Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
testo a scris:
SUPERDRAGOS a scris:http://www.avmromania.ro/
http://service4x4.ro/produc...449,-ID12031.html

Pai mai Droagos sti ca's basca nu stiu exact ce-mi trebuie, doar am aflat ca's mai bune alea manuale.
Si poate gasesc ceva mai ieftin ca ma dus la faliment masina asta.


Testo, daca astea automate nu scapa din cauza lor, la fel de bine pot scapa si cele manuale... Scapa de obicei din cauza rulmentilor si din cauza ca sunt imbacsite ( AVMu nu sta foarte bine cu ermetizarea...) si un MRL manual e mai complicat decat unu automat ( am desfacut de multe ori ambele tipuri...). Totodata MRLu original de Frontera pare mult mai solid, dar asta evident nu inseamna ca AVMu ar pati ceva... Eu as recomanda in primul rand MRL manual original de Frontera ( AISIN) si daca nu se gasesc atunci sa se mearga pe AVM.
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat AVM si au mers ff bine dar pt ca a trecut zapada si era si a patra masina la poarta fiind satul de taxe am decis sa o vand.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sa intelegem ca ai vandut-o deja sau deocamdata doar decis sa faci asta? la ce pret ai dat-o ? (sau intentionezi sa o faci?)
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am vandut-o la incepulul luni martie cu 2000 E fix, a fost si la rubrica vand cumpar masina.
Skip ads

  • b58ywz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Iti lipseste chiar MRL-ul. El tine planetara.


In mare cam asta ar fi. Planetara este tinuta de MRL prin sigurantele din poza de mai sus.


Salutare,
Am avut si eu problema su scapatul in sarcina, am gasit la ceva dezmembrari un MRL, si mi l-a pozat inainte de a-l trimite, insa mi se pare uzata coroana dintata la dantura din interior, toate au umarul ala ? nu trebuie sa fie drepti dintii ? vad ca si in pozele de mai sus la fel este? acela este un MRL functional 100% sau cu celebra saiba ?
Mai jos am pus poza care mi-a trimiso cel de la dezmembrari:


  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
MRL-ul pare in regula. Tesitura pe dinti e normala (ca sa intre pe dintii butucului). In poza, in spatele MRL-ului se vede si piesa care-l impinge pe butuc. E foarte important la montaj cum se pune MRL-ul fata de acea piesa.
Ca sa iti functioneze MRL-ul, trebuie sa nu ai joc in rulmentii de la fuzeta (rulmentii conici dintre disc si fuzeta), sa ai rulmentul cu ace O.K. (cel dintre planetara si fuzeta) si sa nu existe joc axial la planetara (jocul se ia cu saibe distantiere).
Dintii de pe butucul pe care intra MRL-ul nu trebuie sa aiba nici o tesitura, nici o uzura. Degeaba rezolvi celelalte puncte de mai sus, daca dintii de pe butuc sunt uzati.
Bafta.
  • canea
  • *
  • 3 mesaje
  • din 02 Oct 2012
  • Frontera 1997 C,20 NE-X,20 XE
  • Caras-Severin
  • canea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Frontera 1997 C,20 NE-X,20 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna,sunt nou pe aici de curand am achizitionat un opel frontera sport din 97 benzina si am constatat ca am problema la reductor imi sare cand este in sarcina imi puteti spune care este problema.Multumesc Sad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@andrei vl avea aceeasi problema..Dar nu tragea levierul destul spre el.In rest poti parcurge paginile anterioare,ce a fost de spus,s-a cam spus..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR