe aveti, daca imi puteti recomanda ceva foarte bun ar fi super fain!

ce am observat : ca sa ajung la difuzoare, ma refer doar la cele de jos alea mari, trebuie desfacute panourile usilor care sunt prinse in 2 suruburi pe fata si doar unu singur pe spate in fiecare usa
le-am desurubat dar nu le-am putut scoate pt ca nu am vrut sa trag de ele sa rup ceva

cum se procedeaza? care sunt pasii pt a ajunge la difuri?

ce dimensiuni trebuie sa aibe noile difuzoare pt ca sa se potriveasca perfect la suporturile originale? de cati toli tre sa fie atat pe fata cat si pe spate?

voi ce boxe aveti, daca imi puteti recomanda ceva foarte bun ar fi super fain!

inca o problema: de o vreme, nu mai pot inchide masina de la telecomanda, ci doar de la cheia masinii, deci manual. sa fie bateria telecomenzii terminata? nu se aprinde nici ledu de la telecomanda! deci doar manual o pot inchide in rest nu!
ce as putea face ca sa o inchid iar de la telecomanda? sa schimb bateria telecomenzii?sa o curat? veniti cu sugestii/sfaturi!
bateria masinii e noua nouta ca fapt divers

inca ceva: de cate ori deschid usa soferului, deci doar usa soferului, se aude un piuit, si se opreste daca inchid usa !
dar de cate ori deschid usa tot piuie si cu cheia in contact si fara cheie in contact, ce sa fie baiu? ce as putea face ca sa nu mai piuie?

pe unde as putea introduce cablurile plus si minus de la bateria masinii pt un amplificator auto pana in portbagajul masinii? nu vreau sa dau gauri de nici un fel! voi pe unde le-ati introdus, in modul cel mai elegant?


observat ca ledurile de pe butonasele care deschid/inchid geamurile la usile din fata raman tot timpu aprinse, indiferent de situatie, ce as putea face ca sa le pot si stinge sa nu consume din baterie?
va multumesc mult pt rabdarea Dvs.
_________________
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe forumul www.clubopel.com ,este bine de stiut ca aici exista niste Citeste Regulamentul! care se respecta, i-ti completzi profilul cum cere forumul si vei primi raspunsuri.
  • coxx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
problema cu tiuitul cand deschizi portiera si ca nu se deschide-inchide masina din telecomanda este din cauza ca cd-ul nu este montat cum trebuie respectiv alimentarea la cd nu este buna.asa am patit si eu la un opel astra g si am rezolvat problema anuland un cablu de la alimentare.
  • ady_d33jay

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cd-playerul cel nou este conectat asa:
12v perm si 12 v battery [rosu si galben] sunt conectate impreuna, pt ca nu am vrut sa fie de la contact ca mi se pierdea tot timpul setarile facute de mine
iar masa la negru
ar trebui montat altfel ca sa nu se mai auda piuitul acela?daca da cum?
inca ceva : cine ma poate indruma si pe mine cu niste sfaturi sau pasii care trebuie facuti pt a scoate panourile care acopera boxele din portierele fata, vreau sa pun ceva boxe aftermarket coaxiale, daca are cineva ceva poze cu etapele scoaterii panourilor din portiere, cum trebuie procedat pt a schimba difurile?
stiu ca difurile originale sunt de 16,5 cm si au un fel de adaptor, intrebarea este ca s-ar potrivi perfect difuri aftermarket tot de 16,5 cm in locul lor?aici nu ma refer la difuri care se prind cu 4 suruburi din alea clasice, ci la difuri speciale care au mai multe locasuri/gauri de prindere cu suruburi care cred ca oricum ar trebui sa se potriveasca
pe unde as putea trage alimentarea de la bateria masinii prin bord apoi in portbagaj ca sa nu se vada cablurile si sa le pot masca cat mai bine?vreau sa pun un amplificator pt un subwoofer
  • coxx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dar incearca sa scoti cd-playerul din functiune,scoate mufa de alimentare si vezi daca mai tiuie si mereg inchiderea din telecomanda .la mine asa a fost cum am scos mufa de la cd a mers si inchiderea si nici nu a mai tiuit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR