Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai unde dracu este nevoie sa fi la costum si sa nu poti merge doar cu tractiune spate,ca doar nu mergi in off road in costum.
cred ca m-am imbracat in costum doar de 3-4 ori in viata nu suport,nu mai zic de cravata.
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Azi am vrut sa schimb roata de pe spate cu cea de pe fata si cand am dat roata de pe fata am vazut ca lipseste ceva componente de pe acolo adica nu arata ca si cea de pe fata dreapta care are un capac pe care scrie auto lock,pe partea mea se vede planetara care aporpo nuci nu are surubul care ar trebui sa o tina fixa,deci am miscat planetara cu mana eu cred ca ar trebui sa fie fixa.Deci stie cineva ce-mi lipseste,cum se numeste si de unde as putea cumpara ?
Multumesc anticipat
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Iti lipseste chiar MRL-ul. El tine planetara.








In mare cam asta ar fi. Planetara este tinuta de MRL prin sigurantele din poza de mai sus.
  • andu55

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:Salutare.Azi am vrut sa schimb roata de pe spate cu cea de pe fata si cand am dat roata de pe fata am vazut ca lipseste ceva componente de pe acolo adica nu arata ca si cea de pe fata dreapta care are un capac pe care scrie auto lock,pe partea mea se vede planetara care aporpo nuci nu are surubul care ar trebui sa o tina fixa,deci am miscat planetara cu mana eu cred ca ar trebui sa fie fixa.Deci stie cineva ce-mi lipseste,cum se numeste si de unde as putea cumpara ?
Multumesc anticipat

Skip ads

  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
fratilor andu55 avrut sa schimbe rotile de pe spate pe fata cu tot cu genti.La gentile din spate exista protectia pt.MRL cu capac dar asta doar pt. frumusete . andu55 trebuie sa sa demonteze protectia de pe genti si sa le interschimbe intre ele,adica cea cu gaura pe fata si cea cu capac pe spate, pe spate nu ai nevoie de MRL pt. ca ai grupul care actioneaza rotile.
deci andu55 nu ai nimic lipsa la gentile din spate.
  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
stefand a scris:Este simplu sunt pe duca cuplajele si ele nu pocnesc ca de pierzi aderenta din contra se aude atunci ind ai aderenta buna si sunt fortate.A ceste cuplaje se distrug din auza faptului ca sunt pretentioase si nu sunt exploatate corespunzator.
cind cuplezi 4x4 trebuie sa pleci usor si sa le auzi cum cupleaza,in nici un caz in mers.iar la decuplare opresti masina decuplezi si dai in marsalier 2-3 metri pina le auzi ca au decupat.nu-ti imagina ca se aude cine stie ce zgomot este abia sesizabil.
si cel mai bine ar fi sa le desfaci sa le cureti si sa le ungi.cel mai in masura sa-ti dea sfaturi este Stelea( Radu) de pe forum are tuate cunostintele necesare referitor la intretinere si reparare cuplaje si nu numai.


Asa cum a spus si florin rai problema poate fi si de la planetare.Sa-ti dau un singur exemplu - burduful de la planetara (spre roata) spart,vaselina sa scurs si rotula freaca fier pe fier . La un rulaj mai rapid pe teren denivelat se aude un zgomot la mrl si simti cum "agata" roata respectiva,acest lucru se poate intampla si atunci cand se vireaza maxim pe loc.
  • andu55

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dan70 a scris:Salut,
fratilor andu55 avrut sa schimbe rotile de pe spate pe fata cu tot cu genti.La gentile din spate exista protectia pt.MRL cu capac dar asta doar pt. frumusete . andu55 trebuie sa sa demonteze protectia de pe genti si sa le interschimbe intre ele,adica cea cu gaura pe fata si cea cu capac pe spate, pe spate nu ai nevoie de MRL pt. ca ai grupul care actioneaza rotile.
deci andu55 nu ai nimic lipsa la gentile din spate.

eu sant andu55 ! ma confunzi ! nu am schimbat nici o roata ! inca ! si ca idee, se pot schimba fara probleme ! dar nu asta e problema ! ma scuzi ca intervin !
  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Scuze andu55 ,era vorba de florin_darabut
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Iti lipseste chiar MRL-ul. El tine planetara.








In mare cam asta ar fi. Planetara este tinuta de MRL prin sigurantele din poza de mai sus.

Multumesc frumos tuturor iar ti-e in special ptr poze.Deci acuma trebuie sa ma chinui s afac rpst de bani si sa-mi cumpar.Inca odata multumesc
  • bogdangepeto

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,vreau s cumpar o frontera din 95 cutie manuala 2,4 dar propietarul m spus ca scapa cateodata rotile din fata cand este cuplat 4x4,ma gandesc ca este de la MRL uri.Intrebarea mea este cat costa MRL urile noi?Poate s scape si din alta cauza?
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
MRL-urile automate asa fac, neavand diferential central, in timpul rularii apare "wind-up", din cauza asta pentru scurt timp decupleaza si cupleaza la loc.
MRL-uri noi, cam 150 euri pe e-bay.
  • bogdangepeto

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mercii ptr raspuns,dar scapatul asta poate fii si de altceva?
Skip ads

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
angelorus a scris:Am si eu o intrebare pentru ce-i care au mai multa experienta cu frontera .
Am si eu un frontera 2.0i din 96 si se aud pocnituri la rotile din fata cand pierde aderenta .
Nu stiu daca sunt MRL-urile defecte sau e normal sa pocneasca uneori, tin sa mentionez ca nu se aude tot timpul, doar uneori cand patineaza rotile.MRL-urile sunt autoblocante.


salut,
aproximativ asa ceva (ramanea cup[lat din senin) am patit si eu acum vreo 3 saptamani dar in urma indicatiilor de la cei ce mi au raspuns la intrebare am schimbat vaselina
acum vad ca nu mai face
este ceva de moment sau vaselina prea groasa era motivul
tu cum ai rezolvat problema pana la final?
cu stima
costinel
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
"Scapatul" poate fi de la vasilina in exces si veche, si/sau a montarii incorecte a MRL-ului.
  • criung

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutari care etreaba cu datul inapoi dupa ce decuplezi4/4?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
inainte sau inapoi ca sa se decupleze MRL-urile ca rotile sa nu mai antreneze planetarele
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nu neaparat, dar cand incep sa scape piesa 6 se uzeaza. E posibil sa fie vasilina uscata (sau prea multa si d ecalitate necorespunzatoare) si sa nu mai dea voie sa avansese piesa nr. 6 pana la capat. Dar o sa te lamuresti cu ajutorul lui @bis.


salut,
dl stelea si ceilalti
tot pe site ul asta a aparut o informatie privind acelasi aspect
nu am gasit unde dar cineva a scris ca introduce in loc de vaselina ulei de trasmisie
ai facut sau ati facut si altii asa ceva?
ca tehnic e cam greu
ce faci rastorni masina?
cu stima
costinel
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu o rastorni, o inclini un pic Laughing
Nu trebuie sa umpli MRL-ul cu ulei, ci doar sa-l ungi.
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nu o rastorni, o inclini un pic Laughing
Nu trebuie sa umpli MRL-ul cu ulei, ci doar sa-l ungi.

SALUT
si multumesc
dar ai idee cam cat intra ca maine asi vrea sa fa operatiunea
si daca pui ulei de transmisie normal
sau ceva special
iti multumesc
cu stima
costinel
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vasilina subtire, sau ulei gros. Nu se pune mult, doar cat sa poata culisa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR