Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alecx

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z13DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@dan: am citit, recitit de fapt acel topic cu uleiul. din ce se vorbea acolo, fiecare avea masina de cateva zeci de mii de km. masina mea inca nu a venit, dar vreau sa o tratez cum se cuvine - din pacate nu cunosc nimic despre masini, in afara de unde se baga uleiul si alte chestii minore - m-ar interesa mai mult daca este bine sa folosesti de la inceput ulei 0W40 avand in vedere ca este masina noua. citeam undeva ca poti folosi in primii 100.000km acest tip de ulei sau pana cand incepe sa curga - este adevarat?


@serg: trebuie sa gasesti si un dealer care sa ia doar manopera pe revizie, nu dublu cum fac hotii aia
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alecx :
http://www.castrol.com/cast...contentId=7027069
sau
http://www.mobil.com/Canada...Mobil_1_0W-40.asp
Le cunosc si merita, altele nu comentez
  • alecx

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z13DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
multumesc
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
serg a scris:
si totusi am luat preturile consumabilelor originale de la un importator de piese rezultatul e acesta

55 filtru ulei
47 filtru aer
113 filtru motorina
55 filtru polen
135 ulei
________

405 RON

am intrebat si au spus daca vii cu consumabilele tale ora de manopera este dubla adica 132 RON *3 396

deci 396+405=801 RON o diferenta de 300 RON

cei de la opel au filtrul de motorina foarte scump si au motivat ca le vine toata piesa si nu inlocuiesc doar cartusul.




Unde ai gasit tu preturile astea ?
Skip ads

  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
de ce?

la un importator din SIBIU. Totusi pretul la filtru s-ar putea sa fie mai mare. dar nu exagerat.
am scris si la opel romania si mi-au directionat mailul spre GM care mi/au cerut informatii despre dealerii de la care am preturile acelea exagerate.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu am sunat azi la opel west oradea si mi-au spus ca revizia de 15k la o corsa d 1,3 cdti costa maxim 650 ron.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mda ... se pare ca aici in buc astia pun adaosuri mari ... Sad
  • nova

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca utilizati programul de pe site (www.castrol.com) o sa gasiti ca recomanda pt 1.3 DTH uleiul EDGE 0W 30.

Castrol EDGE 0W-30 4L ..... 206,80RON (un ulei foarte scump!)

Vascozitate: SAE 0W-30

Performante: ACEA A3/B3/B4, API CF, API SM

Aprobari: MB 229.3/229.5, GM-LL-A-025/GM-LL-B-025, VW 502.00/503.01/505.00, BMW Longlife-01
Skip ads

  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la 6300 am schimbat uleiul, am bagat 3 litrii esso turbo diesl 5 w 40, pret cu manopera 110 ron.
  • erwinrommel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de ce asa devreme, cat ulei mai era in motor si de unde este ideea cu ulei esso?
Cum de au intrat numai 3 litri? Baia de ulei parca e mai mare....
Multumesc mult.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
asa devreme pentru ca normal , la o masina dupa rodaj este necesara schimbarea uleiului deoarece datorita frecarilor mari pot exista impuritati si pilitura de materiale care sunt in componenta pieselor in miscare ale motoarelor;
in motor erau fix 3 litrii de ulei; de retinut ca nu am schimbat si filtrul din motive subiective(in baia de ulei intra 3,2 l)
am pus esso deoarece:
1. indeplineste norma GM-LL-B-025
2. am completat pe la 2000 km cu 200 g aceeasi marca si am zis sa iau tot din acesta ca sa mai am de completat in caz ca...
3.e un ulei cu pret accesibil, produs de aceeasi corporatie care face MOBIL 1
4. nu avea rost sa bag ulei mai scump deoarece il tin cam 8k
5. nu am gasit ulei GM 5w 30
  • alecx

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z13DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@nova: din pacate nu au modelul corsa D, oare este acelasi motor cel de 1.3 90CP Z13DTH de pe corsa D cu cel de pe corsa C Z13DT? poate au mai schimbat ceva pe acolo, prin partile esentiale
Skip ads

  • nova

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu m-am uitat dupa model ci dupa tipul motorului si l-am gasit pe Astra H (este acelasi motor). Idea
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nova si alecx subiectul trateaza costuri intretinere !
La Noua Corsa v-am lasat sa va faceti de cap pe 107 pagini la celelalte subiecte nu va fi asta.
Multumesc de intelegere, poate cititi REGULAMENTUL,
Dan

  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mely a scris:eu am sunat azi la opel west oradea si mi-au spus ca revizia de 15k la o corsa d 1,3 cdti costa maxim 650 ron.


eu am cred ca am intrebat de 8 ori despre costuri. doua raspunsuri au fost de 500&600RON,restul de 1000&1100. IN CONSECINTA am intrebat la piese de schimb la reprezentante din SIbiu si Bucuresti, peste tot, si pretul la un filtru de motorina pentru motorul Z13DTH este de 500RON.
eu cred ca cei care ti-au spus tie nu stiu ce vorbesc, cum e de asteptat. eu m-am convins deja. pretul e cel pe care vi l-am spus mai sus pentru o reviyie completa /1100/
am scris si la GM care au intrebat de unde am luat ofertele si probabil o sa imi raspunda, sper. Raspunsul lor o sa il pun si pe forum.
Sfatul meu e sa va documentati bine.
mie si cand am cumpart masina nov2006 livrata in mar 2007 mi-au spus despre o reviyie de max 500&600RON.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
azi am fost si la ecomax in cluj si am intrebat-o pe o tanti de acolo, care si ea are corsa d 1,3 cdti cat costa revizia la 15k. A verificat in calculator si mi-a spus ca e 178 euro. Iam spus ca la bucuresti o revizie e 1000 ron. Ea mi-a spus ca nu se poate, ca poate se schimba filtrul de particule diesel si de-aceea e asa scump.
  • alecx

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z13DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pai filtrul de particule diesel nu este optional? si costa ceva gen 300 euro, parca asa imi aduc eu aminte

cred ca mai degraba este o mare dezinformare, zvonuri..... de fapt sper asa.

poate zice cineva exact cat l-a costat o revizie de 15000 facuta mai acu spre vara
  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mely a scris:azi am fost si la ecomax in cluj si am intrebat-o pe o tanti de acolo, care si ea are corsa d 1,3 cdti cat costa revizia la 15k. A verificat in calculator si mi-a spus ca e 178 euro. Iam spus ca la bucuresti o revizie e 1000 ron. Ea mi-a spus ca nu se poate, ca poate se schimba filtrul de particule diesel si de-aceea e asa scump.


eu nu vb de filtru de particule. eu vb de filtru de motorina care mi+au spus ca e 500RON. de fapt am insirat toate preturile mai sus totusi am intrebat pentru motorul Z13DTH 66KW 90CP. poate e o diferenta. dar eu cred ca totusi pretul spus de tine ar trbui sa fie real, si as vrea sa fie. eu deja am intrebat in patru parti si am primit acelasi raspuns. m+am saturat. si o sa imi fac rost de filtul acela nenorocit pe care astia cer o caruta de bani.
  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
filtrul acela il are motorul de 1,7 de 125 CP
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mie asta mi-a spus tipa de la opel; oricum ea e doar consilier de vanzari. daca e asa sau nu voi stii abia peste 9k , atunci voi merge la revizie(aprox 2 -3 luni.).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consideri utila extinderea perioadei de garantie contracost
Da 25%
Nu 53%
Nu stiu / Nu ma pronunt 21%
32 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR