Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • george.mares

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am probleme cu motorul y22dtr 2.2l 92kw 220.000km 2003
Acum doua saptamani, dupa jumatate de autostrada Buc-Ct cu viteza intre 140-180km/h am sesizat ca a inceput sa "bata" ceva...zgomot ca de tacheti la motor (in partea de sus).
Am fost la un service unde am facut proba cu alti tacheti,culbutori,axa cu came, desfacut injectoare si verificat sa nu bata vreunul - rezultatul: acelasi zgomot metalic...care este pronuntat parca la relanti, creste pe turatie si aproape dispare in treptele superioare la liber sau uneori chiar in sarcina.Se simte si usoara scadere a puterii...
Stiu ca acest motor este zgomotos, dar vreau sa mai mentionez ca avea si inainte de aparitia acestui "tacanit" un zgomot mai ciudat dat de distributie?! (am fost sfatuit la reprez sa schimb intinzatorul de la lantul de distributie si ce ar mai trebui atunci, la fata locului - totusi cand am desfacut capacul motorului si am verificat fermitatea lantului nu am sesizat joc sau ca ar fi slabit), credeti ca zgomotul de care vorbesc e dat totusi de uzura distributiei si ar trebui sa efectuez schimb?
Daca schimb distributie la acest motor, trebuie sa schimb si pinioane?Sau asta doar in functie de gradul lor de uzura?
Va rog,daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns ...
Multumesc,
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
george.mares a scris:Salutare tuturor,
Am probleme cu motorul y22dtr 2.2l 92kw 220.000km 2003
Daca schimb distributie la acest motor, trebuie sa schimb si pinioane?Sau asta doar in functie de gradul lor de uzura?


La cati km ai, ar fi de recomandat sa-i schimbi tot kitul de distributie si pinioanele.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ar putea fi si o uzura la supape si asta nu prea ai cum sa o vezi cu ochiul liber chiar daca scoti tachetii.
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te alarmez dar atentie la arborele cotit. Zgomot care il descrii apare inainte de ruperea lui . Se rupe la biela 2.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
de distributie poti sa nu-ti faci probleme, la acest motor este pe lant si nu cade chiar asa de usor; stiu masina care a venit cu 470000 si ultima oara cand s-a vandut avea undeva pe la 650000 si nu avea probleme cu distributia(motor y22dtr)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR