Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Am curatat ieri valva egr de la masina pentru ca masina nu prea mai tragea ,iar acum dupa curatare vad o imbunatatire in bine , dar nelamurirea mea e urmatoarea ... In timp ce desfaceam valva am observat ca teava aceea care se infileteaza in valva este astupata la celalalt capat . Atasez si o fotografie ca sa fie clar despre ce e vorba.




Vreau sa aflu daca este normal sa fie asa , sau daca a fost astupata intentionat de catre cineva.Mentionez ca este vorba de un Astra G , Y17DT , din 2002.
Multumesc tuturor . si astept pareri.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, nu e normal sa fie asa. Cineva ti-a anulat practic EGR-ul, mai exact aveai recirculare gaze arse 0. E de bine daca anuland "dopul" motorul merge mai bine... la multi e invers.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu n-am inteles daca masina merge mai bine dupa ce ai destupat teava sau dupa ce ai curatat doar EGR-ul. Daca doar ai curatat EGR-ul, nu vad cum ar putea sa mearga mai bine.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Logic ca a scos blindul , ca altfel nu s-ar mai fi simtit nici o diferenta in mers . Si pentru cetin : nu nu era normal sa fie astupata . Asa cum a spus si colegul de mai sus ai avut valva EGR anulata . Sper ca ai verificat daca e buna membrana EGR-ului ca altfel ,ai cam muncit degeaba
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Am fost plecat cateva zile si nu am mai reusit sa scriu pe forum despre problema mea. Revin acum cu detalii....
Initial cand am curatat valva nu am scos acel "capac" pentru ca nu stiam daca e normal sa fie acolo sau nu ... Acum dupa ce am citit raspunsurile voastre , am scos capacul si am observat ca masina trage mai bine ... Nu inteleg de ce respectivul de la care am luat masina a anulat EGR-ul , cand valva este buna, nu e blocata acea tija si membrana este buna.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
fan_florea a scris:Logic ca a scos blindul , ca altfel nu s-ar mai fi simtit nici o diferenta in mers .

Se pare ca nu e asa de logic. Exact cum banuiam, efectul placebo.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:
fan_florea a scris:Logic ca a scos blindul , ca altfel nu s-ar mai fi simtit nici o diferenta in mers .

Se pare ca nu e asa de logic. Exact cum banuiam, efectul placebo.


1-0 pentru tine ! Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR