Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil dinamometrul ala a aratat niste cai in plus. Nu are cum sa aiba 17 cai in plus fata de ce spune fabrica motorul ala. Daca ar avea 137 de cai standard ar avea si performante similare cu alte motoare de 140 de cai, dar nu are.
1400 E e prea mult cu toata garantia lor. De banii aia iei direct un motor mai mare.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma refeream la o masina cumparata acum 2-3 ani, care acum are 48.000 km si a iesit din garantia producatorului.
Se baga cineva sa-mi dea 30 CP in plus si 100.000 km in 3 ani garantie la motor si tren de rulare?

Asta era ideea....
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca nu se baga nimeni... e ca si cum ai cere garantie unui doctor ca traiesti inca 30 ani fumand 5 pachete de tigari pe zi si band 4 cafele mari.

Orice remapare sau cip tuning la motor presupune anumite riscuri. Unele piese componente nu sunt gandite sa functioneze in noii parametrii, etc.

Vrei performanta, o obtii avand riscuri in detrimentul fiabilitatii.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:1400 E e prea mult cu toata garantia lor. De banii aia iei direct un motor mai mare.

Asta se poate numai la marcile middle. De exemplu diferenta dintre 530d si 535d e mult mult mai mare.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Astazi m-am intalnit cu cineva care se ocupa de tuning. Primul lucru pe care l-a aratat a fost dezamagirea ca harta lui e mai tare. Asta vrea toata lumea, putere cat mai mare. Oare cati din tunerii autohtoni fac o verificare tehnica a masinii? Dar cum nimeni nu il poate obliga sa plateasca un motor de cateva mii de euro crapat de ce sa o faca? Daca s-ar face verificarea tehnica ca la tunerii din Vest mai mult de 90 % din masinile de la noi nu ar mai avea nici macar dreptul de a circula pe strada. ITP-ul periodic de la noi e floare la ureche.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daniel, ai un fișier cu BZKU-ul ne-tunat ? sau ... orice fișier de X16XEL stock ? please.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Electronistul,cand ma intorc acasa o sa ti-o trimit pe cea citita de pe masina mea. O sa ti le trimit si pe alea modificate ca nu e bine sa se rasfranga asupra unui om ce au facut altii. Imi pare rau.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-am jucat cu multe softuri de y17dt si y20dth. Sunt dispus la schimburi.

mess ID: djtaotao
Skip ads

  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mai putem adauga pe lista disponibilitatii free si fisierul stock si remapat (de catre o firma de profil) ptr. Astra G-Z17DTL.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu cateva fisiere remapate de opel, le-am luat de pe un site (costa cam 15euro o harta dar s-a rezolvat free pana la urma).
pt y17 dt Astra G am varianta DLCC dar din pacate nu e testata (inca nu am interfata de remapare, astept un semn de la un coleg de forum) dar e mai de incredere sa zic asa decat cele luate dupa torente deoarece pe site-ul ala se platea pentru harti ECU, daca va trebuie cereti pe PM

Sper sa ma ajutati cu ceva raspunsuri:
1. Se potrivesc hartile de ecu de la o vesiune de software la alta fratele meu are DMRW si eu am DLNH (versiuni de software la y17dt)? harta de injectie e diferita sau e la fel?
2. Am ceva nelamuriri in legatura cu sistemul de injectie la y17dt, dupa cate stiam sistemul de injectie este delphi delco dar mai nou am auzit ca ar putea fi BOSCH EDC15 (care nu poate fi citit cu o interfata normala de remapare)
3. Cu ce interfata as putea citi si scrie softul la un y17dt? un galeto 1260 e de ajuns? KWP2000+ sau altceva? dvs ce folositi?

Si eu sunt unul din cei care prefera sa incerce sa faca cu mana lor un lucru, decat sa dea bani la altii. O interfata de remapare e pana intr-o suta de euro, iar o remapare costa dublu.
Sunt la inceput cu documentarea, am ceva nopti nedormite cu ochii in laptop Very Happy
Multumesc
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@realcriss - Nu ti-as recomanda deloc sa incerci sa-ti pui harta primita de la cineva de pe net pe care nu-l cunosti deloc, exclus torente si CD-uri. Exista posibilitatea sa-ti trimita un fisier de pe alta masina sau mai stiu eu ce minuni.
Merita sa incerci doar cu softul tunat luat de pe o masina "donatoare" care are acelasi motor si aceasi serie ECU.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Hartile se compara intre ele. Chiar si opcom poate sa-ti dea cateva detalii despre harta din ecu. Normal ca daca ai o harta aceiasi versiune cu ce ai pe masina este safe. Preferabil totusi un backup.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum spunea si DB77AAA e bine, oricat am fi de siguri, sa citim harta originala a masinii. Ca sa poata fii rescrisa la nevoie. Un pic de vointa si timp si se rezolva toate.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru realcriss Wink


  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stefan, de unde e luat tabelul ala? Mersi mult. Wink
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, vad ca nu a mai postat nimeni nimic de mult timp pe-aici. Eu sunt Stan Patitul, am rescris ECU cu o mapa de la cineva, care promitea 160cp. Dezamagire maxima, masina se comporta exact la fel asa ca am rescris softul initial. Acum, dupa ceva timp, mi-a picat pe mana o interfata de tuning si am zis sa ma mai joc putin. Am scris iar o fila modificata care zicea ca are si EGR OFF si am facut un test. Am scos mufa de la egr sa vad daca imi da ceva erori, bineinteles ca a dat. Acum intrebarea mea este daca exista varianta ca fila chiar sa fie modificata pentru egr off si sa fie altundeva problema. La fel si cu lipsa de putere, o fi buna fila si nu e buna masina? Masina merge perfect, nu are erori stocate, martori aprinsi etc. Cu softul ei original trage foarte bine, nu are sunete improprii, nimic sa ma duca cu gandul ca ar fi de la mine problema. Pe de alta parte, din 4 file chiar niciuna sa nu fie potrivita pentru masina mea?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De obiei ce este gratis nu face doi bani, corect ?
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da, buna logica, pentru 30 minute sa ceara atatia bani?, si medicul chirurg care iti salveaza viata, sa ceara atatia bani pentru o operatie care dureaza 2 ore ? si mie mi se intamla sa ma intrebe un client, de ce costa asa mult instalarea unui sistem de alarma ? ca dureaza doar 4 ore, pai daca e asa simplu, face domne voi si remapari ca nu va costa nimic !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR