Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Vasilina subtire, sau ulei gros. Nu se pune mult, doar cat sa poata culisa.


multumesc mult
o seara buna
te tin la curent
cu stima
costinel
Skip ads

  • M. Catalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Unde gasesc si eu mrl-uri manuale pt fronteran A 2.5 tds 89 ajutatima va rog cu un nr de tel ceva .multumesc
  • M. Catalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Unde gasesc si eu mrl-uri manuale pt fronteran A 2.5 tds 89 ajutatima va rog cu un nr de tel ceva .multumesc
  • huckeeduart

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Frontera 1994 c223t
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se cupleaza mrl fara arcuri sau saiba distantier sau sudate sau oricum ,are careva asa ceva ,,
Skip ads

  • huckeeduart

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Frontera 1994 c223t
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stie careva unde se gasesc mrl manuale adica ca cele de aro tip vechi,,,,,,vreau sa cumpar
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
huckeeduart a scris:stie cineva cum se cupleaza mrl fara arcuri sau saiba distantier sau sudate sau oricum ,are careva asa ceva ,,

de sudat, este usor... se actioneaza mrl-ul pe pozitia cuplat, si se sudeaza pe butucul ala care se demonteaza odata cu mrl-ul.
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sal all, am si eu o intrebare, este normal ca atunci cand mergi 4x2, sa fie antrenat si cardanul fata? intreb pentru ca am citit ca in 4x2 nu ar trebui sa fie antrenat cardanu, am auto hub lock, daca e anormal, ce ar trebui verificat?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu e normal ... s-ar putea sa fie antrenat de vreun MRL. Suspenda fata si invarte cu mana pe rand fiecare roata si vezi daca e antrenata planetara, respectiv cardanul (in 4x2). In 4x2 cardanul fata trebuie sa poata fi invartit liber cu mana.
1. Daca una din roti antreneaza planetara/cardanul, atunci MRL-ul nu decupleaza.
2. Daca cardanul nu se poate invarti liber (si rotile nu antreneaza cardanul), atunci cutia de transfer are probleme.
Skip ads

  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi, azi dupa masa incerc
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare .
am un frontera 2.3 tdi si cuplat pe 4x4 nu reusesc sau reusesc tare greu sa urc o panta mai normala daca e zapada sau noroi mai mult . pe bord imi arata ca e cuplat 4x4 dar nu simt ca ar trage si fata . i-am schimbat planetarele si tot la fel .

asa e frontera , mai lenesa Sad ?
exista vreun sistem de cuplare manuala ca si la alte tipuri de 4x4 ?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca nici macar nu ne poti spune daca iti trage fata sau nu, e foarte greu sa te ajutam fara sa primim informatii simple; nu mai zic daca trecem la chestii mai complicate.
Ai cuplat si de la roti sau ai MRL-uri automate (AUTOLOCK)? Daca nu intelegi ce te-am intrebat, citeste ce s-a mai scris pe aici despre Frontera si in alte topicuri sa te lamuresti.
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sunt cativa pasi dificili in a afla daca trage sau nu fata in noroi sau zapada multa pe o panta:
1. Se dechide geamul soferului sau al pasagerului, dupa caz.
2. Se scoate capu pe geam.
3. Se arunca o privire Shocked la roata fata stanga sau fata dreapta, depinde cine se uita soferul sau pasagerul.
4. Se da o talpa.
5. Putem trage concluzia trage sau nu fata:
A. Roata sta pe loc - nu trage fata. Sad
B. Roada se invarte - trage fata. Very Happy
Skip ads

  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
radu_moto14 a scris:Sunt cativa pasi dificili in a afla daca trage sau nu fata in noroi sau zapada multa pe o panta:
1. Se dechide geamul soferului sau al pasagerului, dupa caz.
2. Se scoate capu pe geam.
3. Se arunca o privire la roata fata stanga sau fata dreapta, depinde cine se uita soferul sau pasagerul.
4. Se da o talpa.
5. Putem trage concluzia trage sau nu fata:
A. Roata sta pe loc - nu trage fata.
B. Roada se invarte - trage fata.


funny Laughing , am facut si acesti pasi dificili Laughing dar nu se misca rotile pe fata . pe bord , ma repet , arata ca e cuplat 4x4 .
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Daca nici macar nu ne poti spune daca iti trage fata sau nu, e foarte greu sa te ajutam fara sa primim informatii simple; nu mai zic daca trecem la chestii mai complicate.
Ai cuplat si de la roti sau ai MRL-uri automate (AUTOLOCK)? Daca nu intelegi ce te-am intrebat, citeste ce s-a mai scris pe aici despre Frontera si in alte topicuri sa te lamuresti.


rotile pe fata nu se invart .
nu am cuplat de la roti , ca nu am ce Crying or Very sad , sunt MRL-uri automate .
multumesc .
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bogde a scris:
stelea a scris:Daca nici macar nu ne poti spune daca iti trage fata sau nu, e foarte greu sa te ajutam fara sa primim informatii simple; nu mai zic daca trecem la chestii mai complicate.
Ai cuplat si de la roti sau ai MRL-uri automate (AUTOLOCK)? Daca nu intelegi ce te-am intrebat, citeste ce s-a mai scris pe aici despre Frontera si in alte topicuri sa te lamuresti.


rotile pe fata nu se invart .
nu am cuplat de la roti , ca nu am ce Crying or Very sad , sunt MRL-uri automate .
multumesc .


Ma bag si eu in seama,doar ptr faptul ca ai pe butuc o bucata d emetal rotunda pe care scrie AUTOLOCK nu inseamna ca ai si mrl-ul.
Si eu am avut capacul cu autolock dar inuntru cand l-am desfacut nu era nimeni,deci defa frumos capacul si vezi daca este cineva inauntru.
Asta zic eu ca ar trebui testat dupa ce se uita cineva sub masina daca dupa ce cuplezi 4x4 din maneta,se invart planetarele fata.


Bafta si tine-ne la curent
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:
bogde a scris:
stelea a scris:Daca nici macar nu ne poti spune daca iti trage fata sau nu, e foarte greu sa te ajutam fara sa primim informatii simple; nu mai zic daca trecem la chestii mai complicate.
Ai cuplat si de la roti sau ai MRL-uri automate (AUTOLOCK)? Daca nu intelegi ce te-am intrebat, citeste ce s-a mai scris pe aici despre Frontera si in alte topicuri sa te lamuresti.


rotile pe fata nu se invart .
nu am cuplat de la roti , ca nu am ce Crying or Very sad , sunt MRL-uri automate .
multumesc .


Ma bag si eu in seama,doar ptr faptul ca ai pe butuc o bucata d emetal rotunda pe care scrie AUTOLOCK nu inseamna ca ai si mrl-ul.
Si eu am avut capacul cu autolock dar inuntru cand l-am desfacut nu era nimeni,deci defa frumos capacul si vezi daca este cineva inauntru.
Asta zic eu ca ar trebui testat dupa ce se uita cineva sub masina daca dupa ce cuplezi 4x4 din maneta,se invart planetarele fata.


Bafta si tine-ne la curent


ok ,
multumesc
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@florin_darabut : sub capacul AUTOLOCK e totul ok , planetara era de vina .

ati incercat careva mrl-uri avm ? daca da , care sunt rezultatele ?

multumesc
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bogde a scris:@florin_darabut : sub capacul AUTOLOCK e totul ok , planetara era de vina .

ati incercat careva mrl-uri avm ? daca da , care sunt rezultatele ?

multumesc


Salutare.Ma bucyur ca ai descoperit problema.
Eu miam luat Avm manuale si sunt foarte ok.
Din cate stiu daca nu ai cuplat 4x4 si ai ramas in noroi cu alea automate,degeaba dai de maneta fiindca roata trebuie sa se invarta ca sa se cupleze,la cele manuale te dai jos le cuplezi si ai iesit.Eu zic ca sunt mult mai bune cele manuale.
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:
bogde a scris:@florin_darabut : sub capacul AUTOLOCK e totul ok , planetara era de vina .

ati incercat careva mrl-uri avm ? daca da , care sunt rezultatele ?

multumesc


Salutare.Ma bucyur ca ai descoperit problema.
Eu miam luat Avm manuale si sunt foarte ok.
Din cate stiu daca nu ai cuplat 4x4 si ai ramas in noroi cu alea automate,degeaba dai de maneta fiindca roata trebuie sa se invarta ca sa se cupleze,la cele manuale te dai jos le cuplezi si ai iesit.Eu zic ca sunt mult mai bune cele manuale.


Da , cam cat costa si de unde se pot cumpara AVM manuale ? eu am gasit ceva pe net , dar poate ai o sursa mai ieftina ... Smile . Spui ca sunt ok AVM manuale , le ai si esti multumit ? Am vazut ca sunt ceva AVM High Performance pentru Frontera , spun ca-i model nou pentru "off-road extrem" .

multumesc
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bogde a scris:
florin_darabut a scris:
bogde a scris:@florin_darabut : sub capacul AUTOLOCK e totul ok , planetara era de vina .

ati incercat careva mrl-uri avm ? daca da , care sunt rezultatele ?

multumesc


Salutare.Ma bucyur ca ai descoperit problema.
Eu miam luat Avm manuale si sunt foarte ok.
Din cate stiu daca nu ai cuplat 4x4 si ai ramas in noroi cu alea automate,degeaba dai de maneta fiindca roata trebuie sa se invarta ca sa se cupleze,la cele manuale te dai jos le cuplezi si ai iesit.Eu zic ca sunt mult mai bune cele manuale.


Da , cam cat costa si de unde se pot cumpara AVM manuale ? eu am gasit ceva pe net , dar poate ai o sursa mai ieftina ... Smile . Spui ca sunt ok AVM manuale , le ai si esti multumit ? Am vazut ca sunt ceva AVM High Performance pentru Frontera , spun ca-i model nou pentru "off-road extrem" .

multumesc

Eu le-am luat de la un tip de pe club 4x4 cu 620 perechea +transport.Eu sunt foarte multumit si din cauza ca inainte nu eveam deloc. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR