Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Datorita unor probleme trebuie sa schimb motorul z18xe. Momentan nu am gasit decat unul de Vectra 2002 X18XE. Daca poate careva sa imi zica daca se pot inlocui direct fara probleme! Am inteles ca diferentele de X-Z este de euro. Chestiune e urgenta, as dori un raspuns la fel de urgent! Multumesc
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si daca stie careva situri .de cu motoare... l-as ruga sa posteze!
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
diferentele sunt mai multe din cate stiu eu, una dintre ele este ca z18xe are acceleratie electronica iar x18xe are acceleratia pe cablu...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bre voi ma speriati...
intii zice bertone ca i-a murit motorul z18xe (si povesteste ce-a patit cu astia de la dealer...)
acu zici tu ca are niscai probleme

la ce sa ma astept oare???? Shocked Rolling Eyes
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@ana-diferenta intre cele 2 motoare, exceptand pe cele de ordin mecanic, este ca Z e Euro 4 , iar X este Euro 2. Chiar daca il pui pe masina nu o sa il omologheze RAR-ul si implicit nu o sa mai poti vinde masina. Cauta un Z18XE deoarece alta sansa nu ai.

PS:sunt o gramada de motoare prin De care asteapta stapan si mai bine iti aduci unu de acolo decat sa iei de pe aici.Sau cauta prin dezmembrari, ori masini lovite.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Un site despre motoare si nu numai sh: http://www.secondhand-engine.com/index.htm
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pt. a fi mai expliciti se poate monta orice motor din aceasi clasa de poluare si nu neaparat Z18XE.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@inginerul te rog daca poti sa imi zici exact ce tipuri de motor as putea sa pun. Merge si diesel?
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... motoare cu "Z" in fata au euro 4 sau CDTI la diesel tot euro 4 . Daca treci pe "seria X" - euro3 vei avea de facut modificari destul de importante . Mai bine cauti in germania sau la vre'un asigurator in Romania o masina/epava rasturnata cu motorul care'ti trebuie .
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
iso a scris:... motoare cu "Z" in fata au euro 4 sau CDTI la diesel tot euro 4 . Daca treci pe "seria X" - euro3 vei avea de facut modificari destul de importante . Mai bine cauti in germania sau la vre'un asigurator in Romania o masina/epava rasturnata cu motorul care'ti trebuie .


Iso nu vreau sa te contrazic dar X e Euro 2. Iar masini pe benzina care sa aiba Euro 3 nu sunt decat cele pe motorina respectiv Y. Z reprezinta Euro 4.

@ana-Ideal ar fi sa pui un acelasi motor pentru ca difera daca pui unul mai mic sau mai mare si prinderile de motor, respectiv electrica.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Florinike, Y nu inseamna neaparat diesel; exemplu Y16XE de la Astra G si Vectra B si Y26SE de la Vectra B(as vrea eu Crying or Very sad ) si Omega B
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ANA_V a scris:@inginerul te rog daca poti sa imi zici exact ce tipuri de motor as putea sa pun. Merge si diesel?

In principiu merge si diesel; posibilitati: Z16SE, Z16XE, Z18XEL, Z18XE(normal...) iar diesel Y17DT sau Y20DTL. Am sarit Z22SE si Y20DTH pt. ca am impresia ca ai cutie de viteze F17; altfel ar merge si ultimele 2 dar cu tot cu cutie.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit in DE motor. Cu vreo 80 minute de convorbiri internationale am rezolvat tot la un pret mai mult decat acceptabil, avand in vedere ca e tot motorul. Si dupa cum mi-au zis si aia din Germania:

Motoarele cu X, respectiv X18XE este EURO 2. Este identic ca mecanica cu Z18XE, singura diferenta este acceleratia care este cu cablu.
Motoarele diesel sunt EURO 3 si e prea mare costul pt a-l punela mine. (schimbari de planetare, cutie si nu mai stiu ce)
Motoarele Z sunt EURO 4 si acceleratia este pe "motoras" (dupa cum a zis ala). Probabil se referea la electronic.

Citind tot acest thread se poate remarca ca ceea ce mi-au zis aia din Germania a fost deja spus in proportie de 100% de useri de pe acest forum. Deci, userii de pe acest forum formeaza un INTREG plin de informatii utile si sunt mai mult decat incantata, desi am destule probleme. Sunt activa si pe alte forum-uri, dar acesta e distantat cu mult la capitolul informatii UTILE si mai ales REALE.

Punand punct la acest thread, vreau sa spun ca am sunat la reprezentanta OPEL TIMISOARA - AUTOGLOBUS si am intrebat diferentele dintre motoarele X18XE si Z18XE si evident ca NU AU STIUT!

Rusine!

Sa auzim numai de bine!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mai e o mica diferenta care poate creea probleme: Z18XE are 2 sonde lambda adica inca una dupa catalizator.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai motorul ce l-am gasit este tot Z18XE, nu vine cu tot cu sondele alea lamda?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Tb. sa intrebi cu ce vine. De ex. poate sa nu aiba cu el nici macar ECU-ul. Daca ne-ai povesti ce ai patit si de ce schimbi motorul cu totul poate am putea sa te ajutam mai mult...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai romanul de la care am cumparat masina a scos mufa de la ulei, aia ce merge la computerul de bord, si nu mi-a aratata ca nu am presiune, si implicit am mers fara ungere la motor 5 mi km si s-a dus vibrochenu si alea din partea de jos a motorului. Nu stiu mecanica, ala a zis pe scurt LINIA. Aici la opel mi-au cerut 80 mil sa o schimbe. Motorul de care vorbesc este de pe o vectra 1.8 injectie din 2002, ala din Germania a zis ca tipul motorului este Z18XE. A zis ca este doar motorul. Vineri mere cineva sa mi-l aduca, daca imi spui tot ce trebe sa cuprinda motorul ca sa functioneze, am sa sun sa intreb daca este echipat complet. Nu ma mai chinui cu diseluri si frectii ca nu mai am nervii necesari.

Multumesc!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am inteles. In cazul asta nu e nici o problema, o sa ai tot ce iti trebuie, schimbi doar "fierul"...Iti tb. totusi un meserias sa faca toate conexiunile electrice bine si eventual cu un tester la indemana ca sa vada ce a mai uitat sa faca pe parcurs.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sondele lambda daca nu sint defecte pot fi recuperate de pe motorul vechi fara probleme , cel mai probabil vei primi sonda lambda de pe galeria de evacuare daca va veni cu tot cu galerie .


ECU daca este functional la motorul vechi trebuie sa functioneze si cu motorul care vine din Germania , daca vine ca bonus nu trebuie refuzat . Wink
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Deci sa cer:

Motor, ECU, Galerie de admisie?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR