Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Neata !
Am si eu nevoie de ajutorul vostru, vreau sa schimb sistemul manual de deschidere al trapei mele cu unul electric, la o Astra G hatchback.
Deci avem urmatoarele date :
1. Poze :


2. M-am uitat aseara in TIS si imi raman nelamurite 3 puncte de legare a firelor, cu care as vrea sa ma ajutati (ca un bou ce sunt nu am scos si eu schema de acolo, dar o postez diseara cand ajung acasa) : am de tras un fir la o siguranta F1.15 (iar pe fir imi da explicatia "12V with key in"), inca un fir la F3.30 (parca, explicatia firului era "12V") si inca unul la Central Door Locking (sau ceva de genul asta, inteleg ca exista o cutie undeva la picioarele pasagerului - acolo trebuie sa ajung); apoi mai sunt 2 fire care trebuie sa ajunga la "A - pillar" - care este undeva la picioarele soferului, este un "Grounding Point" - ala banuiesc eu ca e masa, si sunt 2 fire pentru ca unul e din motor iar altul din switch.
Vreau si eu sa stiu unde exact trebuie sa leg aceste fire, si va rog tineti cont ca nu ma pricep la electrica, poate aveti o schema ceva ... Multumesc !
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cele 2 sigurante la care nu stiu cum ajung sunt ca in schema :


Stie cineva unde le gasesc ?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nimeni nicio idee ? Sad
  • marzaadrianioan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut nu mi spui si mie unde ai gasit plasticul cu comanda de trapa electrica ca imi si eu de ceva vreme unul iar motorul il am deja
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am facut un schimb cu cineva care l-a luat de la dezmembrari. dar tu ai reusit sa pui motorul ? legaturile le-ai facut ? te rog spune-mi si mie cum ... dau o lada de bere Smile
  • marzaadrianioan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
din cate am vazut trebuie sa trag o alimentare, masina nu era echipata pentru asa ceva motorul era pe trapa montat ca am schimbat cupeul (ceva accident Very Happy) dar din pacate nu are plasticul cu comanda, nu imi zice cineva cu trapa electrica niste date sa fac comanda pe original ?
  • marzaadrianioan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
trimite mi schema electrica te rog sa ma uit si o sa ti zic unde trebuie legate oricum legatura trebuie sa aiba legatura la sistemul de inchidere ca sa o poti inchide ca si geamurile si un plus permanent iar unul cu contact
o sa incerc la mine dupa ce am schema electrica si eventual daca primesc o serie de sasiu ca sa o pot comanda pe original
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:am facut un schimb cu cineva care l-a luat de la dezmembrari. dar tu ai reusit sa pui motorul ? legaturile le-ai facut ? te rog spune-mi si mie cum ... dau o lada de bere Smile


ai reusit sa pui trapa?
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu Sad am mai aflat ceva : pe mantzocaria mea de la trapa scrie "Manual", am desfacut masca unui prieten si pe a lui scrie "Manula + Elektric" asa ca o sa trebuiasca sa dau o fuga pe la dezmembrari sa vad ce imi mai trebuie Sad
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut tot manuala...dar a mers la mine sa ii pun electrica
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si ce i-ai facut ? ce scria pe chestia aia in care intra roata aia dintata (ori de la motor ori de la maner) ?
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
habar nu am Smile)
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sad ufff
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alexey a scris:eu am avut tot manuala...dar a mers la mine sa ii pun electrica

Salut. Poti sa ne spui si noua cum ai facut legaturile electrice. Am cumparat un motoras pt. trapa si vreau sa o schimb si eu din manuala in electrica dar problema este ca am 4 fire (maro, rosu,rosu galben si negru; rosu cu negru banuiesc ca sunt alimentari) care intra in mufa de la motoras si inca unu (maro) care intra in mufa de la buton si nu stiu unde sa le leg.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Sad ufff


parca spuneai ca e usor - doar pui motorasul acolo si gata? s-au m-am inselat eu?
sa vedem ce putem face si pentru unul ca tine ...

numai ca tu trebuie sa ma cauti nu eu pe tine! daca bine iti amintesti!

bafta
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daa ... stiu, numai ca serviciul imi ocupa majoritatea timpului ... cel putin de acum incolo nu mai am mult si termin cu naveta Very Happy , o sa fiu acasa la 2 schimburi ... sa speram ca o sa fie mai bine ! si am mai descoperit ceva : imi trebuie alt sistem de parghii sau cum se numeste ala acolo, sistemul meu e doar manual, m-am uitat la al unui prieten si scrie pe el "manual + elektric", deci ...
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
ce te-am intrebat eu cu ceva timp in urma? (atunci can ai inceput tu discutiile despre traba asta).
ai luat tot sistemul (motoras, parghii, buton, plastice etc) ?

la care tu mi-ai raspuns ca ai luat numai motorasul si ca e destul? (daca nu ma crezi uta-te in discutii libere Ploiesti, parca acolo am vorbit.

cel mai bine este sa vedem la fata locului ce si cum!

bafta
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da ai avut dreptate Sad acum stiu cam ce imi trebuie si de ce nu merge doar pus motorasul, dupa multe batai de cap ... trebuie sa ne vedem sa iti arat ce si cum. Din pacate nu cred ca am cum sa ajung maine la sala, dupa ce vin de la nunta, trebuie sa mergem sa sarbatorim pe nasha ... poate duminica viitoare ! am scos chiar si schema electrica, ce si unde trebuie conectat. Cine stie, poate tot raul spre bine, poate fac rost de bani sa iau si kitul de geamuri electrice si schimb si acolo ! Sanatosi sa fim ! Smile
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Da ai avut dreptate Sad acum stiu cam ce imi trebuie si de ce nu merge doar pus motorasul, dupa multe batai de cap ... trebuie sa ne vedem sa iti arat ce si cum. Din pacate nu cred ca am cum sa ajung maine la sala, dupa ce vin de la nunta, trebuie sa mergem sa sarbatorim pe nasha ... poate duminica viitoare ! am scos chiar si schema electrica, ce si unde trebuie conectat. Cine stie, poate tot raul spre bine, poate fac rost de bani sa iau si kitul de geamuri electrice si schimb si acolo ! Sanatosi sa fim ! Smile

Pune te rog schema electrica de conectare pt ca eu asta mai am de facut si nu stiu de unde sa ma leg. Multumesc
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cu draga inima dar trebuie sa reinstalez Autodata, acolo am gasit schema. Oricum, ca idee, ai de conectat 2 fire (unul din motor, unul din buton) la "Pillar A" - care cred eu ca e masa, mai e unul din motor care se duce la unitatea de comanda a inchiderii, si inca 2 care se duc unul pe alimentare continua si unul pe alimentare la contact. Vezi un post de al meu mai sus in care arata ultimele 2 fire de care vorbeam.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR