Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
va rog sa-mi spune-ti si mie cum se demonteaza blocul de lumini de pe un opel astra 1,7Dti din 2000....am reusit sa-i scot butonul , dar nu stiu mai departe ce trebuie facut .... am citit pe forum ca se folosesc doua surubelnite , dar sincer nu-mi dau seama cum.....
Skip ads

  • zuuup

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ajunge sa folosesti o singura surubelnita subtire si doua acuri . Bagi prin
gaura B surubelnita in gaura lamelei A si scoti lamela in interiorul blocului dupa care fixezi cu un ac. Repeti si pe partea cealalta fixezi tot cu un ac dupa care tragi blocul afara din bord . Vezi ca vine afara destul de greu poti folosi o surubelnita sa-l ajuti putin, numai vezi sa nu faci zgarieturi pe bord .
Bafta .
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri ...am sa incerc maine si sper sa reusesc... Rolling Eyes
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am incercat dar fara nici un rezultat ...nu vrea sa iasa .. Sad
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Butonul l-ai scos ?
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
butonul l-am scos simplu , dar mai departe nu am reusit ....am apasat pe cleme dar nu vrea sa iasa
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu apesi TRAGI ! Cel din stanga tragi spre dreapta , cel din dreapta tragi spre stanga , concomitent tragi si spre tine .
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am sa incerc din nou maine ...daca nu reusesc poate ma ajuta cineva cand ma intorc in Bucuresti
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sau introduci usor o surubelnita dreapta sub latura de jos a blocului de lumini, cu grija sa nu il zgarii. Faci o parghie apasand surubelnita si ar trebui sa iasa. Asa cu clemele m-am chinuit si eu prima oara, dar pe urma am aflat "shortcut-ul" Wink
  • cristop

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Prin tragerea clemelor merge cel mai usor si nu prin apasare cum scrie in cartea de service. Sunt niste urechi la marginea deschiderii in dreptul orei 3 si 9. Cu o agrafa mai groasa indoita le poti trage in afara si fixa cu ceva ca sa poti trage apoi comutatorul. Daca nu reusesti da-mi un mesaj ca sa ne vedem.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ionutz1971: ce-a mai usoara metoda de a scoate blocul de lumini, pe care am gasit-o, a fost sa folosesc 2 iglite (betele cu care se croseteaza si au un fel de carlige in capat). Cu ajutorul carligelor din capatul lor am reusit sa prind acele clame si sa scot blocul de lumini fara sa il zgarii
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
revin din nou cu problema demontatului blocului de lumini... daca este cineva care locuieste in militari , zona Lujerului si care poate sa ma ajute astept un semn ... din pacate nu am avut timp sa ma mai ocup si nu vreau sa mai insist eu cu demontatul sa nu stric ceva
Skip ads

  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema cu ajutorul lui morandi2more care mi-a transformat si blocul de lumini pentru proiectoare ... un baiat de nota 10 care a facut totul gratis , fara nici o pretentie .... ii multumesc si pe aceasta cale ...
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Dacã zafira mea nu are proiectoare și am pus un bloc de lumini cu buton proiectoare, are legãturã cu intensitatea luminoasã a bordului și cu reglajul farurilor? Potențiometrul luminilor din bord este sus la maxim și lumina e pe jumãtate fațã de înainte. Nu vãd nimic ziua. Iar reglajul farurilor e dat la 0 maxim și farurile lumineazã f jos. Nu vãd nimic noaptea. Aștept orice îndrumare și ajutor. Va mulțumesc.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu ajutorul meu Smile. Blocul a fost asamblat în fabricã de unii cu mâini stângi și nu cred ca au fost verificate înainte de distribuiri. Potențiometrul are o roatã dințatã iar aceastã este acționatã de butonul nostru care are și el dinți. Cred ca v-ati prins ca din dinți era problemã. Butonul era la maxim pe când potențiometrul la jumate. Asa ca decalat dinți și gata, e la maxim și potențiometrul și butonul. Valabil pt ambele butoane faruri/ lumini bord. Bafta!
  • dragut67

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
scos bloc lumini astra h 2007 .se inpinge rotita cea mare de la lumini si se rasuceste la dreapta ,apoi trage de el si ese tot blocul afara
  • dragut67

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
scos bloc lumini astra h 2007 .se inpinge rotita cea mare de la lumini si se rasuceste la dreapta ,apoi trage de el si iese tot blocul afara Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR