Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Unde ai vazut ca scrie manual plus electric? Scrie asa si la astra F sau unde sa caut sa vad exact, ca si eu as vrea sa-mi pun trapa electrica si sa nu o iau in freza. Multumesc anticipat
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Cu draga inima dar trebuie sa reinstalez Autodata, acolo am gasit schema. Oricum, ca idee, ai de conectat 2 fire (unul din motor, unul din buton) la "Pillar A" - care cred eu ca e masa, mai e unul din motor care se duce la unitatea de comanda a inchiderii, si inca 2 care se duc unul pe alimentare continua si unul pe alimentare la contact. Vezi un post de al meu mai sus in care arata ultimele 2 fire de care vorbeam.

Exact asta vreau sa stiu, care fire (culorile) sunt alimentarile si unde trebuie sa ajung cu ele. Eu am facut in felul urmator: am tras 2 fire de la plafoniera (de la firul rosu si de la caroserie; aveau curent permanent) si am pus plusul pe firul rosu de la motoras si minusul pe firul negru de la motoras si nu misca deloc. Apoi am legat firele rosu(motoras)+rosu(12v)+rosu galben(motoras) si negru(motoras)+minus(caroserie)+maro(motoras)+maro(buton trapa) si iarasi nici un rezultat. Am mai incercat multe combinatii cu firele dar niciodata nu am reusit sa fac motorasul sa mearga. Mentionez ca motorasul este functional, a fost probat cand l-am cumparat. Atasez o poza pentru a vedea despre ce este vorba

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Unde ai vazut ca scrie manual plus electric? Scrie asa si la astra F sau unde sa caut sa vad exact, ca si eu as vrea sa-mi pun trapa electrica si sa nu o iau in freza. Multumesc anticipat

Scrie chestia asta exact pe o eticheta plasata pe ansamblul de parghii cum dai carcasa aia de plastic jos ar trebui sa se vada, nu stiu cum e la astra f, dar la noi la g este plasata un pic inspre scaunul din dreapta, dar se vede cand dam carcasa aia jos.
@Eko2001ro : vezi daca poti face rost de schema de la altcineva care are autodata, eu nu am fost sapt trecuta acasa, sunt plecat in niste deplasari si mai dureaza inca vreo 3 sapt pana ajung ... sorry !
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am trapa electrica pe astra g,
din ce imi dau seama sistemul de comanda e ca la geamurile electrice (pana si trapa se inchide daca o uit deschisa si rasucesc cheia in broasca exact ca geamurile),
nu stiu exact ce culori am la fire si de unde sunt trase dar daca as fi in locul vostru as trage fire exact de unde pleaca cele pt geamuri electrice
sper ca v-am ajutat cu ceva informatii, daca mai aveti nevoie de ceva info, m-as putea uita sa vad culorile firelor etc

P.S. unde gasesc si eu deflectorul care se ridica atunci cand deschizi trapa? cu tot mecansim, s-a rupt un plastic pe stanga Sad
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dezmembrari ...
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Eko2001ro : vezi daca poti face rost de schema de la altcineva care are autodata, eu nu am fost sapt trecuta acasa, sunt plecat in niste deplasari si mai dureaza inca vreo 3 sapt pana ajung ... sorry ![/quote]
Autodata am eu instalat dar am cautat in el si nu am gasit nimic despre trapa (sunroof) la vectra b.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am gasit, dar acum daca ma gandesc nu stiu eram in autodata sau in tis ... oricum am cautat de mi-au iesit ochii dar este acolo
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc mult, o sa mai caut.
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema! Acum am trapa electrica pe masina Smile . O sa va spun cum am facut eu:
Am luat de pe net un program care are schemele electrice ale masinii (Tolerance data se numeste programul) si am gasit urmatoarele scheme:


Am facut legaturile exact ca in schema; am montat motorasul la locul lui, am legat firele maro la masa (la surubul din spatele plafonierei), unul prin stalpul din stanga pana in spatele tabloului de sigurante si l-am legat la siguranta 30 (trebuie un aparat de masura pentru a vedea care fir intra in siguranta si care iasa din ea).
.
Nu am mai legat fir la contact pentru ca vroiam sa sa mearga si fara contact pus (am legat firul rosu si cel negru impreuna si apoi la siguranta 30). Apoi am mai tras un fir prin stalpul din dreapta pana la modulul de inchidere centralizata dar din pacate nu am stiut unde sa il leg deoarece schema nu corespunde cu modulul care il am eu pe masina. Cam asta a fost tot, sper sa fie util.
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eko2001ro a scris:Am rezolvat problema! Acum am trapa electrica pe masina Smile . O sa va spun cum am facut eu:
Am luat de pe net un program care are schemele electrice ale masinii (Tolerance data se numeste programul) si am gasit urmatoarele scheme:


Am facut legaturile exact ca in schema; am montat motorasul la locul lui, am legat firele maro la masa (la surubul din spatele plafonierei), unul prin stalpul din stanga pana in spatele tabloului de sigurante si l-am legat la siguranta 30 (trebuie un aparat de masura pentru a vedea care fir intra in siguranta si care iasa din ea).
.
Nu am mai legat fir la contact pentru ca vroiam sa sa mearga si fara contact pus (am legat firul rosu si cel negru impreuna si apoi la siguranta 30). Apoi am mai tras un fir prin stalpul din dreapta pana la modulul de inchidere centralizata dar din pacate nu am stiut unde sa il leg deoarece schema nu corespunde cu modulul care il am eu pe masina. Cam asta a fost tot, sper sa fie util.

Am gasit unde sa leg si firul pentru inchiderea trapei odata cu geamurile (din cheie). In spatele torpedoului in partea dreapta este in manunchi de fire si acolo am gasit un fir maro/negru si m-am legat de el. Am legat si alimentarea exact ca in scheme (pe contact), pentru ca pe direct imi consuma 0,5 amperi in stand by si imi descarca bateria.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari, la mine inca este o problema, nici nu am mai avut timp sa ma ocup ce-i drept, dar la mine oricum problema este mecanica si nu electrica
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca am trapa manuala si vreau sa imi pun acel mecanism automat, se poate ? merge bine ?
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine s-a putut. Nu stiu cum este la tine dar in principiu ar trebuii sa se poata
  • astra_geo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eko2001ro a scris:Am rezolvat problema! Acum am trapa electrica pe masina Smile . O sa va spun cum am facut eu:
Am luat de pe net un program care are schemele electrice ale masinii (Tolerance data se numeste programul) si am gasit urmatoarele scheme:


Am facut legaturile exact ca in schema; am montat motorasul la locul lui, am legat firele maro la masa (la surubul din spatele plafonierei), unul prin stalpul din stanga pana in spatele tabloului de sigurante si l-am legat la siguranta 30 (trebuie un aparat de masura pentru a vedea care fir intra in siguranta si care iasa din ea).
.
Nu am mai legat fir la contact pentru ca vroiam sa sa mearga si fara contact pus (am legat firul rosu si cel negru impreuna si apoi la siguranta 30). Apoi am mai tras un fir prin stalpul din dreapta pana la modulul de inchidere centralizata dar din pacate nu am stiut unde sa il leg deoarece schema nu corespunde cu modulul care il am eu pe masina. Cam asta a fost tot, sper sa fie util.

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR