Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Va salut! Tocmai am implinit 2 ani la opelul meu Astra Classic si m-am hotarat sa nu mai fac revizia la ei.Am luat eu consumabilele si merg la un coleg de forum pentru manopera.Ideea e ca nu-mi poate pune stampila pe caietul de revizii.Ma poate ajuta cineva sa gasesc un service unde sa imi puna decat stampila de revizie pe caiet?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
de ce trebuie acea stampila neaparat pecaietul de service?
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca atunci cand va vinde masina o sa-i arate cumparatorului ca a facut "toate" reviziile in service.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu zic mai bine sa pastrezi bonurile (si eventual factura daca iti da) de la piese. asa, in momentul in care vrei sa vinzi masina ii poti arata cumparatorului ca esti de buna credinta.
eu asa procedez. am luat-o cu carte service din germania si am continuat sa pastrez fiecare bon de la fiecare piesa inlocuita. chiar si de la un bec, daca a fost nevoie.
parerea mea ca un mecanic priceput in care ai incredere face cat o suta de meseriasi din reprezentante.
parerea mea.
Skip ads

  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu mecanicii.Unii isi dau iteresul mai mult decat service-urile autorizate .Tocmai din cauza preturilor exagerate la revizii m-am hotarat sa fac in alta parte.Reprezentantele imi spuneau la telefon ca la revizie am voie sa stau langa mecanic, si la fata locului dupa ce dadeau o roata jos, ma invitau politicos sa astept restul de timp afara.Nu ma incanta ca gaseam vreun bidon gol sau filtru vechi in portbagaj.La cum ii stiu, puteau pune orice alt bidon gol, nu neaparat al meu.Si vreau stampila pe caiet ca e altceva.Asa, de bonuri poate face rost oricine.Stampila o gasesti in service..
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Marius, ce incerci tu sa faci se numeste pe scurt inselatorie. Vrei sa creezi artificial aparenta ca masina ta este intretinuta in reprezentanta Opel, pentru ca la o vanzare ulterioara sa obtii un pret mai bun. Nu este nici corect, nici legal, chiar si in Romania.
Eu iti recomand sa nu tii atat de mult sa ai acele stampile in caietul de service. Daca masina este bine intretinuta, "se vede pe ea". Nu e neaparat nevoie de stampile de service. Altfel spus, un caiet de service plin de stampile nu o sa vanda niciodata o rabla.
Intretine-ti masina cu simt de raspundere, mai posteaza pe forum ce ai mai facut la masina si unui viitor client, poti sa-i arati ce si cum ai facut la masina. Acest forum e cel mai bun caiet de service.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Libra, ceea ce vreau sa fac nu o fac cu scopul gandit de tine.Nu vreau sa pun stampila de reprezentanta.Ci de oricare service.Eu fac revizia la un coleg de aici ca e mai ieftin, nu inseamna ca nu e si bine facuta.Numai ca nu e service.E atelier.Si daca tot fac revizia pe bune, vroiam sa apara si pe caiet pentru ca la vanzare se pot pune intrebari ( ex. daca am caiet de reviziii).Fara carnet de service, tu m-ai crede ca am facut reviziile?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine iei o agenda in care scrii:
Data cutare schimbat cutare... etc si pui la un loc cu ea toate chitantele pentru piesele cumparate. Eu as crede asa ceva.
Din pacate masina am luat-o fara caiet service dar am verificat-o inainte s-o achit. Dupa 18 luni pot sa afirm sus si tare ca am luat-o buna.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius, tot inselatorie este!
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
marius_310383 a scris:Fara carnet de service, tu m-ai crede ca am facut reviziile?

Dupa ce am citit ce ai scris aici nu te-as mai crede nici cu doua carnete ......
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi...un potential cumparator il va interesa si cartea de service.dar cu siguranta problema lui va fi rulajul masini..si este rulata in romania...asta m-ar interesa pe mine mai mult...
Carti de service masluite cumparam din germania cu 5 euro bucata..mai ales aci la noi..
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, deci sa revin si se poate inchide topicul.Masina mea este luata de noua.Am doar 16 mii km cu ea, in 2 ani.Nu o pregatesc de vanzare.Am luat-o s-o tin cel putin 5-6 ani.Daca vroiam sa o vand, luam ceva la mana a doua de banii astia.Prima revizie am facut-o la Opel fiind in garantie.Acum implinesc 2 ani de cand o am si iese din garantie.Tocmai de aceea nu mai sunt obligat sa fac la Opel reviziile.Au sume enorme.Colegul nostru MAIANDREI, moderator aici pe forum, are un service unde imi fac revizia.Numai ca nu stiu daca are si stampila sa-mi puna.Si cum ma stiu preocupat si ingrijit de masina, mi-e oarecum sa nu respect macar in carnet.Repet, masina este pentru mine si nu fac escrocherii.



Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
foarte frumoasa masina, si nimeni nu zice ca vrei sa faci escrocherii.
dar asa cum ti-ai dat seama, cam toti care ti-am raspuns, am cam fost pe aceasi lungime de unda. corect nu ni se pare sa pui o stampila de reprezentanta daca nu ai facut servisul acolo.
roaga-i pe cei care iti fac revizia sa-ti dea chitanta si factura pe manopera si ai rezolvat si problema asta.
in momentul in care o sa vrei sa vinzi masina, poti sa arati ca ai facut intradevar schimburile care trebuie insa la o alta firma si nu la reprezentanta.
nu stiu cati mai fac reviziile la reprezentanta in momentul in care ies din garantie.
iti garantez ca vei avea acelasi succes cu prezentarea masinii (in momentul in care vrei s-o vinzi), ca si cum ai fi fost cu ea la reprezentanta.
km multi fara probleme Smile
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da.O sa cer factura eventual.Nu voiam stampila de la Reprezentanta opel ci doar de unde fc revizia.Oricare alt service.Dar pastrez ce o sa-mi dea de aici.Ms pt apreciere
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acum vreo 30 + ani,tata a cumparat o dacia 1300 mai precis 1977/aprilie.Am gasit in bord,printre altele un soi de carnet de bord unde erau rubrici de benzina consumata/distanta,ulei schimbat/nr. km si multe altele.
Am completat acel carnet de bord pana ce am luat permisul (1982)
Dupa cativa ani,babacul a schimbat culoarea masinii (cu dezechipare totala)si singurul mod de a dovedii prietenilor ca este '' tot aia'' a fost talonul si acel carnet,care in momentul cand a fost vazut de un potential cumparator, a devenit foarte interesant.Individul chiar a plusat la oferta.
Mentionez ca acolo era trecut si un incident cu un caine care-i sparsese masca fata,toate drumurile mai lungi(concediile) facute cu masina,iar masina arata impecabil si azi cand are 32 anisori si peste 600k km la bord (2 seturi+2 segmentari)si a fost o masina muncita.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius_310383 a scris:Da.O sa cer factura eventual.Nu voiam stampila de la Reprezentanta opel ci doar de unde fc revizia.Oricare alt service.Dar pastrez ce o sa-mi dea de aici.Ms pt apreciere

Orice firma are stampila. Nu cred ca maiandrei nu vrea sa-ti stampileze caietul de service. Cred ca o cam dai din cola in fanta.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E parerea ta, si sincer nu ma intereseaza.Nu-mi bat capul sa-ti dau tie atatea explicatii.Bun, am inteles.Tu crezi ca fac inselatorii.Sa scriu cu litere mari, ca tu crezi ca fac inselatorii?.Ce tot imi zici tu parerile tale?
Poate ca imi pune stampila si cu asta basta.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Marius, ne-ai zapacit cu stampilele alea. Lasa-le domnule in plata Domnului.
Ingrijeste-tii masina cum trebuie si asta conteaza. Mai scrie pe forum ce ai mai facut la ea din cand in cand. Mai iesi cu masina la intalnirile de la Polivalenta s-o stie si baietii ceilalti.

Forumul asta a aparut tocmai pentru ca reprezentantele Opel din tara nu prea isi fac treaba. Si atunci, ce nevoie mai avem de stampilele lor?

In alta ordine de idei, sunt destui colegi de pe forum care si-au vandut masinile unor alti colegi de forum. Masinile erau cunoscute de pe forum. Se stia cam tot ce s-a facut la ele, se stia ca n-au avut avarii semnificative, etc...

Deci, foloseste oportunitatea forumului, nu te impiedica de o stampila.

Later Edit: Ai o masina frumoasa. Sa te tina cat mai multi kilometri si intotdeauna sa urci in ea zambind. Poate te aduce si la FelixOpel editia a III-a Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
marius_310383 iti dau eu o carte service gata completata si stampilata pana la 200.000 km cu 100 eur. Cand vinzi masina scoti paginile care's in plus si gata. Smile
Tu chiar crezi ca peste 10 ani cand vinzi tu masina il va durea pe cineva in cot ca are sub 100.000 km cand vin alea recent aduse care arata mult mai bine si au kilometrajul reglat la 130.000? Si mai si costa jumate din cat ceri tu... Rolling Eyes
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, aveti si voi dreptate.La polivalenta am fost din cand in cand.Rog moderatorul sa inchida topicul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR