Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Problema. Vreau sa cumpar un laptop. Buget limitat, aproximativ 1500 ron. Laptopul preferabil sa fie nou, camera web, tastatura numerica si wlan. Nu vreau musai dual core sau mai stiu eu ce nebunie.
Momentam m-am oprit la http://www.emag.ro/notebook...?ref=vsc_boxpromo


@Byke, cum spuneam, nu sunt un expert, dar la problema 1 ma gandesc ca partition magic ar rezolva problema, am vazut ca are ceva optiuni, daca varianta e mai noua, cat despre problema 2, ma gandesc ca daca dezactivezi update-urile nu mai ai probleme. Inca nu folosesc intens nici vista si nici win7, asa ca.....
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla solutie pe care o vad, poate si datorita faptului ca lucrez intr-o multinationala finlandeza, este Linux. Instalezi Debian si toate softurile gratuite (Mozilla 3.6, Open Office 3.0, FoxPro 2.6 FreeBSD sau chiar PostgreSQL, Qt++ pentru C/C++/OpenGL, QML pentru WebWidgets, antivirus nu-ti trebuie), apoi faci o imagine pe CD cu utilitarul din Linux si apoi pui pe toate calculatoarele fara sa-ti pese de drivere. Frumusetea e ca totul e gratis iar know-how-ul, sarind peste flegmatismul caracteristic comunitatii Linux, il gasesti pe toate forumurile de specialitate.

Evident, e oarecare munca de convingere pentru a trece peste teama de Linux, dar in cele din urma merita. Sa nu uitam unde a ajuns Finlanda: Nokia, HTC, Linux, ....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dodo 13, eu nu lucrez la o multinationala..... iar problema a fost rezolvata. Oricum, multumesc de sugestii, insa tin sa mentionez ca Linux va fi ceva paranormal in mediul in care lucrez, si nici nu se incadreaza in programa, sau de ce crezi ca educatiea primeste softuri de la nenea Bil Gates moca?

Mai recent am pus eu o intrebare, ca si Byke dealtfel. Cam astea ar fi de rezolvat. Lui Byke, i-am dat eu un raspuns, insa......
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Byke cand rezolvi problema te rog sa postezi,ma confrunt si eu cu aceeasi problema.
@DB77AAA cred ca este configuratia buna,singurul lucru iti recomand sa eviti procesorul pe 64.Eu am pe 64biti si am cautat disperat 3 saptamani un Auto-Cad compatibil si fara erori.
Skip ads

  • maus

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@db77aaa
Acelasi model l-am gasit pe alt site la aceasi suma dar cu 2 ani garantie vezi aici. Procesorul din acest laptop este o versiune mai veche pentru laptopuri de la AMD (ei il compara cu Mobile Pentium4 - adica procesor single core care mai si degaja foarte multa caldura (aprox. 64W) - cel putin dubla fata de procesoarele mobile intel actuale ( aprox 35W)). Daca laptopul va fi folosit foarte multe ore pe zi la capacitate maxima a procesorului si/sau mai este expus si la variatii bruste de temperatura (cel putin acum iarna) si fara a avea o aerisire forte buna (fantele de aerisire
acoperite) va avea foarte mari sanse sa crape.

Daca totusi vei opta pentru un astfel de laptop ar fi bine sa iei unul care iti ofera garantie pe un timp cat mai lung si de preferinta garantia sa o ai de la o firma care va mai exista cel putin pana la expirarea garantiei (de preferat garantia/depanarea sa fie la un reprezentat/partener al producatorului). La banii acestia nici performantele/asteptarile nu pot fi foarte mari (daca scazi pretul licentei apoximativ 400 ron vei avea un laptop nou la nici 1000 ron).

LE: Windows 7 este de dorit sa fie pe 64biti. Cel de 32 de biti nu foloseste la maxim resursele procesorului. Daca ai programe incompatibile cu windows 7 64biti vor fi incompatibile si cu versiunea de 32 de biti. Solutia fiind sa mai instalezi si o versiune de windows xp 32 de biti in paralel sau sa folosesti o masina virtuala de exemplu virtualBox de la Sun (softul e gratuit).
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@maus: am impresia cã varianta ta de rezolvare a problemei lui @DB77AAA e prea complicatã. El vrea o soluþie simplã, eficientã ºi sã se încadreze în banii ãia.
Nu cred cã procesorul de pe eMachines-ul ãla ºtie într-atât de multe încât sã nu fie utilizat la capacitate maximã. Plus cã în bugetul specificat, nu te aºtepþi la avioane, ci la ceva util.
Chestia cu VM mi se pare o frecþie, ce ºi-o pot permite doar cei cu procesoare ultra ºi ram extra-suficient. Pentru restul e penibilã. Decât sã-mi bat joc de calculator, chinuindu-l cu un VM plus softurile folosite în acel VM, mai bine-mi iau un calculator bun. Foarte bun.

@DB77AAA: nu-mi prea merg site-urile în dimineaþa asta, dar uitã-te puþin ºi în zona Toshiba. Începând cu anul trecut mi-au fãcut doar impresii bune, am ºi achiziþionat douã, unul pentru o contabilã, un 17" cu numericã ºi un 15,4" pentru un puºti. Merg flawless. Având în vedere destinaþia lor, nu sunt avioane, doar chestii de bazã dpdv al configuraþiei. ªi n-am sãrit prea tare calul cu bugetul.

Cât despre problemele mele, Pb1. o pot rezolva în multe feluri, sunt client vechi al PQ Magic, dar întrebarea era dacã pierd datele la modificarea din dynamic în primary au ba? Gogule nu e suficient de explicit cu mine.
Iar la Pb2. încã n-am gãsit cheia. Update-urile sunt off, restore-ul e golit pânã la cea mai recentã versiune, winsxs-ul stã în continuare nesimþit pe la 10 Gb. Mai sap...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, laptopul pe care-l cumpar se rezuma la buget. Mai exact aproximativ 1500 lei. Nu va fi folosit decat la navigare internet, filme, ofiice, diagnoza opel Very Happy si ceva contabilitate. Pentru contabilitate este foarte bun cel propus de mine in link-ul de mai sus deoarece are tastatura numerica.
Multumesc pentru raspunsuuri.

Byke, la problema 1, din greseala am facut C-ul, adica ala cu SO, in dynamic, apoi primary si nu au fost probleme. Cei drept, tocmai il instalasem.
Pentru problema 2, in C exista hiberfil.sys si pagefile.sys. Retin ca de undeva mergea sa te joci cu ele. Nu stiu exact de unde asa ca mai sapa.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La Win7 nu ma bag, eu inca merg pe WinXP32 si sunt foarte multumit. De fapt am singurul WinXP din firma la Iasi, restul stau numai pe Linux. Asa ca nu ma bag la sfaturi de Windows, cu toate ca nu am avut niciodata nevoie de ajutor pentru instalare sau intretinere.

Despre laptop, aici e intradevar valabila chestiunea cu "cat dai atata face". La munca am laptop Dell iar acasa Asus, cam in aceleasi configuratii. Cumnatul meu a avut un Acer, tot cam in aceeasi configuratie. Dintre cele 3, care au cam 3 ani fiecare, Dell-ul e singurul la care bateria inca tine 1h45m, Acer-ul mai tinea juma de ora iar Asus-ul meu de acasa nu mai tine nici 10 minute. De asemenea, Dell-ul e singurul la care coolerul merge rotund. La Acer s-a stricat, necesitand inlocuire, iar la Asus gajaie tare. La performante sunt oarecum similare, cu un plus la Dell pentru viteza USB si viteza CPU (e un PentiumM).

Daca vrei sa faci diagnoza in mod regulat, adica sa folosesti destul de des bateria, atunci nu te va tine mult. De asemenea, chipsetul ala e foarte lent la periferice. Nu cred ca vei depasi 2MB/s la copierea prin USB, ceea ce pentru unii ar fi inacceptabil. Ca performanta, Athlon 64 TF-20 e echivalent cu un Celeron M la 1.6-1.8, deci nu poti avea mari pretentii. Pe Asus-ul de acasa am Celeron M 1.86 si imi este suficient pentru filme, Office. Deci s-ar putea sa fie suficient si pentru tine.
Skip ads

  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu un stick marca KINGSTON in sensul ca nu mai vrea sa se deschida.Daca ii dau sa-l deschid imi apare mesajul ca nu e formatat si am 2 optiuni:sa-l formatez sau nu.Daca dau optiunea nu fereastra respectiva se inchide dar nu se intampla nimic altceva,adica stick-ul nu se deschide,iar daca ii dau sa-l formatez imi spune ca discul este protejat.Intrebarea mea este daca se ma poate face ceva cu acest stick sau nu.Nu maintereseaza neaparat recuperarea datelor de pe el ci sa-l fac sa mearga daca se mai poate.Astept parerile voastre,multumesc.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@moldovan_nicu: cam complicat cu stick-urile ... cand se strica ceva pe la ele, nu prea mai ai ce sa le faci. nu sunt ca HDD-urile normale, unde mai poti recupera ceva date de pe platani Smile. du-l la garantie in caz ca mai are, altfel ... eu nu stiu nici un tool ceva sau vro metoda sa resuscitezi un flash (portile NAND cu ajutorul carora e construit nu prea ii lasa loc de recovery-uri si alte treburi).
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@moldovan_nicu incearca cu alt cititor de card-uri sau cu acelasi cititor,dar la alt computer.Eu am o astfel de problema cu un card,la un pc merge fara probleme,la altul nu pot face nimic cu el.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Problema. Vreau sa cumpar un laptop. Buget limitat, aproximativ 1500 ron.


Rezolvat. Pana la urma am cumparat Laptop Acer Aspire 5732Z-4855 cu procesor IntelŸ PentiumŸ Dual-Core T4300 2.1GHz, 4GB, 250GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, Negru, Resigilat ........... la pretul de 1700 lei. Am depasit putin bugetul propus, dar e ok.
Multumesc celor ce au postat in acest topic.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@DB77AAA sa-l stapanesti sanatos fara probleme.Probabil ai office200* versiunea trial(valabil 60zile),da-mi un PM cu adresa ta de e-mail daca vrei sa-l activezi gratuit(legal,pe pagina microsoft);activarea include update la versiunea 2010.
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.Singura solutie e sa cumpar altul Sad
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@ moldovan_nicu74 : daca datele nu is importante , poti incerca sa ii dai un format si cu Partition Magic
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut la Selgros stick de 8GB cu 80RON. Chiar nu merita sa-ti mananci nervii si timpul cu unul care nu mai merge. Si oricum, la ce preturi au le poti considera consumabile. Daca te tine un an poti sa fii multumit.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema cu un harb de calc. din cand in cand, in timpul functionarii si de cele mai multe ori cand ii dau drumul, ingheata. adica nu face nimic, nu raspunde la nici o comanda. ii dau restart si de cele mai multe ori merge bine.

procesor amd athlon 64 2800+, merge pe la 1800
ram 512
hard cam fara loc pe el

eu banuiesc hardul plin si ramul insuficient. alte parere?

multam anticipat.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Formateaza-l si pune un nou sistem de operare cu mai mult spatiu. Pana una alta fa o defragmentare si mai curata partitia cu sistemul de operare.
  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
moldovan_nicu74 a scris:Am si eu o problema cu un stick marca KINGSTON in sensul ca nu mai vrea sa se deschida.Daca ii dau sa-l deschid imi apare mesajul ca nu e formatat si am 2 optiuni:sa-l formatez sau nu.Daca dau optiunea nu fereastra respectiva se inchide dar nu se intampla nimic altceva,adica stick-ul nu se deschide,iar daca ii dau sa-l formatez imi spune ca discul este protejat.Intrebarea mea este daca se ma poate face ceva cu acest stick sau nu.Nu maintereseaza neaparat recuperarea datelor de pe el ci sa-l fac sa mearga daca se mai poate.Astept parerile voastre,multumesc.


Am avut si eu aceeasi problema cu stick-ul meu , imi aparea ca este protejat , si am rezolvat-o pana la urma cu un programel care iti formateaza stick-ul ... Se numea ceva de genu' Repair ...
O sa-l caut si o sa-l pun pe forum imediat ce il gasesc ...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:salutare. am si eu o problema cu un harb de calc. din cand in cand, in timpul functionarii si de cele mai multe ori cand ii dau drumul, ingheata. adica nu face nimic, nu raspunde la nici o comanda. ii dau restart si de cele mai multe ori merge bine.

procesor amd athlon 64 2800+, merge pe la 1800
ram 512
hard cam fara loc pe el

eu banuiesc hardul plin si ramul insuficient. alte parere?

multam anticipat.

Memoria RAM e suficienta(ma refer la Windows XP).Iti recomand la reinstalarea windows-ului sa faci o partitie separata de 15-20Gb si sa eviti folosirea versiunilor sp3 build2752(sunt pline de bug-uri).
Ce sistem de operare folosesti acum si cat spatiu liber mai ai pe hdd?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR