Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:
bogde a scris:
florin_darabut a scris:
bogde a scris:@florin_darabut : sub capacul AUTOLOCK e totul ok , planetara era de vina .

ati incercat careva mrl-uri avm ? daca da , care sunt rezultatele ?

multumesc


Salutare.Ma bucyur ca ai descoperit problema.
Eu miam luat Avm manuale si sunt foarte ok.
Din cate stiu daca nu ai cuplat 4x4 si ai ramas in noroi cu alea automate,degeaba dai de maneta fiindca roata trebuie sa se invarta ca sa se cupleze,la cele manuale te dai jos le cuplezi si ai iesit.Eu zic ca sunt mult mai bune cele manuale.


Da , cam cat costa si de unde se pot cumpara AVM manuale ? eu am gasit ceva pe net , dar poate ai o sursa mai ieftina ... Smile . Spui ca sunt ok AVM manuale , le ai si esti multumit ? Am vazut ca sunt ceva AVM High Performance pentru Frontera , spun ca-i model nou pentru "off-road extrem" .

multumesc

Eu le-am luat de la un tip de pe club 4x4 cu 620 perechea +transport.Eu sunt foarte multumit si din cauza ca inainte nu eveam deloc. Very Happy


nu mai ai ceva date de contact ?
multumesc din nou . numa' bine .
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Trimite un mail la adresa asta sa vezi daca mai au.
sales@t-max.ro

Bafta
  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:Trimite un mail la adresa asta sa vezi daca mai au.
sales@t-max.ro

Bafta


multumesc
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica "planetara era de vina?" Detaliaza un pic, ca daca nu iti merge cu automate s-ar putea sa nu mearga nici cu manuale.
Conditia ca un MRL automat sa cupleze este doar sa se invarta planetara.
AVM-urile sunt de doua feluri: Premium (aproximativ 120 EUR) si HP (aproximativ 180 EUR).
Skip ads

  • bogde

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Cum adica "planetara era de vina?" Detaliaza un pic, ca daca nu iti merge cu automate s-ar putea sa nu mearga nici cu manuale.
Conditia ca un MRL automat sa cupleze este doar sa se invarta planetara.
AVM-urile sunt de doua feluri: Premium (aproximativ 120 EUR) si HP (aproximativ 180 EUR).


Ah da , planetara stanga era rupta , deci nu avea cum sa invarta roata . Daca ai vreun contact pentru AVM -uri la preturile astea , eu le-am gasit mai scumpe , te rog scrie-mi .

multumesc
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nici eu nu am tractiune fata la una din fronterele mele. am vazut asta ieri, e vorba de frontera a 1995. se roteste cardanul pana la cutia de transfer apoi nu mai vad nimic rotindu-se. am citit pe forum cum se verifica, diseara am sa merg sa vad daca se misca planetarele.
cuitia de transfer sau reductor ce o fi, primeste vreo comanda electrica sau pneumatica? mai am in bord un intrerupator pt lsd, am dat de el dar nu s-a intamplat nimic.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ciudat ce spui!
In mod normal, la Frontera A nu exista nici o comanda electrica sau pneumatica pentru cuplare si nici pentru LSD.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Ciudat ce spui!
In mod normal, la Frontera A nu exista nici o comanda electrica sau pneumatica pentru cuplare si nici pentru LSD.


aseara am fost la tara si am vazut si eu asta. pt lsd am un buton rosu in bord sub cd, e original ca scrie deasupra lsd, am sa pun o poza. butonul il am doar la opel, la vauxhaull nu e. am 2 masini identice, una cu volan pe dreapta. la una merge 4x4, la una nu.
in momentul in care cuplez 4x4, vad cardanul fata rotindu-se si atat. mrl-urile sunt automate. am sa dau capacele jos sa vad daca am ceva inauntru.masina o am de cateva luni, nu am vazut niciodata daca trage si fata.
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:
stelea a scris:Ciudat ce spui!
In mod normal, la Frontera A nu exista nici o comanda electrica sau pneumatica pentru cuplare si nici pentru LSD.


aseara am fost la tara si am vazut si eu asta. pt lsd am un buton rosu in bord sub cd, e original ca scrie deasupra lsd, am sa pun o poza. butonul il am doar la opel, la vauxhaull nu e. am 2 masini identice, una cu volan pe dreapta. la una merge 4x4, la una nu.
in momentul in care cuplez 4x4, vad cardanul fata rotindu-se si atat. mrl-urile sunt automate. am sa dau capacele jos sa vad daca am ceva inauntru.masina o am de cateva luni, nu am vazut niciodata daca trage si fata.


LSD-ul nu prea are cum sa aiba vreo comanda... intra el automat cand una dintre roti pierde aderenta si patineaza... doar dif. blocabil, daca cumva l-a montat vreunul din proprietari...
sa nu fie ceva montat...asa la misto... ia verifica, firele unde duc?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema, erau lipsa sigurantele de pe planetare. cineva fixase discurile alea perforate cu niste suruburi fara capuri ingropate si din cauza asta nu au mai intrat sigurantele circulare pe planetare din lipsa spatiului. nu am gasit si saibe sa pun, sigurante am pus de dacie care s-au potrivit perfect. am facut un test pe deal si trage bine fata.
referitor la butonul LSD, de fapt scrie LHD. ce naiba inseamna? nu am desfacut sa vad daca are fire legate , dar pare original.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
luna trecuta am dat masina la un service pt schimburi de ulei, distributie, etc. dupa asta am observat ca dupa ce masina e parcata mai mult timp, cand plec de pe loc fara 4x4 cuplat si aud trosnituri de la mlr-ul stanga fata, ca si cum ar cupla, apoi dintr-o data isi revine si nu mai face probleme. e posibil ca sa fi schimbat uleiul la transmisie si sa faca asa din cauza ca nu e bun sau poate fi din cauza unor cauciucuri sh care au dimensiuni un pic mai mari decat cele care sunt in talon(31x10,5x15). inainte de service si schimbatul gumelor nu mi-a facut asa.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De la anvelope nu cred sa fie, sunt multi care merg pe dimensiunea asta si nu au probleme.
Daca ai arcuri pe foi, poti verifica sa nu ai vreo foaie rupta, asa se aude.
Cu MRLu nu vad sa aibe fro legatura daca nu e cuplat 4x4, nu stiu ce sa zic, dar il poti desface sa vezi ce e acolo.
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am patit-o cu mrl-ul, sa se cupleze singur, din mers, din cauza vaselinei (din belsug) pe care o bagasem acolo. acum fiind frig devine si mai vascoasa... verifica sa nu fie multa...
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti!
Sunt proaspat posesor al unei frontera a din 93. Am achizitionat-o cu putini bani dar am investit ff mult. Acum ca am reusit sa ma misc cu ea am constatat ca la raota din drapta fata face un zgomot ciudat(niste dinti care se freaca) si cand cuplez 4x4 nu se mai aude dar in schimb cand iau viraj stanga sau dreapta trosneste cateaodata toata masina de zici ca se rupe. Tin sa mentionez ca la roata cu pricina i-am cumparat toate rotitele alea din interior(sunt intr-o poza postate mai sus de alt coleg).
Puteti sa-mi dati si mie o solutie la problema mea? Va rog sa-mi descrieti ca pe un desen pt ca sunt basca la frontera, nu stiu cu ce se mananca. Multumesc!
  • stanley2007

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am o Frontera sport din 1993 2.0 si nu scapam de probleme la cuplaje (trosnituri, pocnituri, nervi, etc.). Am citit pe forum ca ar merge schimbate cele automate cu manuale si am achizitionat unele AVM manuale, din cate am inteles sunt o serie mai performante, si de atunci problemele au disparut in totalitate. Mentionez ca de 3 ani am pe masina cauciucuri agricole de tractor, iar in combinatie cu aceste mrl-uri ofera satisfactii maxime in off road.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stanley2007 a scris:Am o Frontera sport din 1993 2.0 si nu scapam de probleme la cuplaje (trosnituri, pocnituri, nervi, etc.). Am citit pe forum ca ar merge schimbate cele automate cu manuale si am achizitionat unele AVM manuale, din cate am inteles sunt o serie mai performante, si de atunci problemele au disparut in totalitate. Mentionez ca de 3 ani am pe masina cauciucuri agricole de tractor, iar in combinatie cu aceste mrl-uri ofera satisfactii maxime in off road.


Tot din ce am citit pe aici mi-am dat seama ca daca mi-as pune unele manuale s-ar termina problema.
Ai idee pe unde as putea gasi unele? Mai ales ca eu as vrea sa o folosesc numai la off-road.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://www.avmromania.ro/
http://service4x4.ro/produc...449,-ID12031.html
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:http://www.avmromania.ro/
http://service4x4.ro/produc...449,-ID12031.html

Pai mai Droagos sti ca's basca nu stiu exact ce-mi trebuie, doar am aflat ca's mai bune alea manuale.
Si poate gasesc ceva mai ieftin ca ma dus la faliment masina asta.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai da anunt la Vand/Cumpar piese atunci..
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
scuze am gasit ce cautam dar nu ma mai lasa sa sterg mesajul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR