Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va rog frumos as dori si eu o schita la cum leg firele.Doar cei cu vectra a si b au modelul meu. Multumesc.

Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
o sa iti arat eu mai spre seara... cand ajung acasa
pana atunci, poate iti raspunde mai devreme cineva !
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
firele alea nu au ce cauta acolo.din ce stiu e anulata temporizarea cu firele alea.incearca sa refaci traseele.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
intr-adevar placa trebuia sa fie fara fire...

Mariane, el se referea cum sa lege firele la el in masina... deseara ii voi arata schema, sau fii tu bun si arata-ne si noua... ca am o lene in mineeeee...
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stiu la ce se referea.hai ca mi-a trecut mie lenea.
deci:asta e a mea fara temporizare



2 fire le ai pe masina 2 mai trebuie trase.un minus de pe caroserie si un plus de pe contact sau dublezi plusul existent(depinde cum vrei sa se aprinda lampile de citit)

asta e a ta cu notarile mele:


refa traseul original daca vrei temporizare.

ps: @hormon tre sa dai o bere
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dau berea cu o conditie, sa o bem in TM !
@Ursu/\82 si tu tre sa ii dai o bere la Marian... si uite asa, incetu cu incetu, il imbatam !!!

cat despre firele necesare de tras, e de ajuns sa tragi doar pt masa, iar plusul de contact il "lipesti" de plusul permanent !

iata de unde am luat eu "- permanent"


bafta !
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si bineinteles ca o sa dau o bere(cand ne intalnim) dar eu is mai greu de cap la mine e asa:








Adica am plafoniera cu 2 butoane, 2 becuri si o lampa pe mijloc si parasolarele cu lumini.Firele alea se leaga la parasolare si la plafoniera.Ei acolo nu stiu eu cum fac legaturile.Care-i plusul care-i minusul la care bag papucii de la parasolare, ce fel mufez papucii aia, si de ce trebuie sa iau plus de la contact.Nu pot sa folosesc alimentarea de curent de la plafoniera veche?Ca doar se aprinde cand se deschide usa si cand trag de butonul de la faruri nu? Multumesc.

P.S. stiu despre firele alea, este rupta placa si a facut pe direct.Si aia am s-o refac.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
AICI ai toata operatiunea cum mi-am facut eu !

daca nu prea iti dai seama ce e pe acolo...
cand ma intorc de la intalnirea locala (iti fac schema "mura-n gura")Very Happy si sper sa reusesti !

PS: Mariane, e randu' meu la explicatii, sa primesc si eu o bere, macar ! :p
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sper sa te ajute.... Rolling Eyes


dupa cum ti-am zis la telefon... daca nu vrei sa ai fir pt contact... poti sa faci punte intre cele doua !
Bafta !
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci este mai mult decat suficient, acum intelege si prostu Very Happy . Va multumesc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@hormon berea o dai la felix.si eu una tie.da nu facem nimic ca nu ne imbatam.trecem la stelaje.
@ursu eu am spus de plus contact ca asa e original.daca pui plus contact se aprind lampile de citit numai cand e pus contactul.daca faci punte se aprin lampile fara contact.asta e alegerea ta.la parasolare nu conteaza polaritate ca becul nu are plus sau minus.dar cu un pic de atentie le gasesti si acolo polaritatea.din pacate acolo nu stiu cum e ca eu nu am.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ufff, Intr-un final am reusit sa le montez.Osa revin cu poze.Ma chinuit oleaca placa respectiva sa-i refac traseul.Nu era numai faptul ca era rupta la capat placa, cel care a facut pe direct a mai si zgariattot traseul de cupru si la rupt a trebuit sa o tes cum s-ar zice cu fire sa o scot.Dar tot nu a iesit cum trebuie.Adica cel din mijloc functioneaza bine zic eu, se stinge la o sec dupa ce inchid usa.In schimb cele din lateral, tot a trebuit sa fac punte pe direct de la firul gri la ele ca altfel nu se aprindeau.Probabil vreo piesa dusa.Cand o sa prind una o sa studiez si o sa compar sa vad poate am gresit eu.In rest totul este ok dar mai am o problema si sper sa ma ajutati voi.Nu-mi stau usitele de la oglinda ridicate.Adica le ridic si cad inapoi.M-am uitat la sistemul lor dar cred ca lamelele sunt duse.Deci sfaturi inventii va rog.Eu ma gandesc la un sistem gen multifunctionala cand ridici sa schimbi cartusul.Ok va multumesc pentru sfaturi, poze si schite Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR