Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am cautat in toate paginile de aici dat nu am gasit nimic referitor la problema mea.
Voi incerca sa povestesc cat mai in detaliu pentru a putea primi informatii corecte.
De cateva ori pe an trebuie sa fac drumuri la Bucuresti pentru a merge la control la inima cu fetita mea(a fost operata la 1 si jumatate).
Sunt din Galati si prefer traseul prin Slobozia apoi pe A2 pana la Bucuresti. Problema intervine in momentul cand intru pe A2, dupa 20-30 km de mers cu peste 120km/h acceleratia se taie brusc. Adica, daca apas pedala, motorul se tureaza dar masina parca nici nu ar fi in viteza. Viteza masinii scade pana pe la 80-90km/h apoi la apasarea pedalei se accelereaza din nou. Daca tin pedala apasata constant si maresc viteza se intampla din nou. Ca sa reusesc sa ajung la destinatie trebuie sa apas si eliberez foarte des. Ridic viteza pe ceas cu 10km apoi o las sa scada cu 10km. Cam asa se intampla de fiecare data cand depasesc 110-115km/h. Am achimbat sonda lambda(trebuia), esapamentul {intermediara, finala si piesa antivibratii(am uitat cum se numeste)}, curatat EGR. Filtrele le schimb periodic pe toate. Se comporta ca si cum nu ii convine ca merg cu 120km/h. La tester nu spune nimic rau, toate ies bine. Sad
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
simptome de ambreiaj care este pe duca
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa lasi busonul de la rezervor deschis, am avut si eu aceeasi problema, s-a rezolvat problema in timp singura
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
As mai avea o intrebare daca tot mi-ai adus aminte de rezervor. cand ii fac plinul, daca depasesc limita rezervorului, imi curge benzina pe jos. E normal sa dea afara surplusul?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Colegu' daca se tureaza motorul si viteza nu creste corespunzator atunci patineaza ambreiajul, rezolva problema cat de repede pentru ca te lasa'n drum intr-o zi mai stiu vectre care faceau la fel pana cand s-a decalit si crapat si volanta.Lasa alte reparatii vezi cu ambreiajul cum sta treaba.Verifica inainte sa dai cutia jos totusi cum se prezinta nivelul la lichidul de frana ca este comun circuitul si sa nu se fi facut ceva ajustari pe la pedala de ambreiaj daca nu-i nimic in neregula acolo ,ai de dat o cutie jos si pus la loc.
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Colegii multumesc de sfaturi. @mecaNIK motorul nu se tureaza fara sa apas eu pedala, dar dupa ce depasesc viteza de 120 se taie acceleratia si incerc sa accelerez din nou nu ma lasa pana nu ajunge la 80-90 km
(nu ma lasa in sensul ca motorul se tureaza la apasare dar nu prinde viteza) . O sa verific minutios ce mi-ai spus tu si va tin la curent. Dar inca sunt deschis la discutii, caci numai asa pot verifica si altele.
Va multumesc.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Ce turatie ai la 120km/h? La ce turatie ai cuplul maxim?
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu am stat niciodata sa ma uit cu atentie sa iti pot spune exact, dar este peste 4000.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Cum spun si colegii... Daca tu tii turatia la 4000 si vitezometrul coboara spre 90km/h... Ceva nu isi face treaba ca sa transmita miscarea de rotatie de la vilbrochen la cutie/roti. Tot ambreiaj zic si eu. Fa proba clasica pt ambreiaj, pe loc sau la bordura.
Cu treapta 4 face la fel la 120 km/h?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sigur nu ati inteles ce a spus omul, cand merge cu masina pe autostrada cu 120km/h, la un moment dat I se taie benzina si masina intra in frana de motor, el apasa pe pedala de acceleratie iar masina nu se tureaza, pentru ca e oprita benzina spre injectoare.
Aceeasi problema am avut-o si eu acum 3 ani cand am cumparat masina, singura varianta era sa scot furtunul de la supapa de recirculare vapori sau sa las busonul de la benzina desfacut, se creea vid sau presiune in rezervor.
Toata lumea spunea ca e de la canistra carbon, am desfacut canistra si ce sa vezi era ca si noua , in timp si-a revenit singura si nu mai face asa.
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Taxi43edy scuze ca te contrazic, am scris ca motorul se tureaza dupa ce mi se taie acceleratia. Problema sigur nu e de la pompa caci dupa ce mi se taie acceleratia motorul functioneaza la ralanti si se tureaza normal la apasare de pedala. Problema e ca toate astea se intampla in timpul mersului la 120 la ora si masina fiind pusa in viteza 5.
Ma intreba cineva mai sus de cuplul maxim, nu stiu sa explic cand este cuplul maxim si cand nu e, imi cer scuze dar nu stiu prea multe de mecanica auto. Din aceasta cauza va scriu caci, sigur sunt si oameni bine intentionati care pot ajuta cu un sfat bun.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ai cutie manuala sau automata?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La urmatorul drum sa faci un filmulet cu telefonul
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Pana la urmatorul drum e f simplu sa verifice ambreiajul prin cele 2 metode... Asa stim ce inlaturam/eliminam, din cauze. bafta!
  • zvety

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
O sa fac proba la bordura si va tin la curent.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR