Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • aioanei alinu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare baieti..as dori sa imi cumpar un vectra c modelul gts si nu prea sunt hotorat la ce motor se optez..si la transimisie..as prefera automata dar nu stiu nimic de cutia automata de la opel...am de ales intre 2.2 dti si 2.2 benzina...va rog sfatuiti-ma si pe mine...ce sa aleg....in special cei care au vectra..o zi placuta
Skip ads

  • nmugurel2003

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut, eu am de aprox. 4 luni un GTS cu 1,9 cdti de 150 CP. E beton motorul, daca il prinzi eu zic sa-l iei!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pot spune ca GTS-ul este un model deosebit ...ca si motorizare 2.2-ul benzina va consuma mai mult decat cel diesel...
Dar poti opta si pt un motor de 1,9...120 sau 150 cp....cat despre cutiile automate nu stiu prea multe..
Eu am masina din semnatura (o poti vedea si la garaj) de 1 an si 4 luni....super multumit de ea
  • menixflo

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La fel spun si eu ca GTS-ul e o masina cu care nu te faci de rusine nici estetic nici la performante. Am si eu un GTS din 2003, 2.2 DTI, de aproape un an de zile si pot sa spun ca pana acum nu m-a facut de ras. La autostrada nu prea sta nimic in fata lui iar pe bulevard cam intoarce lumea capul cand trec cu el. Masina este full option cu piele, navi , xenon, roti pe 17", folie omologata, etc.
Acum sa termin cu laudele si sa zic si anumite parti proaste;
- la drum de tara incepe sa paraie pe la incheieturi (bord, fete usi). Ce mai! Mult plastic.
- piese scumpe,
- multa elctronica si nu prea se pricepe nimeni,
- motor pe lant destul de zgomotos,
- probleme cu EGR-ul,
- nu gasesc cd. de navigatie nicaieri si din spusele colegilor de pe forum nici nu voi gasi degraba.
Cutia mea de viteze este manuala si o recomand (eu vreau sa conduc masina nu sa ma conduca ea pe mine).
Despre consum poate nu o sa ma crezi dar nu a trecut niciodata de o medie de 7.5 la 100 de km.
In concluzie raportat la calitate - pret, e ok si o recomand.
Skip ads

  • aioanei alinu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Momentan am un astra g din 2001 2.0 dti stiu k nu consuma mult..am mers cu un omega de 2.2 dti si merge f bine motorul..suspensia este sport?si totusi dak are cineva cutie automata astept un raspunS!
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
De ce doresti neaparat GTS? Consider ca modelul cu haion este mai pretentios pentru drumurile noastre in sensul ca produce zgomote. Eu zic sa te orientezi catre o Vectra C 1.9 cdti de 120 CP (motorul are mai putine probleme decat cel de 150 CP si consuma mai putin) si ii faci o remapare la Maiandrei, iar rezultatul este urmatorul: consum excelent fata de 150 CP GTS si poti "sa dai fum in nas" la un 150 CP fara remapare, oricand. Cat despre cutia de viteze, se stie:manuala 6 rapoarte. Sunt de acord cu Menixflo: tu trebuie sa conduci masina, nu ea pe tine.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@menixflo...piese scumpe? Shocked
-motor zgomotos? asculta-l pe 1.9...ca mare diferenta nu e...sa nu mai vb de lant-curea...cheltuiala in plus
la partea electronica iti dau dreptate prea multi senzori...dar se gasesc cunoscatori..
la fel si plasticele de pe ea un pic zgomotoasa...dar am vazut marci si mai zgomotoase...
am 133.000k EGR-ul in perfecta stare de functionare....
In concluzie nu este o masina rea ...dar parerile sunt impartite
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
[quote="ITA"]De ce doresti neaparat GTS? Consider ca modelul cu haion este mai pretentios pentru drumurile noastre in sensul ca produce zgomote.

De unde stii cat zgomot face hayonul? probabil daca ai tu o cutie de scule inutile in portbagaj...sau umbli offroad...
Varianta cu hayon este de 1000 de ori mai utila decat cea cu 4 usi... deci o recomand din toata inima.

stima
Skip ads

  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
calin1945:
"De unde stii cat zgomot face hayonul? probabil daca ai tu o cutie de scule inutile in portbagaj...sau umbli offroad...
Varianta cu hayon este de 1000 de ori mai utila decat cea cu 4 usi... deci o recomand din toata inima."

Salutare, Calin. Am avut si modelul A si modelul B cu haion si nu am fost foarte multumit de zgomotele placii din spate. A trebuit sa lipesc burete autocolant (pentru tocarie) si tot mai facea zgomot, in rest masinile mergeau si functionau super. Mentionez ca masinile nu erau rable si la timpul respectiv aveau maxim 3 ani vechime iar eu la masini fac revizii totale de 2 ori pe an (primavara si toamna). Aceasta este parerea mea, poate au avut numai masinile mele problema aceasta. O zi buna Calin si scuze daca te-am deranjat.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ITA,

Nu era vb ca m-ai deranjat, eu am o vectra GTS de 4 ani si inca nu se aude nimic din spate, in alta ordine de idei sunt destule persoane care au mentalitatea indusa in eroare, din auzite stiu ei ca nu-i bun hayonul, imi pare rau ca ai avut experiente neplacute. Poate opel a invatat sa faca mai bine tabla care acopera portbagajul

Sa ai o zii buna si drum bun oriunde ai merge.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La partea cu haionu te sustin nu suna deloc si char am umblat cu ea pe drum de munte adica numai piatra.
La un motor de 1.9 fata de 2.2 platesti mai putin asigurare,casco,impozit in rest ce sa mai zic cred ca ai primit destule sfaturi mai sus dar cel mai mult conteaza sa alegi ce iti place.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La faza cu haionul chiar daca mai face zgomot se remediaza foarte simplu ....ca doar nu e supernova Very Happy
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:La partea cu haionu te sustin nu suna deloc si char am umblat cu ea pe drum de munte adica numai piatra.
La un motor de 1.9 fata de 2.2 platesti mai putin asigurare,casco,impozit in rest ce sa mai zic cred ca ai primit destule sfaturi mai sus dar cel mai mult conteaza sa alegi ce iti place.


Sebi, o mica corectie, la casco nu se tine seama de motor, doar de valoarea asigurata a masinii.
La RCA din pacate se tine seama... ca parca cu o masina de 1.2 nu poti face pagube.. subiect enervant.

bye
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:La faza cu haionul chiar daca mai face zgomot se remediaza foarte simplu ....ca doar nu e supernova Very Happy

Chair si la supernova se remediaza montand cui de solenza. Cool
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy Romanul inventeaza orice
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aioanei alinu a scris:Momentan am un astra g din 2001 2.0 dti stiu k nu consuma mult..am mers cu un omega de 2.2 dti si merge f bine motorul..suspensia este sport?si totusi dak are cineva cutie automata astept un raspunS!




Cutia automata e super....
numai ca la noi se sperie Romanu cand aude de cutie automata..
numai ce-i care nu au condus asa ceva nu stiu..
auzi tu!Tu trebuie sa conduci masina nu ea pe tine.. Laughing
Ita ..Menixflo voi ati condus vreodata o masina cu cutie Tiptronic? adica si automata si manuala?
Alinu... daca doresti mai multe informatii trimite-mi id. tau de mess. pe PM. si vb..
toate bune..
  • menixflo

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sincer da (am avut o masina de teren si o limuzina) ambele cu cutie automata si referitor la condusul confortabil sunt OK , dar la un condus mai sportiv le prefer pe cele cu cutie manuala. Si e o vorba " Gusturile nu se discuta".
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
Sebi, o mica corectie, la casco nu se tine seama de motor, doar de valoarea asigurata a masinii.
La RCA din pacate se tine seama... ca parca cu o masina de 1.2 nu poti face pagube.. subiect enervant.


Este vorba de poluare si nu de pagubele pe care le poti produce cu un motor mai mare Embarassed
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si ce legatura are poluarea cu RCA-ul?
Si chiar daca ar avea ce legatura are poluarea cu capacitatea motorului? De ex un motor non euro (ex de dacia 1310 de 1.3 L) produce mult mai multe noxe decat un Euro 1,2,3,4 mai mare (ex Z22SE care are 2.2 L)
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mafi0tul a scris:
calin1945 a scris:
Sebi, o mica corectie, la casco nu se tine seama de motor, doar de valoarea asigurata a masinii.
La RCA din pacate se tine seama... ca parca cu o masina de 1.2 nu poti face pagube.. subiect enervant.


Este vorba de poluare si nu de pagubele pe care le poti produce cu un motor mai mare Embarassed


Apropo care-i legatura? Cred ca nu ai citit tot topicul....

Ca bin ezice TITRO.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR