Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Sa ma laud:
Azi am reusit sa finalizez cu succes ceva ce imi doream de multa vreme, telecomanda radio la poarta de intrare in curte. Pai de ce sa cobor mereu sa deschid/inchid poarta indiferent de vremea de afara ? ....nu mai zic ca intrarea in curte este un pic in panta (25-30 grade) si trebuia sa ma asigur ca nu vine masina dupa mine cand coboram iarna pe polei. Probabil ca unii dintre voi aveti asa ceva de mai multa vreme (cumparata si montata de meseriasi) dar asta e facuta de mine si functioneaza ireprosabil.Mentionez ca poarta era pe role si facuta de vreo 2 ani, eu acum nu am facut decat sa ii adaug grupul motoreductor si panoul electric care contine :
-transformator 220/12 v
-2 contactoare
-4 relee de far de dacie (cu 5 contacte)
-2 condensatori
-2 diode
-2 limitatori pentru capetele de cursa
-montajul receptor al comenzii (care intre noi fie vorba este recuperat dintr-o jucarie de-a baiatului pe care i-a adus-o "mos craciun" cand avea 2 ani, acum avand aproape 19 Very Happy )

In masina nu am decat telecomanda originala a jucariei careia i-am modificat putin frecventa de lucru pentru a impiedica deschiderea portii de catre copiii vecinilor care se joaca cu jucarii asemanatoare.

Am postat asta aici pentru a va da si voua idei despre cum se poate face ceva util cu bani putini si multa munca.
Toate bune
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked Bravo !Dar daca apesi telecomanda si se misca jucariile vecinilor? Oare?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
a scris ca a modificat frecventa telecomenzii tocmai pt a evita acest lucru ... miscarea jucariilor si invers Smile

ontopic... ar fi si mai frumos sa pui si un tutorial cu executia si ceva poze Smile

LE: imi cer scuze ca am uitat sa te felicit si sa-ti urez s-o folosesti sanatos si mult timp fara interventii Smile


Ultima modificare facuta de Cipiotul la Joi 06 Aug, 2009 2:52 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai....am sa fac si poze , am sa va ajut si pe voi sa faceti daca doriti acest lucru. Promit!
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sa nu ne minti ca e interesant ce zici tu
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cum sa va mint mestere? Om serios sunt eu sau.....ce?
Esti din Bucuresti, trage o fuga pana la mine si vezi cu ochii tai. Daca ai si o camera foto buna, vino si cu ea sa facem poze iar daca vrei sa faci si tu o lucrare asemanatoare, in targul de fierarie de langa piata Obor gasesti TOT ce-ti trebuie. Eu de acolo am luat. Te ajut inclusiv cu construirea/modificarea portii existente pentru a o face functionala.
Ce zici?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre invest20042001, io vad la matale ca esti din Ialomita, nu din Bucuresti.
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Invest. Felicitari! La mine: Phase I - Complete! Adica am pus poarta pe role, si ghidaje, sus. Am pregatit motorul (0.5kW, trifazic) + condensator pentru functionarea in reteaua monofazica; un contactor, si reductorul. Imi mai trebuie limitatoare si inca un contactor + pe partea mecanica, lanturi si un pinion de bicicleta. Dupa aia... good to go.
Telecomanda voi cumpara insa, am gasit nu demult pe un webshop telecomanda+receptor pt automatizari, la un pret bun.
Tu ai folosit cremaliera pt actionarea portii, sau lant? De asemenea, mai incui poarta cu cheia, dupa ce motorul o inchide? La mine mi se pare ca nu va fi nevoie, intrucat reductorul nu se poate invarti, fiind cu roata-melc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
FELICITARI!
pentru deschiderea/inchiderea portii apesi o data butonul si se opreste la cap de cursa sau trebuie sa tii apasat pana ajunge in pozitia dorita iar limitatoarele sunt de protectie?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pentru McFly:
nu am actionare pe lant, ar fi mai simpla dar periculoasa zic eu. In caz ca poarta prinde ceva intre ea si stalp, in cazul lantului rupe tot si nu este de dorit. Actionarea este prin cablu de otel care ruleaza pe un disc cu canal. Functie de cat este de tensionat cablul trage poarta iar in caz de accident patineaza. Lantul nu!
pentru dorin-b:
apas butonul si atat. Releele sunt cu automentinere.
Pe telecomanda am doar doua butoane, inchis si deschis. Comenzi intermediare am doar pe stalpiul portii, pe interior pentru a putea deschide poarta si cand masina nu este acasa. In acest caz, am si comanda STOP pe cand in masina nu o am din doua motive: 1- nu prea am nevoie si 2- nu a avut-o telecomanda din nastere si nu m-am complicat, puteam sa stric alta jucarie cu mai multe functii dar pentru asta am primit accept de dezmembrare de la proprietar (fiu-miu)
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Bre invest20042001, io vad la matale ca esti din Ialomita, nu din Bucuresti.

pai da. Si de la bucuresti pana la mine, pe un drum liber si mers decent, fumezi o tigara , maximum doua. Daca nu esti fumator.....asta e, se schimba criteriul. Very Happy
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
McFly a scris: Tu ai folosit cremaliera pt actionarea portii, sau lant? De asemenea, mai incui poarta cu cheia, dupa ce motorul o inchide? La mine mi se pare ca nu va fi nevoie, intrucat reductorul nu se poate invarti, fiind cu roata-melc.


Poatra nu o incui , si eu am tot reductor melc/roata melcata si in cazul in care cablul este foarte intins, poarta nu se poate deschide manual. Pentru cazurile in care vreau totusi sa o incui, nu am cheie, pur si simplu am un boltz de 8mm care intra intr-o gaura din stalpul portii si blocheaza poarta. Boltzul este agatzat cu un lantzisor sa nu se piarda si atat.
Tu, daca faci actionare pe lant/cremaliera, gandeste-te la eventualitatea in care pica tensiunea si ai nevoie urgenta sa iesi cu masina. La mine e simplu, slabesc foarte putin cablul si poarta se deschide manual., cablul il slabesc prin actionarea unei mici manete intinzator.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Gasesc eu o metoda... La cablu nu m-am gandit, dar e o idee buna! O voi lua in considerare.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:cum sa va mint mestere? Om serios sunt eu sau.....ce?
Esti din Bucuresti, trage o fuga pana la mine si vezi cu ochii tai. Daca ai si o camera foto buna, vino si cu ea sa facem poze iar daca vrei sa faci si tu o lucrare asemanatoare, in targul de fierarie de langa piata Obor gasesti TOT ce-ti trebuie. Eu de acolo am luat. Te ajut inclusiv cu construirea/modificarea portii existente pentru a o face functionala.
Ce zici?

Mai exact din ce comuna? Adevaru e ca m-ar interesa deoarece planiesc sa ma mut undeva unde am un gang care vreau sa il inchid cu o poarta de genul asta pe role. De aceea eram interesat de poze metode etc. Nu stiu daca ajung pana la tine dar poate vreodata am drum si iti dau un PM
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ceribros, ti-am trimis P.M.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut, revin cu o perla. Sunt cam off-topic , (culmea, pe topicul meu Smile ) Mi-a venit azi o idee si lucrez la ea.
-Se stie, la Astra G, cand motorina este pe sfarsite, se aprinde becul de motorina iar daca soferul "se face ca ploua" becul incepe si palpaie. Mie nu-mi convine treaba asta si vreau sa nu mai palpaie ci.......sa se faca rosu....(din galbenul ala original). Am facut cateva teste in seara asta, pare ca va functiona dar.......nu am suficient de putina motorina in rezervor, este deja tarziu dar maine dimineata urc partea stanga pe ceva mai inalt sa creada ca nu mai are deloc motorina sa vad daca merge ideea mea.
Va tin la curent.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR